Amerika’ya Göç Etmenin En Kolay Yolu

Amerika'da çalışma ve yaşama hakkına sahip olmanın en kolay yolu greencard elde etmek.3 dakikada okuyabilirsin


İster ekonomik sebeplerle olsun, ister farklı bir kültürde yaşama isteği, ister ise daha iyi bir yaşam kalitesi, Amerika'ya yerleşmek bir çoğumuzun hayali. Deyim yerindeyse American Dream'i yaşayabilme ihtimali. 🙂

Amerika'ya yerleşebilmenin çeşitli yolları var. Bugünkü yazımızda en hızlı ve en kolay yollarından birisi olan GreenCard çekilişi sürecinden bahsedeceğiz. 

GreenCard çelişini kazanmanız size Amerika'da yaşama ve çalışma hakkını elde edebilmenize olanak sağlar. Şöyle ki; GreenCard çekilişi adından da anlayabileceğiniz üzere bir bilgisayar çekilişi aracılığıyla yapılmaktadır. Her yıl Ekim ayında başvurular https://dvprogram.state.gov/ adresi üzerinden açılır ve başvurular gerçekleştirilir. Başvuruların nasıl yapıldığına dair detaylı anlatım videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Başvurular ortalama 1 ay kadar açık olduktan sonra o yıl için başvuru süreci kapanır. Çekilişler ise bir sonraki yılın Mayıs ayının ilk haftasında yine aynı site üzerinden açıklanır. Sonuçlar açıklandığında sayfada ya kazanamadığınıza dair has not been selected yazılı olan ekranı ya da  Dear XX şeklinde isminizi uzun bir mektubun başında göreceğiniz kazandığınız ekranı görebilirsiniz.

Çekilişi kazanmak size greencard'ı elde edebilme yolunda büyük avantaj sağlar. Ancak, greencard çekişini kazanmak greencard'ı kesin olarak alabileceğiniz anlamına gelmez. Öncelikle greencard yıllık ortalama 55.000 kişiye verilir. Türkiye'de ise sayı ortalama 2000-2500 kişi civarındadır. Greencard açıklandığında kazandığınızı gördüğünüz ekrandaki case numberınız ne kadar küçük sayılarda ise konsolosluk randevusu alabilme imkanınız o kadar artar. Sonuçların açıklanmasının ardından, DS260 formunu doldurur ve süreci Kentucky Consular Center ile yürütmeye başlarsınız. Ardından konsolosluk randevusu ve görüşmelerinizi gerçekleştirdikten sonra eğer bu aşamaları sıkıntı yaşamadan geçerseniz pasaportunuza 6 aylık göçmenlik vizesi basılır. Artık Amerika'ya uçmaya hazırsınız anlamına gelir 🙂 Bu vize 6 aylık olması sebebiyle 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmanız gerekmektedir. Siz giriş yaptıktan sonra ortalama 2 hafta içerisinde GreenCard'ınız basılır ve daha öncesinde belirttiğiniz adrese iletilir. Artık tam anlamıyla GreenCard sahibisiniz demektedir. İstediğiniz şekilde çalışıp istediğiniz yerde yaşayabilirsiniz. 5 yılın sonunda ise dilerseniz Amerikan vatandaşlığına da geçebilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
3
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend