Yüksek Kolesterolü Olanlar Bunlardan Uzak Durmalı

1 dakikada okuyabilirsin


Beslenme ve sağlık alanında en önemli tartışma konularından biri olan kolesterol, kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebeplerinden biridir. Yetişkinlerde normal kolesterol aralığı 200 mg/dL’nin altındadır. 239 mg/dL’nin altındaki kolesterol seviyesi sınırda olarak kabul edilir. 240 mg/dL’nin üzeri ise yüksek bir değer olarak kabul görmektedir. Genellikle hayvansal kaynaklı besinlerle vücudumuza giren kolestrolün kandaki miktarının artması damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, felç, bulanık görme, körlük ve cinsel işlev bozukluğu gibi hastalıkları beraberinde getirir. Bu nedenle hem sağlıklı kişilerin hem de yüksek kolesterolü olanların kolesterol seviyelerinini normal aralıkta tutabilmeleri için bunlardan mutlaka uzak durmaları gerekmektedir: 

 1. 1 Kızartılmış Yiyecekler


  Yağda kızartılmış yiyecekler son derece yüksek kaloriye sahiptirler ve trans yağ içerirler. Bu da kızartılmış yiyeceklerin yüksek kolesterolü olanlar için uygun olmadığı anlamına gelmektedir. Özellikle fast food dediğimiz hızlı ve pratik yiyecekler olan kızartılmış yiyecekler yüksek kolesterolle birlikte kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. 

 2. 2 Yumurtalar


  Yumurtalar vitamin ve mineral bakımından bir süper gıda olmalarına rağmen, kolesterol açısından da oldukça yüksektirler. 1 büyük yumurta yaklaşık 200 mg kolesterol içerir. Bu nedenle yüksek kolesterolü olanların yumurta tüketiminde aşırıya kaçmamaları son derece önemlidir.

 3. 3 İşlenmiş Et


  İşlenmiş etler kolesterol açısından oldukça zengindir. Bu nedenle hiç tüketilmemeleri ya da sınırlı şekilde tüketilmeleri gerekmektedir. İşlenmiş etler kolesterol bakımından zengin olmalarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına neden olmaları nedeniyle uzak durulmaları gereken yiyeceklerdir. Aynı zamanda günümüzde giderek artış gösteren kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok kansere yakalanma riskini de artırmaktadırlar.

 4. 4 Tatlılar


  Kurabiyeler, pastalar, kekler, dondurmalar sağlıksız yağlar, yüksek kalori ve ilave şeker içeren yiyeceklerdir. Bu tarz yiyecekler yüksek kolesterolü olanların kesinlikle uzak durması gereken yiyeceklerdir. Yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler yüksek koleserolün yanı sıra karaciğerde yağlanma, damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskine de neden olmaktadır. 

 5. 5 Hidrojenize Yağlar veya Kısmi Hidrojene Yağlar


  Hidrojenize veya kısmi hidrojene yağlar; margarin, cips, milföy gibi paketli hazır ürünlerin içeriğinde bulunan önemli bir bileşendir. Bu yağlar trans yağ olarakta bilinmektedirler. Yüksek kolesterolü olanlar haricinde, diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma risklerine karşın sağlıklı her bireyin trans yağ içeren tüm yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. 

 6. 6 Kırmızı Et ve Etin Yağlı Kısımları


  Kırmızı et sofralarımızda sıkça tükettiğimiz diğer et türleri olan balık, tavuk ve hindi etine kıyasla daha yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir. Bu yüzden daha yüksek kolesterol seviyeleri ile de bağlantılıdır. Yüksek kolesterolü olanların bu nedenle kırmızı et tüketiminde olabildiğince yağsız veya az yağlı kısımları tercih etmesi önemlidir.

 7. 7 Alkol Tüketimi


  Alkol alımı kandaki trigliserid düzeylerini yükseltebilir. Bu da kalp sağlığı için son derece zararlı ve riskli bir durumdur. Tıpkı kolesterol gibi kandaki trigliserid düzeyleri de belirli bir düzey ya da aralıkta olmalıdır. Kandaki trigliserid miktarının yüksek olması aynı yüksek kolesterolde olduğu gibi vücudumuzda bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek kolesterolü olan birinin bir de üzerine kanında yüksek miktarda trigliserid olması sağlığı ile ilgili geri dönüşü olmayan sonuçları beraberinde getirecektir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend