Hollanda Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması Türk Vatandaşları için Avrupa'da çalışabilme ve Avrupa'ya yerleşebilme konusunda diğer vize türlerine göre büyük kolaylık sağlayan bir antlaşmadır.3 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Ankara Antlaşması Nedir?

1963 yılında, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan, ticari kolaylık sağlaması amaçlanan bir antlaşmadır. Bu antlaşma kapsamındaki vize Turkish Business Person Visa olarak geçmektedir. Ankara Antlaşması sayesinde 18 yaşından büyük her Türk Vatandaşı Avrupa Birliği ülkelerinde iş kurabilme imkanına sahip olur. “Serbest Meslek” tanımı altında isterseniz ‘self-employed’ olabilir isterseniz limited şirketi kurabilirsiniz.

Bu vizeyi en kolaylıkla alabileceğiniz ülke eskiden İngiltere’ydi ancak bildiğiniz üzere İngiltere artık Avrupa birliği üyesi değil, bu sebeple Ankara Antlaşması kapsamında değil. Peki Hollanda için süreç nasıl ilerliyor?

Ankara Antlaşmasının Şartları Nelerdir?

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Herhangi bir adli sicil kaydının olmaması.
 • Detaylı ve ince ince işlenmiş bir iş planı. Ne demek istiyorsun derseniz; bu vize türü zaten iş kurmanız üzerine. Bu sebeple, kuracağınız işin evraklarınızı inceleyecek göçmenlik görevlilerinden ret yemeden geçmesi için üzerinde iyice çalışılmış bir iş akışı ve neler yapacağınız üzerine yazılmış olması gerekli.
 • İş planınızdaki işi kurmak ve en azından 6 ay sizi Hollanda’da idare edecek miktarda sermayeyi bankada hazır göstermeniz.
 • Kuracağınız işin Hollanda ekonomisine katkı sağlaması esas, ancak her alanda iş kuramıyorsunuz. Yani sizin yetkin & bilgili olduğunuzu ve bu alanda iş kurarak Hollanda ekonomisine katkı sağlayacağınızı kanıtlamanız gerekir. Bu kapsamda da kuracağınız iş ile ilgili bölümlerden mezun olmuş olmanız ve geçtiğimiz yıllar içinde bu alanda çalışmış ve 1 yıllık SGK dökümünüzü sunabiliyor olmanız gerekir.

Ankara Antlaşmasının Avantajları Nelerdir?

 Öncelikle yatırımcı vizelerinde gereken yüz binlerce euroluk miktarlar olmadan, nispeten düşük miktarla iş kurabilirsiniz. Kendi işinizi yapabilirsiniz. Buna ek olarak:

 • 21 yaş altındaki çocuklarınız, eşiniz ve 1. dereceden akrabalarınız bu vizeden yararlanarak sizinle gelebilirler.
 • Sizinle Hollanda’ya gelen yakınlarınız bir Hollanda vatandaşı gibi tüm eğitim, sağlık gibi haklardan yararlanabilirler.
 • Siz şirket kuracağınız için kendi işinizde çalışmanız esastır ancak beraberinizde gelen kişiler sınırsınız bir şekilde istedikleri işi yapabilirler.
 • Dil şartı yoktur.
 • Tüm Avrupa ülkelerine dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.
 • 5. yılın sonunda siz ve aileniz Hollanda vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Oluyor?

Başvuru sürecini isterseniz bir avukat/danışman ile yürütebilirsiniz. Ancak ben araştırırım, tüm evraklarımı hazırlarım derseniz siz de süreci yürütebilir, direk konsolosluktan başvurunuzu yapabilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend