Saç Dökülmesine İyi Gelen 12 Besin

8 dakikada okuyabilirsin


2
2 paylaşım, 2 puan

Birçok insan saçlarının sağlıklı ve bakımlı görünmesini ister. Saçlarınızın durumu da tıpkı cildiniz gibi sağlığınızın dışavurumudur. Saç tellerini oluşturan her hücre düzenli bir besin kaynağına ihtiyaç duyar. Saçların büyümesi yaş, sağlık, genetik ve diyet gibi durumlara bağlıdır.Aynı zamanda saç dökülmesi de büyük oranda genetik kaynaklı olup yetersiz beslenmeyle oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin de etkisi vardır.   Yaş ve genetik değiştirme imkanınız olmayan faktörler olduğu gibi saç sağlığınızı güçlendirmeye yönelik beslenme sizin kontrolünüz altındadır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına sadık kalmak ve saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vücuda almak bakımlı ve sağlıklı saçlara kavuşmak için çok önemlidir.  Bu yüzden saçlarınızı kuvvetlendirecek olan oniki besin kaynağını sizin için derledik. İşte o 12  gıda;

1) Ispanak

Ispanak A, E, C ve B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Ayrıca fosfor, magnezyum, iyot mineralleri ve protein açısından da etkilidir. Demir eksikliği saç dökülmesine neden olan en büyük faktörlerden biridir ve ıspanak içerdiği demirle bu dökülmeyi önler. Ispanak içerdiği birçok vitamin ve minerallerle saçların dökülmesini önlediği gibi gür çıkmasını da sağlar. Ayrıca ıspanak saçlar için doğal bir yumuşatıcı olan sebum içermektedir. Bu yüzden sağlıklı bir saç derisi ve güçlü saçlar için ıspanak tüketimi ihmal edilmemeli ve beslenme programına eklenmelidir.

2) Havuç

Havuç içerdiği A vitamini ve diğer antioksidan bileşikler ile cilt, saç ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. A vitamini antioksidan olarak saç ve cilt sağlığını destekler. Havuç saç tellerini güneş ışınlarının neden olduğu hasara karşı korur. İçerdiği antioksidanlar ve karotenoidler saç derisinin ve saç tellerinin  güneşe karşı bağışıklığını artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içeren havuç kuru saçlar için doğal bir nemlendirici görevi görür. Saç derisi şikayetlerini giderir ve saç dökülmesini önler. Bunun yanında havuç içerdiği E ve C vitaminiyle saç derisindeki dolaşımı artırır ve saç büyümesini hızlandırır.

3) Yulaf

Saç dökülmelerinizi geçmişte bırakmak istiyorsanız sabah öğünlerinizde mutlaka yulaf bulundurmalısınız. Yulaf, saçlarınızın büyümesini hızlandıracak, kalınlaştıracak ve sağlıklı görünmesini sağlayacak lif, çinko, demir, omega-6 yağ asitleri ve çoklu doymamamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

4) Ceviz

Sabah öğünlerinize ekleyebileceğiniz bir diğer yiyecek olan ceviz içeriğinde barındırdığı biotin, B1, B6 ve B9, E vitaminleri, protein ve magnezyum bakımından bir berekete sahip. Hücrelerin güneşe maruz kalmasından dolayı DNA hasarından korunmasını sağlar. Ceviz saçlardaki beyazlamayı engellemekle birlikte saçlardaki dökülmeyi önler ve saçlara parlaklık ve ipeksi bir görünüm kazandırır.

5) Mercimek

Mercimek, protein, demir, çinko ve biotinle yüklü bir besin kaynağıdır. Ayrıca mercimek cilt ve saç derisini oksijen ile besleyen kırmızı kan hücrelerinin sağlığı için gerekli  olan folik asit ile doludur.  Ayrıca mercimek içerdiği magnezyum ile saç sağlığı için oldukça faydalı bir yiyecektir.

6) Çilek

Çilek, yüksek miktarlarda silika barındırır. Silika sağlıklı saçlar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Çilek içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesindesaçların yaşadığı olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir C vitamini deposu olan çilek saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saçtaki fazla yağın atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede saç ağırlaşmaz ve daha sağlıklı bir görünüm kazanır.

7) Yoğurt

Yoğurt, saç kökü sağlığını geliştirdiği kanıtlanan B5 ve D vitaminleriyle doludur. Ayrıca yoğurt saç maskesi yapmak için oldukça elverişli bir besindir. Aynı zamanda yoğurt içerdiği protein, karbonhidrat ve magnezyum sayesinde saç foliküllerini güçlendirir, saç dökülmesini önler ve saçta kepek oluşumunu durdurur.

8) C Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

C vitamini, eksikliğinde saç dökülmesine sebep olan demir emilimini kolaylaştırır. C vitamini saçlarınızı yıpratan serbest radikallerin oluşturacağı zararları onaran antioksidan özelliğiyle de bilinmektedir.Bu yüzden öğünlerinize mutlaka portakal, yaban mersini, kivi ve salatalarınıza da limon eklemeyi unutmayın.

9) Soya

E vitamini bakımından zengin olan bir diğer besin de soyadır. Eksikliği dökülmeye neden olan demir soyada bol miktarda bulunur. Çünkü demir hemoglobin üretiminde önemli bir yere sahiptir. Hemoglobin ise saç köklerini oksijenle besleyebilmesi için kanda mutlaka bulunmalıdır.

10) Tatlı Biberler

Tatlı biberler saç uzamasına ve dökülmesine karşı C vitaminli bir besin kaynağıdır. Şaşırtıcı bir bilgi vermek gerekirsesarı biber portakaldan yaklaşık 5.5 kat daha fazla C vitamini barındırmaktadır. Bu biberler ayrıca A vitamini açısından zengin içerikli olduğu gibi saç büyümesine katkıda bulunan sebumu da barındırmaktadır.

11) Tohumlar

Tohumlar az kalori barındırırken çok miktarda besin içermektedirler. Bu besinlerin bir çoğu aynı zamanda saçlarınızdaki dökülmeleri engelleyebileceği gibi uzamalarını da sağlar. Bir ayçiçeği tohumu günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %50’sini sağlamakta ve aynı zamanda B vitamini içermektedir. Bir keten tohumu ise yaklaşık 7 gram omega-3 yağ asidi barındırmaktadır. Bir diğer tohum chia ise en az keten tohumu kadar omega-3 içermektedir.

12) Kuruyemiş

Kuruyemişler lezzetli ve kolay tüketilebilir olduğu kadar saçlarınızı kuvvetlendiren besinler de içermektedir. Bir badem günlük E vitamini ihtiyacınızın ya %37’sini sağlamaktadır. Kuruyemişler ayrıca çeşitli B vitaminler, çinko ve esansiyel yağ asitleri barındırmaktadır. Ayrıca vücudunuzda oluşabilecek herhangi bir iltihaplanmayı azaltmakla kalmayıp kalp sağlığı riskini de aşağıya çeker.

Sonuç olarak nasıl beslendiğinizin saç sağlığınızla yakın ve büyük bir ilişkisi var.A, C, D ve E vitaminleri, çinko, B vitaminleri, demir, biotin, protein ve esansiyel yağ asitleri gibi doğru besin kaynaklarının eksikliği, saçlarınızın uzamasını yavaşlatabilir, hatta saçlarınızındökülmesine neden olabilir. Neyse ki bu besin kaynaklarının herhangi birinden kaynaklanan eksikliğin giderilmesi saç dökülmenizi önleyebilir ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilir.

Yararlanılan kaynaklar: 

https://estecenter.com/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth#section15 


Paylaşmayı unutma!

2
2 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend