Kızarmış Yiyecekler Yemenin Tehlikeli Yan Etkileri

1 dakikada okuyabilirsin


Kızarmış yiyecekler kesinlikle karşı konulamaz derecede lezzetlidir. Bununla birlikte, fazla tüketilirse genel sağlığınıza zarar verebilir. Kızarmış tavuk ve patates ile kendinizi şımartmak, zaman zaman sağlığınızı etkilemeyecek olsa da, düzenli olarak kızarmış yiyecekler tüketmek, olumsuz komplikasyonlara neden olabilir. Kızarmış yiyecekler ve kalp sağlığı riskleri üzerine yapılan son araştırmalar ışığında, bu tür yiyecekleri çok sık yiyeyerek yaşayabileceğiniz beş yan etkiyi detaylandırmaya karar verdik.

 1. 1 Artan inme ve kalp krizi riski


  Önemli araştırma ve incelemeleri yayınlayan lider bir kardiyoloji dergisi olan 'Heart' dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre, kızarmış yiyecek tüketimi kalp krizi ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıkların artışında önemli bir etkendir. Araştırmacılar, kardiyovasküler hastalık riskini değerlendirmek için 560.000'den fazla katılımcıyı ve 36.700'den fazla majör kardiyovasküler olayı içeren 17 farklı araştırmanın verilerini bir araya getirdi.

  Peki araştırmada ne buldular? Her hafta miktar olarak en az kızarmış yiyecek tüketen gruba kıyasla en yüksek miktarda tüketim yapan grupta %28 daha fazla inme ve kalp krizi riski olduğu ortaya çıkmıştır. 

 2. 2 Artan kardiyovasküler hastalık riski


  Yine Hearth dergisindeki aynı araştırmaya göre, yüksek miktarda kızarmış yiyecek yiyen katılımcıların %22 daha fazla yüksek koroner kalp hastalığı riski ile karşı karşıya olduğu ortaya konmuştur. 

  Yiyecekler kızartıldığında kalori açısından daha yoğun hale gelirler. Çünkü yiyeceğin dış kısmı su kaybeder ve yağı emer. Ayrıca yiyeceklerin kızartıldığı yağlar kolestrolünüzün yükselmesine neden olabilecek trans yağ içerebilirler. Düşük yoğunluklu lipoprotein anlamına gelen LDL, zararlı kolesterol türü olarak bilinir. Yüksek kolesterol, atardamarlarınızın duvarlarında birikebilir ve ateroskleroz (damar sertleşmesi) olarak bilinen bir tür kalp hastalığına neden olabilir.

 3. 3 Daha yüksek kalp yetmezliği olasılığı


  Yine araştırmada en çok kızartılmış yiyecekleri tüketen katılımcıların, en az yiyen gruba kıyasla %37 daha yüksek kalp yetmezliği riskine sahip olduğuydu. Amerikan Kalp Derneği'ne göre kalp yetmezliği, kalp kasının gerektiği kadar kan pompalayamadığı kronik, ilerleyici bir durum olarak tanımlanıyor.

 4. 4 Kilo alabilirsin


  Bu yan etki kendi başına tehlikeli olarak nitelendirilemezken, kilo alımı vücut yağını doğrudan etkiler ve çalışmalar, kronik hastalığın artan vücut kitle indeksine bağlanabileceğini göstermektedir. Biraz kilo almak çok endişe verici olmasa da, yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle sürekli kilo alımı zamanla endişelenilmesi gereken bir durum haline gelebilir.

 5. 5 Tip 2 diyabet geliştirebilirsiniz


  The American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir 2014 araştırması, sık kızarmış yiyecek tüketiminin tip 2 diyabet geliştirme riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu buldu. Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılar, 25 yıl boyunca 100.000'den fazla erkek ve kadından gelen verileri inceledikten sonra benzer sonuçlar buldular.

  Haftada dört ila altı kez kızarmış yiyecekler yiyen katılımcıların, haftada birden az yiyenlere kıyasla %39 daha fazla tip 2 diyabet geliştirme riskine sahip olduklarını keşfettiler. Haftada yedi kez veya daha fazla yiyen katılımcılarda ise bu risk durumu %55 oranında artmaktadır.

Kızarmış yiyeceklerin çekiciliği, lezzeti ve tadı karşı konulamaz olsa da araştırmalar gösteriyorki kızarmış yiyeceklerin tüketimini olabildiğince aza indirmeliyiz ve belirli bir yaştan sonra da artık hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız. Böylelikle yaşabileceğimiz olası birçok sağlık problemi riskini de en aza indirmiş olacağız.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend