En Sevdiğin Uyku Pozisyonunun Kişiliğin Hakkında Ne Anlattığını Hiç Merak Ettin Mi?

2 dakikada okuyabilirsin


Uyku pozisyonunuz aslında kişiliğiniz hakkında çok şey anlatıyor. Kimi yatağa girdiği pozisyonla, hiç kıpırdaman uyanmayı başarabilirken kimi ise uyandığında yattığı pozisyondan çok daha farklı bir şekilde kendini yatakta bulmaktadır. Herkesin daha rahat uykuya dalabildiği veya kendisini daha iyi hissettiği bir uyku pozisyonu vardır. Ancak aynı zamanda uyku pozisyonumuzu ve uyuma şeklimizi etkileyecek bir çok faktör de mevcuttur. Uzmanların sağlıklı ve dinlendirici bir uyku için en iyi yollar hakkında neler söylediklerini ve uyku pozisyonunuzun sizinle ilgili söylediği şeyleri gelin öğrenelim.

Yataktaki Beden Diliniz

Beden diliniz, kişiliğiniz ve düşünceleriniz hakkında çok şey ortaya çıkarabilir. Ancak, vücudunuzun uykudayken bile iletişim kurduğunu öğrendiğinizde oldukça şaşıracaksınız. Eşinizle, sevgilinizle yada bir arkadaşınızla birlikteki uyku pozisyonunuz onunla aranızdaki ilişkiyi apaçık yansıtabilir.

Çoğu insan günde altı saat veya daha fazla süreyi uykuda geçirmektedir. Uyku pozisyonunuz kişiliğiniz hakkında bir takım bilgiler ortaya koyarken aynı zamanda sağlığınız hakkında da ipuçları vermektedir. Sağlığınız hakkında ipuçları verirken bir yanda kötü bir uyku pozisyonu sağlığınıza da etkileyecektir. Boyun veya sırt ağrısına sebep olabilecek yada kolunuzun uyuşmasına neden olacak bir uyku pozisyonu sizi sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel olarakta yoracaktır ve güne enerjik başlayamamanıza yol açacaktır. 

İyi haber şu ki, güveni iletmek ve kişilerarası ilişkilerimizi geliştirmek için vücut dilini kullanmanın mümkün olduğu gibi, yatakta uyurken harcadığımız zamandan maksimum fayda elde etmek için uyku pozisyonlarımız üzerinde de çalışabilirz.

Peki en yaygın olarak bilinen uyku pozisyonları neler ve kişiliğimiz hakkında nasıl ipuçları veriyorlar gelin bakalım. Bu arada yazının sonunda mini uyku pozisyonu anketimize katılmayı unutmayın 🙂

 1. 1 Bebek gibi kıvrılarak (Cenin pozisyonu almak)


  Ünlü Somnium Beds (Somnium Yatak)’in yatak tasarımcısı Susanne Flother, “Birçok insan yan kıvrılarak yani cenin pozisyonunda yattıklarında uykuyu rahat dalabildiklerini söylüyor. Bunun sebebini de bu uyku pozisyonunun uyku sırasında kendilerine güven duygusu verdiğini düşünüyor” diyor. American Down and Feather Council adına yapılan 2013 Harris Poll anketine göre de en yaygın uyku pozisyonu budur.

  Uyku değerlendirme ve danışmanlık hizmetlerini kapsayan bir projeyi (Proje kapsamında Birleşik Krallık doktorları hastalarına uyku konusunda bilgilendirme yapıyor) yöneten Profesör Chris Idzikowski, “Cenin pozisyonunda yatanların iç dünyalarında daha hassas karakterli olduklarını, ancak çevresine karşı olabildiğince bu özelliğini bastırarak daha katı bir tavır içerisinde olduklarını” belirtiyor. Dr. Idzikowski bu uyku pozisyonun vücut dili hakkında şöyle ekliyor; Bu poziyonda uyuyan kişiler ilk kez tanıştıkları insanlara karşı utangaç olsalar bile, kendilerinin ne kadar etkileyici ve iyi bir dış görünüşe sahip oldukları konusunda emin olduklarını belirtiyor.

  Kadınlar, erkeklere göre iki kat daha fazla bu pozisyonda uyuma yada benimseme eğilimindedir.

 2. 2 Kütük gibi uyumak


  Kütük gibi uyuma pozisyonu, kolun üstüne dümdüz yan yatma pozisyonudur. En sevdiğiniz uyku pozisyonunuz buysa, muhtemelen daha kolay ve hızlı sosyalleşe biliyor ve yabancılara diğer insanlara göre nispeten daha fazla ve çabuk güveniyorsunuz demektir. Cenin pozisyonu kadar olmasada oldukça yaygın bir uyku pozisyonudur.

 3. 3 Yine kütük gibi ama kolları öne uzatıp birine ulaşmaya çalışır gibi uyumak


  Bu uyku pozisyonun kütük uyku pozisyonunda tek farkı kolunuzun üstüne yatmak yerine sanki birine sarılmaya yada kavuşmaya çalışır gibi kolları öne açarak uyumanızdır. Eğer bu uyku pozisyonunda uyuyorsanız; kesinlikle çevresinde ne olup bittiğini bilen, dikkat eden birisiniz. Birinin sizi kandırması yada saf olarak nitlendirmesi oldukça zor. Bir konuyla ilgili karar alırken oldukça ince eleyip sık dokuyorsunuz ve karara varmanız oldukça uzun sürüyor. Ama bir kez karar aldınız mı da kararınızın arkasında durarak kolay kolay kimsenin değiştirmesine izin vermiyorsunuz.

 4. 4 Yan yatış pozisyonunu bir üst seviyeye taşıma


  Uzmanlar uykuya dalma pozisyonu eğiliminizin gece konforunuz için ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikirler. Ancak, kayropraktik uzmanı Dr. Robin, optimum bir gece uykusu ve rahatlığı sağlamak için aşağıdaki gibi varyasyonlar denemenizi öneriyor:

  • Dizler sadece hafifçe bükülmüştür (başka bir deyişle, cenin pozisyonunda olduğu gibi göğsünüze doğru bükülmemiştir)
  • Omurgaları daha elverişli ve istikrarlı bir şekilde tutmak için dizler arasında küçük yastık
  • Kollarınız arasına bir yastık koyun. Bu da kolları hafifçe uzatır (bir “yıllayıcı” gibi) ancak aynı zamanda göğüs, akciğerler ve solunum yollarını daha açık bırakır.

  Eğer sizinde benzeri bir uyku pozisyonu alışkanlığınız varsa diğer insanlara göre öğrenmeye daha açıksınızdır demektir.

 5. 5 Yan yatış pozisyonu ama yatağın sağ tarafına mı yoksa sol tarafına mı doğru?


  Birleşik Krallık'ta yatak üreticisi olan Sealy firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazarlama ve reklamcılık sektörlerinde çalışan ve en az lisans eğitimi almış, 45 ve 54 yaşları arasındaki kişiler yatağın sağ tarafında uyumayı seviyorken; lojistik ve üretim sektörlerinde çalışıp, sigara içen ve kafein alan 35 ve 44 yaşları arasındaki kişilerin yatağın sol tarafında uyumaktan keyif aldığı gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

  Sağ tarafa doğru mu yoksa sol tarafa mı doğru yapmalı? Her birinin göreceli yararlarına gelince:

  • Sol tarafta yatmak; SleepScore Labs'e bir Danışma Kurulu Üyesi olan Michael Breus'a göre, mide ekşimesi semptomlarını iyileştirebilir. “Bunun sebebi, sağ tarafınızda uyurken alt özofageal sfinkterin rahatladığı ve mide asidinin dışarı sızmasına neden olduğu için tahrişe neden olabileceğidir” diye açıklıyor. Buna ek olarak hamilelik sırasında, Amerikan Hamilelik Derneği (American Pregnancy Association)'ne göre “sol tarafınızda uyumak, plasenta ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını artıracaktır.”
  • Sağ tarafta yatmak ise kalbe herhangi bir yerçekimsel basınç eklemediği için, kalbiniz için daha iyi olabilir.
 6. 6 Yüz üstü, karnının üzerine yatmak


  Yüz üstü yatmak, yan yatmaktan çok daha az popülerdir ve uzmanlar hamile olan veya büyük göğüsleri olan kadınlar için buna karşı tavsiyede bulunur. Boyun yaralanmaları, sırt problemleri olan veya çok yumuşak yatakları olan herkes için yüz üstü yatmak kötü bir fikirdir. 

  Yüz üstü uyumak boynunuzun uzun bir süre tek bir pozisyonda sıkışıp kaldığı anlamına geliyor. Bu yüzden boyun ağrısına uyanıp kas spazmları ve kronik ağrı yaşarsanız sürpriz olmaz.

  Araştırmalara göre, yüz üstü yatanlar genelde tarım sektöründe çalışan 45-54 yaş arası günlük iki ya da üç bira ya da bir bardak şarap içen kişilerden oluşmaktadır. Eğer uyku pozisyonunuz, başınız bir tarafa dönük ve yastığınız kollarınız arasındaysa isyankar bir yapınız var demektir. Kimi zamanda küstah tavırlar sergilemektesiniz. Eleştirilmekten hoşlanmıyorsunuz ve abartılı durumlardan kaçınmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.

  Bu arada yeni doğmuş bir bebeğin ebeveynseniz, yüz üstü uykusu bebekler için aslında mümkün olan en kötü seçimdir. Bu nedenle kesinlikle kaçınmalısınız.

 7. 7 Sırtüstü uyumak


  Yine araştırmalara göre sırtüstü uyuyan insanlar ulaşım ve lojistik alanında çalışma eğilimindedir. Sırtüstü uyuyanların “yenilenmiş” hissiyle uyanma olasılıkları yüksektir. Sırtüstü uyuyanların çoğu 25 ve 34 yaşları arasındadır.

  Ayrıca horlama sırtüstü uyuma ile ilişkilidir. Bu da siz kendinizi yenilenmiş olarak hissetseniz bile sizinle uyuyan kişinin horlamanız yüzünden yenilemeyeceği anlamına gelir. Sırt üstü uzanırken, boğazınız daha dar ve horlama daha yüksek ve daha sık hale geliyor. Eğer sırtüstü uyku pozisyonunuzu değiştirmek gibi bir düşünceniz yoksa horlama problemeniz için piyasada bulunan basit ama etkili ürünler yardımcı olabilir. 

  Yakın tarihli bir çalışma da, gebeliğin son zamanlarında anne karnındaki bebekler için sırtüstü uykusunun kötü olduğunu ve ölü doğum riskini artırdığını göstermektedir.

 8. 8 Serbest stil uyumak


  Serbest stil uyuyanlar kamu hizmetlerinde çalışma eğilimindedir ve genellikle 35 ve 44 yaşları arasındadır. 

  Geceleri düşündüğümüzden çok daha aktifizdir. Her gece ortalama 50 ila 80 kez yatakta ilerliyoruz veya dönüyoruz. Bu dönme olayları aslında iyi bir şey. Gece hareketi kasların esnekliğini koruyor ve vücudun tüm bölgelerine besin ve hormon dağıtmaya yardımcı oluyor. 


1

 1. Siz hangi pozisyonda uyuyorsunuz?

  1. Cenin pozisyonu
  2. Kütük gibi
  3. Yine kütük gibi ama kolları öne uzatıp birine ulaşmaya çalışır gibi
  4. Serbest Stil
  5. Sırtüstü
  6. Yüz üstü
  20 oylar
  Sonuçlarınızı Paylaşın

Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend