Son 20 Yılın Değeri Bilinmemiş 10 Filmi

1 dakikada okuyabilirsin


Pek çok kötü film gişede bir şekilde çok iyi hasılatlar yaparken, bazı iyi Hollywood filmleri de dahil bunun tam tersinin yaşanabileceğini kanıtladı. Her yönden üstün olmasına rağmen, diğerlerinden çok daha az takdir edilen birçok film var. Türü ne olursa olsun, sinema izleyicisi tarafından çok daha fazla tanınmayı hak eden, ancak dünyayı kasıp kavuran kötü büyük projelerin ve başarısız tanıtım kampanyalarının gölgesinde kalan filmleri sizler için bu listede topladık. İşte son 20 yılda gösterime giren ve değeri bilinmemiş 10 film:

10. The Gift

Türkçe Adı: Geçmişten Gelen

YIl: 2015

Ülke: Amerika

Tür: Dram | Gizem | Gerilim

Süre: 1s 48dk

IMDB Puanı: 7,0

Simon ve Robyn yeni evli, genç ve mutlu bir çifttir. Yeni bir iş için Chicago'dan Los Angeles'a taşındıklarında, gelecek onlar için oldukça parlak görünür. Ancak Simon'un liseden eski bir arkadaşı olan Gordo ile karşılaşmasıyla birlikte işler tersine döner ve ikilinin yeniden bir araya gelmelerinin mutlu bir tesadüf olmayabileceğini fark etmelerini sağlayan kaynağı belirsiz bir hediye ortaya çıkar. 

Jason Bateman, Rebecca Hall ve aynı zamanda filmi yöneten Joel Edgerton'ın başrollerini paylaştığı "The Gift", eleştirmenler ve izleyiciler tarafından düşük bir beklenti içerisinde olunan bir filmken, izledikten sonra herkeste adeta bir şok etkisi yaratan bir film olmuştur. Üst düzey oyunculuk performansları ve sürekli değişen bir olay örgüsüyle şaşırtıcı derecede başarılı bir gerilim filmidir. Kendisiyle aynı anda vizyona giren birçok film olması nedeniyle “The Gift” 2015'te izleyiciyle buluştuktan sonra birçok kişi tarafından atlandı ve beklenen ilgiyi göremedi. Ancak çok sonralarında filmi izleyenler bunun son birkaç yılın en eşsiz gerilim filmlerinden biri olduğunun farkına varmıştır.

9. The Perks Of Being A Wallflower

Türkçe Adı: Saksı Olmanın Faydaları

YIl: 2012

Ülke: Amerika

Tür: Dram | Romantik

Süre: 1s 43dk

IMDB Puanı: 8,0

Klinik depresyon geçiren 15 yaşındaki bir lise öğrencisi olan Charlie, en yakın arkadaşının ani intiharının ardından iyice psikolojisi bozulur. Arka arkaya gelen olumsuzluklarla bir şekilde hayatına devam etmeye çalışır. Önündeki yol karanlık ve umutsuz görünürken Charlie, onu kanatlarının altına alıp garip maceralarına götürmeye karar veren iki eksantrik son sınıf öğrencisi Patrick ve Samantha'yla tanışınca tekrar hayattan zevk almaya başlar.

“The Perks Of Being A Wallflower”, filmi kendisini yazan ve yöneten Stephen Chbosky'nin bir romanından uyarlanmıştır. Başrollerinde Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller yer alıyor. Bu filmdeki her performans harika. Özellikle Logan Lerman başrolde canladırdığı Charlie karakteriyle adeta parlıyor. Muhtemelen son on yılın en duygusal ve iyi hazırlanmış gençlik dramalarından biri ve vizyona girdiğinde çok daha popüler olmayı hak eden bir filmdi.

8. Tokyo Godfathers

Türkçe Adı: Tokyo Tanrıları

YIl: 2003

Ülke: Japonya

Tür: Animasyon | Macera | Komedi | Dram

Süre: 1s 30dk

IMDB Puanı: 7,8

Birkaç Japon Noel filminden biri olan bu anlamlı ve samimi animasyon filmi, çöplükte terk edilmiş yeni doğmuş bir bebeği bulduklarında kendilerini inanılmaz derecede ürkütücü bir meydan okumayla karşı karşıya bulan üç evsizin hikayesini anlatıyor. Geceleri Tokyo sokaklarında dolaşırken, bebeğin ebeveynlerini bulmak için umutsuz bir girişimde bulundukları sırada kendi ilişkileri, yaşam seçimleri ve geçmişleriyle yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Birkaç yıl sonra efsanevi "Paprika" filmininde arkasında yer alan yönetmen Satoshi Kon'dan gelen "Tokyo Godfathers" hem duygusal ve hem de güçlü bir aile hikayesi. Aynı zamanda insanda çok farklı hisler uyandıran bir dizi karaktere sahip. Şimdiye kadar yapılmış en başarılı ama değeri bilinmemiş Japon animasyonlarından biridir ve Japon kültürünün çoğu insanın göremediği bir bölümünü gözler önüne sermektedir. 

7. The Intouchables

Türkçe Adı: Can Dostum

YIl: 2011

Ülke: Fransa

Tür: Biyografi | Komedi | Dram

Süre: 1s 52dk

IMDB Puanı: 8,5

Zengin bir iş adamı ve aynı zaman aristokrat olan Philippe yamaç paraşütü yaparken kaza geçirir ve boynunda aşağısı felç kalır. Driss ise işlediği birçok suç nedeniyle hapis yatmış ve hapisten yeni çıkmıştır. İkilinin hayatı Philippe'nin geçirdiği kaza sonra kendisine yatılı olarak bakacak birini aramasıyla kesişir. Philippe'nin Driss'i yanına yardımcı olarak almasıyla birlikte zamanla aralarında güzel bir dostluk gelişir ve hayatı iyisiyle kötüsüyle birlikte yaşamaya başlarlar. 

Gerçek bir hikayeye dayanan bu güzel Fransız filminde Omar Sy ve efsanevi Fransız aktör François Cluzet iki ana karakter olarak rol alıyor. Duygularla dolu, ancak şaşırtıcı derecede mizah içeren bir hikaye olan “The Intouchables”, vermek istediği mesajları fantastik bir hikaye anlatımıyla ve inanılmaz karakterlerle ilgi çekici hale getirmek için büyük çaba sarf ediyor. Başrollerini Kevin Hart, Bryan Cranston ve Nicole Kidman'ın oynadığı “The Upside” adlı film The Intouchables'ın Amerikan versiyonu, rafta birkaç yıl geçirdikten sonra 2019'da vizyona girdi. Ancak korkunç bir şekilde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından geniş çapta eleştirildi. Çoğu izleyici orijinal filmin yanından bile geçemeyeceği konusunda hem fikir. 

6. Blade Runner 2049

Türkçe Adı: Bıçak Sırtı 

YIl: 2017

Ülke: Amerika

Tür: Aksiyon | Dram | Gizem | Bilim Kurgu | Gerilim

Süre: 2s 44dk

IMDB Puanı: 8,0

1982 tarihli Bıçak Sırtı filminin devamı niteliğinde olsa da aslında kendi başına bir baş yapıttır. İlk filmde yaşanan olayların üzerinden 30 yıldan fazla süre geçmiştir. Los Angeles Polis Departmanı'nda görev yapan Ajan K (Ryan Gosling) insanlığı büyük kargaşaya sürükleyecek, hatta sonunu bile getirebilecek bir biyoljik çocuğu ortaya çıkarmıştır. İnsanlık için bir tehdit olduğu düşünülen çocuk, birkaç varlığın hedefi haline gelir ve Ajan K, herkesten önce onu bulmaya çalışır.

1982'de piyasaya sürülen ilk Blade Runner filminin devamı olan Blade Runner 2049, yanlış yönlendirilmiş bir pazarlama kampanyası nedeniyle vizyona girdiğinde izleyiciden çok fazla ilgi görmedi. Büyüleyici görsel efektler, fantastik oyunculuklar ve merkezinde güzel bir hikaye ile inanılmaz derecede iyi yapılmış bir film olmasına rağmen, film gişede hasılat anlamında da beklenileni vermedi.

5. The Wailing

Türkçe Adı: Kara Büyü

YIl: 2016

Ülke: Güney Kore

Tür: Korku | Gizem | Gerilim

Süre: 2s 36dk

IMDB Puanı: 7,5

Güney Kore yapımı bir korku filmi olan The Wailing, küçük bir köye gizemli bir Japon gezginin gelişiyle bağlantılı olabilecek bir dizi acımasız cinayet ve hastalık vakasını araştıran polis memuru Jong-Goo'nun hikayesini anlatıyor. Kızı da hastalanınca Jong-Goo, onu kurtarmak için köyde neler olup bittiğini anlamaya çalışırken zamana karşı çılgınca bir yarışa başlar.

Ünlü film yapımcısı Hong-jin Na'nın yönettiği "The Wailing" (orijinal adı "Gokseong" olarak da bilinir), "Parasite" gibi diğer Koreli yapımların aksine Batılı izleyiciler tarafından çok iyi bilinmeyen, ilginç ama bir o kadarda yaratıcı bir film. Filmdeki alışılmadık hikaye anlatımı ve gizem son derece merak uyandırmaktadır. Başta oyuncuları ve senaryosu olmak üzere yaratılan karanlık atmosferiyle soluksuz izleyeceğiniz bir film. Filmin özellikle sonu oldukça etkileyici.

4. Good Time

Türkçe Adı: Soygun

YIl: 2017

Ülke: Amerika

Tür: Suç | Dram | Gerilim

Süre: 1s 42dk

IMDB Puanı: 7,4

Connie Nikas adında, talihsiz serseri hayatında yalnız ve aşağılanmış bir kişi, soygunlarından birinin beklemediği bir şekilde yanlış gitmesi nedeniyle akıl hastası olan küçük kardeşi tutuklandığında kendisini korkunç bir durumda bulur. Onu hapisten bir an önce çıkarmak için çaresiz kalan Connie, kefaletini ödeyebilmek için 10.000 dolar bulmaya çalışırken New York'ta karanlık ve şiddet dolu bir cehennem gecesi yaşar.

“Good Time” filmi, Robert Pattinson'u nihayet “Twilight” serisinin gölgesinden çıkaran filmdir. Bu film onun oyunculuğunu eleştirenler için muhteşem bir cevap niteliğinde olmuştur ve onu eliştiren pek çok kişi gelecek vadeden parlak bir oyuncu olduğunu anlamıştır. Hatta bazı eleştirmenler bu filmin Robert Pattinson'un 2022'de vizyona girmesi planlanan The Batman filminde Batman rolünü almasında büyük etkisi olduğunu düşünüyor. "Good Time" şaşırtıcı derecede etkileyici ve gerçekçi bir film. Hayatta kalmayı ve bazı insanların önemsedikleri insanlara yardım etmek için her şeyi yapabileceklerini anlatan bir film.

3. Drive

Türkçe Adı: Sürücü

YIl: 2011

Ülke: Amerika

Tür: Suç | Dram 

Süre: 1s 40dk

IMDB Puanı: 7,8

Geceleri suçlular için kaçış şoförü olarak görev yapan sessiz ve gizemli bir Hollywood dublörü, komşusu Irene ve küçük oğluyla yakınlaşmaya başladığında kendisini zor bir durumda bulur. Irene yıllardır hükümlü bir suçlunun karısıdır ve hapisteki kocasına yardım etmesi için kendisinden yardım ister. Ancak bu işi bulaşmasıyla birlikte kendini Los Angeles'ın en tehlikeli mafya babalarının bir numaralı hedefi haline getirir. İşlerin beklemediği bir şekilde tehlikeli bir hal alması nedeniyle hem kendini, hem de Irene ve oğlunun hayatını kurtarabilmek için yapabileceği en iyi şey araba sürmektir. 

Amerikalı yazar James Sallis'in 2005 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan "Drive", 2011'de vizyona girdikten sonra, kamuoyuna son derece yanlış duyurulmuş bir reklam pazarlama kampanyasının kurbanı olan modern bir başyapıttır. Aslında derin bir konuya sahip, karakter odaklı bir gerilim filmiyken, "Hızlı ve Öfkeli" serisini anımsatan bir aksiyon filmiymiş gibi pazarlanmıştır. Bu nedenle filmi izlemeye giden birçok kişi de bir kafa karışıklığına yol açarak beklenilen tam tersi bir tepki almasına yol açmıştır. 

"Drive", yıllar içinde kült bir film haline gelmiştir ve şimdi birçok kişi tarafından 21. yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak görülmektedir. Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston, Oscar Isaacs, Christina Hendricks ve Ron Perlman gibi dünya çapında ünlü bir oyuncu kadrosuyla, inanılmaz karakterler ve son derece samimi bir hikaye içeren, ustalıkla hazırlanmış bir filmdir.

2. Equilibrium

Türkçe Adı: Denge 

YIl: 2002

Ülke: Amerika

Tür: Aksiyon | Dram | Bilim Kurgu | Gerilim

Süre: 1s 47dk

IMDB Puanı: 7,4

III.Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan fütürist totaliter bir devlette toplum ve yasalar yeniden şekillendirilir. Duygular yasa dışı kabul edilir ve günlük bir uyuşturucu enjeksiyonu yoluyla bastırılır. Yaşadığı eyaletin üst düzey bir subayı olan John Preston, yanlışlıkla günlük dozlarından birini kaçırarak duygularının kademeli olarak geri dönmesini tetikler. Bu olay, onun kendi ahlakını ve hükümetin gerçek niyetini sorgulamasına neden olur ve artık duyguları olduğu için tutuklandıktan sonra karısının idam edilmesine izin vermenin ezici suçunu yaşamaya başlar.

"Equilibrium", senaryosuyla zamanının çok ilerisinde olan bir film. Özellikle John Preston rolündeki Christian Bale'in harika oyunculuğu göze çarpan detaylardan. Sadece film için yaratılmış muhteşem bir kurgusal savaş sanatını içeren fantastik aksiyon sekanslarıyla dolu olmasına rağmen, son 20 yılın en çok gözden kaçan bilim kurgu filmlerinden birisidir. 

1. The Nice Guys

Türkçe Adı: İyi Adamlar

YIl: 2016

Ülke: Amerika

Tür: Aksiyon | Komedi | Suç | Gerilim

Süre: 1s 56dk

IMDB Puanı: 7,4

1977'de yılında Los Angeles'ta geçen hikayede, kızına iyi bir baba olmaya çalışan ve şanslı bir özel dedektif olan Holland March ile daha acımasız ve tecrübeli bir özel dedektif olan Jackson Healy, kayıp bir genci bulmak için birlikte çalışmak zorunda kalır. Tuhaf bir şekilde ortadan kaybolan bu gencin, sevilen bir porno yıldızının ani ölümüyle bağlantılı olabileceği düşünülür.

"Iron Man 3" filminin yönetmeni Shane Black'in tutkulu başka bir projesi olan "The Nice Guys", 70'ler ve 80'lerin polis filmlerine doğrudan bir geri dönüş gibi görünen bir aksiyon komedisi. Russell Crowe ve Ryan Gosling gibi iki yıldız kesinlikle rollerinin hakkını veriyorlar. Matt Bomer ve Margaret Qualley gibi yardımcı oyuncularda kesinlikle bir iz bırakıyor. Ancak maalesef film vizyona girdiğinde beklenilen ilgiyi görmedi. Başta yönetmen Shane Black ve başrol oyuncularının son derece istekli olmalarına rağmen bir devam filminin gelebilmesi, izleyicilerden fazla ilgi görmemesi nedeniyle biraz zor görünüyor. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend