Doğal Güzelliklere Yolculuk Gezileri

4 dakikada okuyabilirsin


Ülkemizin dört bir tarafında doğal güzellikler mevcut olup yolculuk içinde imkanlar elverişlidir. Marmara ile Ege’nin özelliklerini yansıtan Çanakkale ilçesi Gelibolu hava durumu başta olmak üzere tüm yönleriyle her mevsimde idealdir. Kısaca bahsetmek gerekirse 50 bin civarında nüfusuyla küçük bir kasaba hüviyetinde olan tarihi ilçe Gelibolu, bir yanda Marmara Denizi bir yanında Saros Körfezi arasında sıkışmış haldedir. Kıyılarının fazla olması, plajlarının benzersiz görünümleri ve kayalıklarıyla yaratılan farklı doğal biçimlerde Gelibolu’yu özgün hale getirir. Türkiye’nin kuzeybatısında kalıp Çanakkale’nin merkezine 50 kilometre mesafede bulunan Gelibolu’nun komşuları Eceabat, Malkara, Keşan ve Şarköy’dür. Çanakkale Boğazı’nın dibinde yer alması ve üçgen görünümüyle her gün ulaşılabilirdir. Havayolu tercihler arasında bulunurken karayolu kullanımıyla Tekirdağ üzerinden İstanbul’dan gelinebilir. Birkaç saat içinde ulaşılan Gelibolu için arabalı vapur seferleri de takip edilebilir.

Farklı İklimlerin Tam Ortasında

Gelibolu’ya gelmek kadar Gelibolu’ya ne zaman gelinmesi gerektiği de önem taşır. Çünkü ortalama sıcaklığı 14,5 olan Gelibolu hem Trakya hem de Ege’nin iklim bazlı özelliklerine sahiptir. Çok daha iyi bir gezi yapılabilmesi için ideali bahar aylarıdır. Gelibolu hava durumu özelinde de mart ve mayıs ayları arasında uygun olduğu söylenebilir. Özelikle 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla Gelibolu Yarımadası’nın hınca hınç dolduğu da unutulmamalıdır. Bununla birlikte bahar aylarında sert havayla karşılaşılmamasının başlıca sebebi ise kuzey kısımda bulunan Korudağı’dır. Bu sayede sert rüzgarların ilçe üzerinden geçişi engellenir. Gelibolu hava durumu yaz aylarında çok daha belirgin olurken temmuz ayı oldukça sıcak geçer. 24 derece ortalama sıcaklık olurken kuraklığın etkisiyle tek teselli plajlar olur. Son derece temiz deniz suyunun tadına varmak içinde Gelibolu yaz aylarında yapılacak tatillerde değerlendirilebilir. Kış aylarına göre Gelibolu hakkında bilgi verilmesi gerekirse tatil olanakları açısından çok cazip değildir. Özellikle poyraz rüzgarlarıyla deniz seferlerin aksaması, yağmurun şiddetli etkisi de kış aylarında verimliliği azaltır. Buna karşın yine de bazı günlerde kış ayının denize olan etkisinden yararlanmak mümkündür. Dağcılık, orman gezileri ya da balık tutma gibi aktiviteler yapılabilir.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Her ne kadar çok küçük bir toprak sahibi olsa da Gelibolu hava durumu bilgilerine göre çeşitli yerler gezilebilir. Tarihi yapılarının çok fazla sayıda olmasının birinci nedeni farklı kültürlerin bölgeyi kullanmasından kaynaklıdır. Eski Yunan medeniyetinden izler bulabilmek mümkün olurken Hititler, Frigler ya da Lidyalılar için geçerli olan eşyaların kazılarla çıkarıldığı da bilinir. Ayrıca Persliler tarafından işgal altında tutulmasından ötürü Gelibolu, hiç tahmin edilmeyecek eserlere ev sahiplik yapmaya devam eder. Son olarak ise Bizans ve Osmanlı Devleti’ne ait yapılar bulunurken Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında da Gelibolu kritik öneme sahiptir. Bu çerçevede kuşkusuz Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı akla gelen ilk yerdir. Türk Şehitliği bulunan bölgede anıtların ve kitabelerin sayısı da oldukça yüksektir. Ayrıca yabancı milletlere ait mezarlıklarda korunmaya devam eder. Bakanlar Kurulu kararı gereği koruma altında tutulan Milli Park içerisinde şehitlik turları da yapılmaktadır. Gelibolu hava durumu ne olursa olsun yıl içerisinde devamlı olarak şehitliklerin ziyaretçi aldığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Bayraklı Baba Türbesi ile Namazgah, Hallac-ı Mansur Türbesi ve Gelibolu Kalesi ise tarihi açıdan önemli yapılarındandır. Gelibolu Savaş Müzesi ile Piri Reis Müzesi ile görülmesi gerekenler açısından mutlak ziyaret edilecek yerlerdendir.

Gelibolu Kalesi Dünyanın çeşitli noktalarından gelen turistlerin Çanakkale Savaşı özelindeki gerçeklere bakması da sağlanmaya devam ediyor. Büyük devletlerin bir anda tüm gücünü gönderdiği küçücük bir ilçe olan Gelibolu, doğal güzelliklerini de muhafaza etmektedir. Düzenlenecek vapur turlarıyla koylar görülebilir, kıyı bölümlerinde durularak denize girilebilir. Yıl boyunca 3 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilmeye devam eden Gelibolu için çeşitli olanaklar bulunmaya devam ediyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend