Locke & Key Dizisindeki Keyhouse Gerçek mi? Tam Olarak Nerede?

3 dakikada okuyabilirsin


Fantastik drama ve korku dizisi Locke & Key, 10 Ağustos 2022 tarihinde Netflix’te vizyona giren üçüncü sezonuyla sona eriyor. Serinin ana çekim yeri, zengin bir tarihe ve koridorlarına dağılmış inanılmaz anahtar koleksiyonuna sahip oldukça büyük bir ev olan Keyhouse’dır. Diziyi izleyen ve yeni bölümlerini merakla bekleyen her Locke & Key izleyicisi gibi eminiz sizinde aklınıza son derece ihtişamlı ve görkemli bir ev olan Keyhouse’un gerçek bir ev olup olmadığı ve bu evin tam olarak nerede olduğu sorusu gelmiştir. Keyhouse haricinde Matheson kasabasının nerede olduğu, yine Matheson’da yer alan Kinsey ve Tyler’ın okulu Matheson Academy’nin gerçek olup olmadığı ve tabi ki üzerinde omega sembolü bulunan kapının bulunduğu mağara (Drowning Cave) gibi merak ettiğiniz tüm alanlardan ve çekim yerlerinden detaylıca bahsediyor olacağız.

Locke & Key serisi, Massachusetts eyaletindeki kurgusal bir sahil kasabası olan Matheson’ın ortamına hayat veren gerçek dünyadaki konumların ve setlerin bir karışımı kullanılarak oluşturulmuştur. Anywhere Key’e ihtiyacınız olmadan bile ziyaret edebileceğiniz başta Keyhouse olmak üzere Locke & Key dizisinin çekildiği işte o tüm büyüleyici mekanlardan ilki olan Matheson kasabasıyla yazımıza başlayalım.

Matheson kasabası gerçek bir yer mi? Kasaba tam olarak nerede?

Netflix’in Locke and Key serisi, kurgusal bir kasaba olan Matheson, Massachusetts kasabasında geçmektedir.

Matheson kasabasında geçen sahneler, Kanada’nın Nova Scotia kentinde tarihi bir küçük liman kasabası olan Lunenburg’da çekilmiştir ve dizinin ilerleyen bölümlerinde prodüksiyon ülkenin diğer bölgelerine de yayılmıştır.

1753 yılında Alman, İsviçreli ve İngiliz yerleşimciler tarafından kurulan süper sevimli ve renkli bir kasaba olan tarihi Lunenburg kasabası, 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Nova Scotia kentinin resmi web sitesinde, 18. ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilen ve kasabanın mimari dokusunu oluşturan orijinal sömürge binalarının %70’inin hala ilk günkü gibi ayakta olduğu belirtilmektedir.

Keyhouse malikanesi nerede?

Keyhouse’un büyüleyici mimarisi sizide muhakkak etkilemiştir. Ancak aklınıza hemen böyle bir evin gerçek olup olamayacağı sorusu gelmiştir ki bu soruyu sormakta son derece haklısınız, çünkü Keyhouse olarak bilinen Locke ailesinin yaşadığı bu ev, aslında bütünüyle mevcut değil.

Binanın ön cephesi Kanada kırsalında inşa edilmiştir ve dış cephenin geri kalanı CGI yani bilgisayar tabanlı görüntü teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Keyhouse’un duvarları içerisinde çekilen bazı unutulmaz ve önemli sahneler de Toronto, Kanada’daki Cinespace Film Stüdyolarında çekilmiştir.

Matheson Academy nerede? 

Matheson Academy, Tyler Locke, Kinsey Locke ve bir zamanlar babaları Rendell ve amcaları Duncan’ın okuduğu lisenin adıdır.  Aynı şekidlde Rendell’in çocukluk arkadaşı Ellie Whedon’da Matheson Academy mezunudur.

Matheson Academy’nin dışında ve çevresinde geçen sahneler, Kanada, Ontario’daki Humber Institute of Technology’nin bir parçası olan Humber College’da Lakeshore Kampüsü’nde çekilmiştir. 

Matheson Academy, 80’lerin ortalarında gişe rekorları kıran Polis Akademisi filmlerinin de çekildiği yerle aynı yerdir.

Keyhouse yakınlarındaki kapının bulunduğu mağara (Drowning Cave) nerede?

Keyhouse Malikanesi’nin hem altında bulunan, yalnızca ‘Omega Anahtarı’ kullanılarak başka bir dünyaya açılan Kara Kapı’nın olduğu Locke & Key dizisindeki ünlü mağaradır. Dizinin her sezonunda ve birçok bölümünde son derece önemli ve dizinin akışını değiştiren önemli sahneler burada çekilmiştir. 

Mağaranın dış kısmındaki sahneler yine Lunenburg, Nova Scotia’da çekilmiştir. Mağara içerisindeki sahneler ise yine Keyhouse sahnelerinde olduğu gibi Toronto, Kanada’daki Cinespace Film Stüdyoları’nda çekilmiştir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
3
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend