Günübirlik Hızlandırılmış St. Petersburg Gezi Rehberi

4 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

St Petersburg, Rusya’nın kültür başkenti unvanını gururla taşıyor. Karların erimeye başlamısıyla birlikte ve ardından özellikle yaz aylarında şehrin çevresinde yürüyerek, simgesel yapılar ve mimari harikalar arasına sıkışmış restoran ve butikler arasında, gerçek bir seyahat deneyimi sizleri bekliyor.

Keşifle dolu yoğun bir gün için ilk ihtiyacınız olan şey güzel bir kahvaltı. Bu nedenle ister kaldığınız otelde yada bir kafede kahvaltınızın ve şehrin tadını çıkararak güne başlayın. Gezmeye başlamadan önce küçük bir hatırlatma, St. Petersburg’da hava pek tahmin edilemez. Bir bakmışsınız yağmur yağarken birden güneş açıvermiş, yada güneşli bir anda bir anda sağanak bir yağmur bastıralabilir. Bir gün içerisinde dört mevsim yaşayabileceğinizi aklınızın bir kenarında tutun ve hazırlıklı olun. 

Şehrin ana merkezi Nevsky Prospekt isimli cadde üzerine ve etrafına kurulmuştur. Burası yürüyüşünüze başlamak için mükemmel bir yerdir. Tarihi merkezdeki en uzun caddelerden biri olan Nevsky Prospekt; batıdaki Admiralty (eski imparatorluk donanma merkezi) ile doğudaki Alexander Nevsky Manastırı arasında bağlantı kurmaktadır. Eğer kahvaltı sizi kesmediyse ve bir an önce otantik Rus yemeklerini denemek istiyorsanız, Sadovaya sokağının köşesindeki bir restoran olan Tsar’a göz atabilirsiniz. Yemekleri gerçekten lezzetli. 

Nevsky ProspektEğer karnımız doyduysa artık gezmeye başlayalım. Nevsky Prospekt’teki kalabalığa karışın ve batıya doğru yürümeye devam edin. Hemen yakında olan ve St Petersburg’u bölen yüzlerce nehir ve kanaldan biri olan Fontanka Nehri üzerine kurulmuş Anichkov Köprüsü’ne ulaşacaksınız.

Anichkov KöprüsüNehir kıyısı boyunca yürümeye devam edin ve bir süre şehrin koşuşturmacasından uzak nehrin üzerinde parıldayan güneşin tadını çıkarın. Yakında hendeklerle çevrili olağandışı bir bina göreceksiniz. Burası şehrin en ünlü perili simge yapılarından biri olan Mikhailovsky Kalesi. Eğer hayaletlerden korkmuyorsanız, öldürülen İmparator I. Paul’un hayaleti için avlanmaya başlayabilirsiniz. Ya da bu kadarı bana yeterli diyip sadece kale kapılarının dışındaki I. Paul heykelini görüp bir selfie çekilebilirsiniz. 

Mikhailovsky KalesiPerili kalenin arkasında, gün ortası güneşinden korunmak için mükemmel bir yer olan Mikhailovksy Bahçesi’ni bulacaksınız. Bahçenin tam karşısında, bir başka ünlü dönem eseri olan Voskresenia Khristova Kilisesi’ni göreceksiniz. Kentte benzeri olmayan bir tasarıma sahip bu Ortodoks Kilisesi binlerce karmaşık mozaikten oluşmaktadır. Bu neşeli görünümlü kilisenin karanlık bir geçmişi vardır: Rus Çarı Alexander II’nin acımasızca suikasta uğradığı yerde inşa edilmiştir.

Voskresenia Khristova KilisesiKilisenin hemen önünde genellikle her türlü hediyelik eşyanın satıldığı çok sayıda pazar tezgahı bulunmaktadır. Burada aynı zamanda yerel sanatçılar da resimlerini sergiledikleri standlara sahiptir. Burası aynı zamanda pazarlık etme marifetlerinizi gösterebileceğiniz bir yer. Bir şey satın almadan önce mutlaka pazarlık edin ve hiçbir zaman size ilk söylenen fiyat üzerinden el sıkışmayın. Buradan alabileceğiniz şeylerin başında Rusların meşhur matruşka bebekleri ya da beğendiğiniz bir sulu boya tablosu olabilir. 

Hediyelik eşyalar alındıysa gezmeye devam; Griboyedov Kanalı boyunca yürürken, kendinizi bir kez daha Nevsky Prospekt’te bulacaksınız. Genelkurmay binasının büyük kapılarını görene kadar batıya doğru yürümeye devam edin. Kapıların diğer tarafında bulunan Saray Meydanı; Da Vinci, Rembrandt, Titian ve Rubens’in eserlerini bulabileceğiniz ikonik Ermitaj Müzesi’nin manzarasını sunmaktadır. Müzenin galerileri arasında gezerken binanın zarif iç mekanları size Rus İmparatorluğu’nun sade ama şık dizaynını gözler önüne serecektir. 

Saray Meydanı

Ermitaj MüzesiErmitaj Müzesi’nin diğer tarafında güzel bir fotoğraf fırsatı sunan Winter Palace adı verilen Kışlık Saray yer alıyor. Sarayı gezdikten sonra kanalı karşınıza alıp sol tarafa doğru yürümeye devam ederseniz uzun yeşil bir alan olan Aleksandrovskiy (Alexander) Bahçesi’ni göreceksiz. Gezimizin sonuna doğru gelirken hala vaktiniz varsa parkın tadını çıkarmayı unutmayın yada parkı gördükten sonra bir zamanlar Rusya’nın en büyük katedrali olan ve parktan rahatlıkla görülebilen Saint Isaac Katedrali’ni gezip, tepesinden tarihi kentin kuş bakışı manzarasını izleyerek gezinizi noktlayabilirsiniz.

Saint Isaac Katedrali ve katedralden şehir manzarası


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend