Cezayir’de Yapılabilecek En İyi 7 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Cezayir Sahili tipik olarak Akdeniz’lidir. Genelde otsu çalı türleri, turunçgiller, zeytin ağaçları, hurma ağacı vb. gibi ılık ve kuru havayı seven subtropikal bitki örtüsüyle kaplıdır. Cezayir, komşuları Tunus ve Fas kadar popüler bir turizm merkezi değildir. Ancak ülke, özellikle sahil boyunca turizm için harika fırsatlar sunmaktadır.

Akdeniz kıyıları her zaman güzel plajları ve bol güneş ışığı ile ziyaretçileri çekmiştir. Cezayir kıyılarının en etkileyici bölgelerini Metropol aglomerasyonunun batı kısımlarında bulunan Zéralda banliyösünde bulacaksınız.

 1. 1 Sahra Çölü


  Cezayir'in sahillerinin görülmeye değer şeylerin çok küçük bir parçası olduğunu bilmenizde fayda var. Cezayir'in çöl bölgesi de sahilleri kadar çekicidir. Burada Sahra Çölü'nün tüm güzelliği ve ihtişamıyla yayıldığını görebilirsiniz. Altın kumun büyük kum tepecikleri yaklaşık 20, 30 ve hatta bazı yerlerde 50 metre yüksekliğe kadar yükselmektedir.

 2. 2 Chott Melrhir (Melrhir Tuz Gölü)


  Tuz gölleri, Kuzey Afrika bölgesinin tipik bir özelliğidir. Özellikle popüler Cezayir toprakları ve komşu Tunus'taki göller. Bir turizm merkezi olarak en büyük ve en popüler Chott Melrhir'dir. Cezayir'in kuzeydoğusunda, Sahra Çölü'nün kumları arasında, Atlas Dağları'nın güneyinde yer almaktadır. Bu göl deniz seviyesinin altında bulunur ve sadece yağışlı mevsimde akan mevsimsel nehirlerden su ile beslenir. Uzun süreli kuraklık dönemlerinde göl tamamen kurur.

 3. 3 Chréa National Park (Chréa Milli Parkı)


  Chréa Milli Parkı, Atlas Dağları'nın en güzel yerlerinden biridir. Yüksekliğinden dolayı, Cezayir'in kıyı alanlarını kapsayan yaz sıcağından kaçınmanın bir yolunu arıyorsanız, park iyi bir çözüm. Burada iklim genellikle daha soğuk olduğu için kış aylarında bazen şiddetli kar yağışı görülür. Chréa Milli Parkı iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Burada, günümüzde neslinin tükenmesiyle tehdit edilen ilginç bir tür maymunla tanışma fırsatınız olacak - Barbary makakı.

 4. 4 Ouled Saïd Oasis (Ouled Saïd Vahası)


  Ouled Said Vahası, Cezayir'deki Sahra Çölü'nün en büyük ve en güzel kesiminden biridir. Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer almaktadır. Manzara, romanlardaki gibidir. Sonsuz çölün etrafında, amansız güneşin altında, aniden kum tepelerinin ortasında, hurma ağacının güzel bir bahçesi görünür. Vaha, yakındaki Timimoun kasabasının varlığının sebebidir. Ouled Said çok önemli bir turistik yer haline geldi, hatta çevresinde bile tamamen vahayı görmeye gelen turistlerin için kurulmuş oteller mevcut.

 5. 5 Tipaza'da Roma Harabeleri


  Güzel manzarasının yanı sıra Cezayir, geçmiş ve etkileyici tarihi anıtlarıyla da dikkat çekiyor. Akdeniz'in tüm ülkelerinde olduğu gibi burada da görülmeye değer birçok yer bulacaksınız. Cezayir'deki birçok yer UNESCO'nun himayesinde ve ülkedeki sayısız anıt Roma döneminden bile önce tarihleniyor. Bu konuda en önemli alanlardan biri küçük sahil kasabası Tipaza'dır. Kalıntılar, eski Roma zamanının Cezayir'in Avrupa geçmişi hakkında konuşmasından bu yana ayaktadır. Şehrin kuzeydoğusunda yer alırlar ve bu güzel Afrika ülkesinin en önemli yerlerinden biri olarak kabul edilirler.

 6. 6 M’zab Vadisi


  M’zab Vadisi, Kuzey Afrika'daki turizm için en heyecan verici yerlerden biri. Burası, tanınmış Ghardaïa ve Bounoura olan birkaç yerleşim yeri bulacağınız düz bir çöl alanı. Bu küçük antik çöl yığılma, 10. yüzyıldan kalma. Burada en etkileyici olanı, olağanüstü yerel koşullara son derece iyi adapte edilmiş yaşam tarzı ile birlikte şaşırtıcı mimarisidir. Uygulamada, öğlen burada, insanlarla tanışmak imkansız, zira ölümcül ısı 50°C'ye ulaşabilir! Günün geri kalan saatlerinde (sabah ve akşam) son derece dar sokaklarda, bazı işleri yapmak için soğuk saatleri kullanan birçok insan var. M’zab Vadisi, 1982'den beri UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinin bir parçasıdır.

 7. 7 Başkent Cezayir


  Cezayir, Cezayir'in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Cezayir Vilayeti'nin başkentidir. Cezayir, yeterince zaman ayırması gereken inanılmaz bir şehir. Farklı kültürlerin kombinasyonu ile hoş bir şekilde büyüleneceksiniz. Şehir çok büyük, modern ve Avrupa, Afrika ve Arap şehirlerinin garip bir karışımı gibi görünüyor. Bunun nedeni, burada üç kıtadan gelen kültürleri bir araya getirmekte yatıyor. Bu topraklardaki Roma etkisinin yanı sıra, 1962'ye kadar Cezayir'i yöneten Fransa'dan da bahsetmeliyiz. Bu nedenle, yerel Arap kültürü önemli ölçüde değiştirildi. Cezayir'in başkenti, diğer büyük batı şehirleri gibi, eğlence için birçok kültürel ve mutfak fırsatı sunuyor.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend