Hong Kong’tan Çin’e Hızlı Seyahat Başladı

2 dakikada okuyabilirsin


Hong Kong ve Çin arasındaki ilk yüksek hızlı demiryolu faaliyete geçti. Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong Ekspres Demiryolu Bağlantısının hem Çin’e hem de Hong Kong’a ekonomik faydalar getirmesinin yanı sıra daha fazla Çinli turistin eski İngiliz kolonisine seyahat etmesine izin vermesi bekleniyor. Bu hat Hong Kong’u dünyanın en büyüğü olan 25.000 kmlik yüksek hızlı Çin demiryolu ağına bağlayacak.

Hızlı tren artık Pekin’den Hong Kong’a 18 saat öncesine kıyasla sadece 9 saatte seyahat edebiliyor. Sadece Hong Kong sınırındaki Shenzen’e 20 dakikada ulaşılabilir. Çinli yetkililer, Hong Kong’un West Kowloon istasyonunun bir bölümünü kontrol edecek. Çin’in bir parçası olarak anakara polis kuvvetleri, yolcuların belgelerini ve pasaportlarını kontrol ederek gereksiz yere Hong Kong – Çin sınırında ek bir durma yapılmasının önüne geçecek. Bu durum aynı zamanda Çin yasalarının ilk kez Hong Kong’da uygulanması anlamına geliyor. 

Proje yaklaşık 11 milyar dolara mal oldu ve yaklaşık sekiz yıl sürdü. Yetkililer 2021 yılına kadar 80.000’e kadar yolcunun yeni servise günlük 80 trenle erişebilmelerini bekliyor.

Eleştirmenler, yeni demiryolu bağlantısının 2047 yılına kadar Çin tarafından güvence altına alınan Hong Kong’un özerkliğini baltaladığını söylüyor. Eski İngiliz kolonisinde Çin’in nüfuzunun artmasıyla ilgili endişeleri de artırıyorlar.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend