Bir İş Görüşmesinde Mutlaka Sormanız Gereken 7 Soru

1 dakikada okuyabilirsin


İş görüşmesi denilence aklınıza direk sizi köşeye sıkıştıran, zorlayan ve bunaltan sorular gelmektedir. Ancak günümüzde iş görüşmelerinde artık durum daha farklıdır. İş görüşmeleri artık birçok şirketin bünyesinde bulunan insan kaynakları uzmanları tarafından yapılmakta ve büyük ölçüde artık görüşme tarzı karşı tarafı baskı ve stres altında tutacak sorular sorarak değil tam tersine kendisini daha rahat hissedip daha iyi ifade edebileceği yaratıcı ve  farklı sorularla yapılmaktadır. 

Bir görüşmesine gitmeden önce nasıl başvuru yaptığınız pozisyonun detaylarını ve şirket hakkında bazı bilgileri toplamak önemli ise artık günümüzde iş görüşmesi sırasında vereceğiniz cevaplar kadar soracağınız sorularda büyük önem arz etmektedir. Bir iş görüşmesi sırasında kimi zaman vereceğiniz cevaplar kadar şu aşağıdaki sorular gibi sorucağınız bazı kilit ve anahtarlar sorularda oldukça etkili olacaktır. Bu sorulara alacağınız cevaplar hem pozisyonu hem de şirketi daha yakından tanımanızı sağlarken bir yandan da kendi kendinize bu pozisyon için ne kadar uygun olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle istemediğiniz bir işte mutsuz çalışmaktansa daha en başında görüşme sırasında doğru bir adım atıp atmadığınızı anlıyor olacaksınız. Bir görüşmesinde mutlaka sormanız gereken işte o 7 soru:

 1. 1 Bu iş için ideal adayın hangi becerileri veya nitelikleri olmalıdır?


  Başvurudan önce iş tanımını büyük olasılıkla okurken, bu soruyu sormak size pozisyon hakkında daha fazla ayrıntı verecektir. Bu soru aynı zamanda işvereninize size tam olarak ne aradıklarını ve işin ne gerektirdiğinin daha ayrıntılı bir açıklamasını söyleme şansı da verecektir.

 2. 2 Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu pozisyonun hangi yönde değişeceğine yada büyüyeceğine inanıyorsunuz?


  Bu, şirketin gelecekte nereye taşınacağı ve işvereninizin sizden beklentileri ve şirketteki kariyer yollarının nasıl geliştiği hakkında fikir verecektir. Bu soruyu sormak aynı zamanda bu şirkette uzun süre çalışmak ve orada büyümekle ilgilendiğinizi gösteriyor. Bunun gibi zor sorular sormak görüşme savaşının sadece başlangıcıdır.

 3. 3 Burada çalışmanızı ve burayı sevmenizi sağlayan şey nedir?


  Bu soruyu sormak, şirketi ve işvereninizi kişisel düzeyde tanımanıza olanak sağlayacaktır. Görüştüğünüz kişi soruyu yanıtlamakta zorlanıyorsa veya kaçınıyorsa, aklınızın bir tarafına not edin, bu karşınızda kişinin işinden memnun olmadığı anlamına gelen bir kırmızı bayrak olabilir.

 4. 4 Şirketinizin en son elde ettiği başarılar nelerdir? veya Şirketinizin büyüme planları nelerdir?


  Bu soruyu sormadan önce, şirket hakkında biraz araştırma yapın. Yaptıkları son değişikliklerden ya da başlattıkları yeni ürünlerden bahsedin. Bu işe olan ilginizi ve o şirkette çalışma isteğinizi gösterecektir. Bu soru, işvereninize, hedeflerine nasıl ulaştığı ve şirketin gelecekte nasıl hareket edeceği hakkında konuşma şansı vererek, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağınıza dair iyi bir fikir verir.

 5. 5 Şirketiniz en çok neye değer veriyor?


  Şirketin değerlerini öğrenmek, işe uygun olup olmadığınızı görmenize yardımcı olur. Ayrıca, bu değerleri korumak için çalışmaya hazır olduğunuzu gösterir. Görüşmeden sonra pozisyonunuzun ne anlama geldiğini ve patronunuzun veya yöneticinizin kim olacağı konusunda bir fikriniz olabilir. Ancak en önemlisi temsil edeceğiniz şirket için de bir fikir sahibi olacaksınızdır.

 6. 6 Bu pozisyonda öğreneceğimi düşündüğünüz yeni beceriler nelerdir?


  Bu soru birkaç olumlu şey gösterir. Her şeyi bilmediğinizi, ancak öğrenmeye istekli olduğunuzu belirtiyorsunuz. Ayrıca, beceri setine sahip olmanın, bilgi veya etkileyici özgeçmişe sahip olmaktan daha önemli olmasa da eşit derecede önemli olduğunu anladığınızı gösterir.

 7. 7 Çalışanlarınızın başarısını nasıl ölçüyorsunuz?


  Güçlü bir çalışanın nasıl göründüğünü anlamak, beklentilerinizin ne olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bunu istemek de işvereninize iş konusunda ciddi olduğunuzu ve orada başarılı olmak için çalışmaya istekli olduğunuzu gösterecektir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend