Hamileyken Karides Yiyebilir Miyim?

3 dakikada okuyabilirsin


Deniz ürünleri, en sevilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Tüm dünyada da deniz ürünleri denilince balıktan sonra herkesin aklına karides gelmektedir. Deniz ürünleri diyetisyenlerin kadınlara özellikle önerdiği yiyeceklerin başında gelse de, hamilelik döneminde anne adaylarının kafasına hemen şu soru gelmektedir, hamileyken karides yemeye devam edebilir miyim? Gelin hamileyken karides yiyebilir misiniz, hamileyken karides yemenin herhangi bir zararı ya da riski var mıdır detaylıca bakalım.

Karides şüphesiz lezzetli bir yiyecektir. Ancak hamile kadınların yemesi gerçekten güvenli midir? Hamilelik hakkında o kadar çok efsane var ki bir anne adayı olarak neye inanacağınız ve güveneceğiniz konusunda zorlanabilirsiniz. Doktorunuz hamileliğiniz başlangıcında ve hamileliğiniz esnasında gittiğinizde kontrollerde yiyebileceğiniz yararlı ve zararlı yiyeceklerin neler olduğu konusunda sizi mutlaka bilgilendiriyordur. Genel anlamda neler yemelisiniz neler yememelisiniz konusunda bilginiz olsa da büyük olasılıkla karides bu listede yer alan ve yiyip yememe konusunda kesin bilgiye sahip olduğunuz bir yiyecek değildir. Bugün kafanızdaki bu soru işareti konusunda sizi bilgilendirmeye çalışıyor olacağım. Gelin ilk olarak hamilelik ve karidesle ilgili efsanelerin neler olduğundan ve bunların doğruluk payının olup olmadığına bir bakalım.

Karides ve Hamilelik Hakkındaki Efsaneler

Doktorlar hamileyken karides yemenin tamamen güvenli olduğunu belirtiyorlar. Yine de bazı anne adayları karides yemekten kaçınmaktadır, çünkü hamileyken karides yemenin bebekleri için tehlikeli olduğu yönünde bir inanışları vardır.

Bu inanışın en büyük sebebi hamile kadınların gerçekten uzak durmaları gereken belirli deniz ürünleri türleri olmasındandır. Doktorlar hamile kadınları ve emziren anneleri, bebeğe olan tehlikesi nedeniyle, cıva içerme olasılığı daha yüksek olduğu için çiğ, büyük veya yaşlı balıkları yememeleri konusunda uyarıyor. Bu nedenle çoğu anne adayı da cıva alımı korkusuyla karides yemekten de uzak durmaktadır.

Cıva bebeğinizin sinir sisteminin gelişimi için büyük bir tehdittir. Bu nedenle uzun ömürleri ve boyutları nedeniyle köpekbalığı, kılıçbalığı ve kral uskumru kesinlikle tüketmekten kaçınmanız gereken deniz ürünleridir. Karides yemek güvenli olsa da, hamilelerin haftada sadece iki ila üç porsiyon deniz ürünü yemeleri önerilmektedir.

Karidesin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkisi

Doktorlar sağlıklı ve zeki bir bebeğe sahip olmak istiyorsanız kesinlikle karides ve ona benzer diğer deniz ürünlerini uygun porsiyonlarda mutlaka tüketmeniz gerektiğini söylüyor.

Karides, bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için çok önemli olan bir sürü omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3’lerin, bebeğinizin göz ve beyin gelişimine yardımcı olmasının yanı sıra, düşük doğum ağırlığı riskini en aza indirmek de dahil olmak üzere birçok büyük faydası vardır. Bu yağ asitleri normalde annenin yediği besinlerden fetüsün sinir sistemine emilir, bu nedenle annenin kendisi ve bebeği için yeterli omega-3 alması oldukça önemlidir.

Artık hamile bir kadının karidesle ilgili tek endişesinin onları haşlayarak mı, güveçte mi yoksa ızgara olarak mı yiyeceğine karar vermek olduğunu bildiğinize göre içiniz biraz olsun rahatlamıştır. Ancak burada verdiğim bilgilerin etkisi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir ve bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle hamileliğinizle ilgili her konuda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend