Elinizin Titremesinin Sebebi Ne Olabilir?

4 dakikada okuyabilirsin


Bazen bir fincan kahveyi tutamayacakmış gibi hissettiğiniz oldu mu? Yoksa elleriniz bazen günlük işlerinize engel olacak kadar titriyor mu? Bu istemsiz el hareketleri orta ve büyük yaşta sık görülmektedir. Bu titremeler hayatı tehdit edici değiller ama şiddetli titremeleri olan insanlar kendilerini beslemek, giyinmek veya araba kullanmakta oldukça zorlanmaktadır.

Titreme belirtileri

El titremeleri istirahatte meydana gelebilir (Parkinson hastalığında olduğu gibi) veya aktivite ile ortaya çıkabilir. Dinlenme sırasındaki el titremelerinin çoğu, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında bir hap yuvarlıyormuşsunuz gibi görünür. Bir şey yaptığınızda, titreme kaybolur.

Aktivite ile gerçekleşen el titremeleri, ortaya çıktıkları zaman bazında tanımlanmaktadır:

  • Postüral titreme elleriniz uzandığında ve yerçekimi onları aşağı çekerken ortaya çıkar. Ellerinizi gergin halde tutarken tamamen sabit tutamazsınız.
  • Niyet titremesi, kapınızı kilidini açmak gibi bir anahtar deliği gibi bir hedefe ulaştığınızda başlar.
  • Göreve özgü titreme, yazarken olduğu gibi bir etkinlik yaparken ortaya çıkar.

Titreme nedenleri

Hepimizin fizyolojik tremor denilen biraz titremesi vardır. Bu titreme doğaldır ve genellikle farkedilmez. Doğal olmayan titreme bu türleri içerir:

Gelişmiş fizyolojik titreme: Kafein kullanımı, aşırı aktif bir tiroid, stres, yorgunluk veya uykudan mahrum bırakma, fizyolojik titremeyi artırabilir. Bu titreme postüral titreme olarak ortaya çıkabilir.

İlaca bağlı titreme: Bazı ilaçlar, antidepresan bupropion (Wellbutrin) ve anti-aritmik ilaç amiodaronu (Cordarone) gibi titremelere neden olabilir. Ortaya çıkan titreme genellikle postüraldir.

Parkinson titremesi: Bu; istirahat, hap yuvarlanma titremesi, Parkinson hastalığının dejeneratif nörolojik durumu ile veya bu olmadan oluşabilir.

Esansiyel titreme: Bu; eller, kafa ve ses kutusu dahil olmak üzere çeşitli vücut parçalarında istemsiz sallanmaya neden olan iyi huylu bir titremedir.

Serebellar titreme: Bu, beynin arkasındaki serebellumun hasar görmesinin neden olduğu, genellikle inme veya multipl sklerozdan kaynaklanan bir niyet titremesidir. Beyincik, bir kapı kolunu kavramak gibi uzanma gibi hareketi koordine etmeye yardımcı oluyor. Cerebellar hasarı, elinizin kapı kolunu kaçırmasına neden olabilir.

İnme sonrası titreme: İnmeden sonra, kişi çeşitli titremelere sahip olabilir. Beyincikte hasar varsa, titreme olabilir. Hasar bazal ganglionlarda ise, kişinin istirahat titremesi olabilir.

Çekilme titremesi: Alkolden muzdarip insanlar, bu tür postural titreme yaşayabilirler.

Nasıl teşhis konur?

Bir titremenin teşhisi fiziki muayene ve tıbbi geçmişinizin dikkatlice analizini gerektirir. Parkinson hastalığında olduğu gibi denge bozukluğu, sertlik veya hareket yavaşlığı var mı? İnme var mı? Beyin lezyonu var mı? ilaç tedavisi uygulanıyor mu? Kişi çok fazla kafein tüketiyor mu veya başka bir neden var mı? Laboratuvar çalışmasının tiroid hastalığını kontrol etmesi veya beyinde geçmiş bir inme belirtileri olup olmadığının kontrol edilmesi gerekebilir.

Nasıl bir tedavi uygulanmalı?

Bazı titreme ortadan kaldırılabilir veya önemli ölçüde azaltılabilir. Gelişmiş fizyolojik titreme için, sadece kafeini kesmeniz veya stresi yönetmeniz gerekebilir. Tiroid bozukluğunun veya alkolün geri çekilmesinin neden olduğu titreme bu durumların tedavisi ile azaltılabilir.

İlacın neden olduğu titremeler, farklı bir ilaç tipine geçilerek çözülebilir. Esansiyel titreme genellikle beta bloker propranolol (Inderal) veya antiseizür ilaç primidon (Mysoline) gibi ilaçlarla tedavi edilir. Parkinson titremeleri, parkinson karşıtı ilaçlar veya titremeler gibi hareketleri düzenleyen alanları uyarmak için beyinde elektrotların implante edildiği derin beyin stimülasyonu adı verilen bir prosedürle azaltılabilir. Multipl skleroz, felç ve beyin tümörlerinden kaynaklanan titreme tipik olarak ortadan kaldırılması mümkün olmayan titremelerdir. 

Titreme çok sinir bozucu olabilir, ama onla yaşamayı öğrenebilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend