Dondurulmuş Kıyma Bozulabilir mi?

6 dakikada okuyabilirsin


Hiç marketten ya da kasaptan alıpta dolabınızın buzluğuna koyduğunuz bir paket kıymayı, günler, aylar hatta yıllar sonra pişirmenin hala güvenli olup olmadığını merak ettiniz mi? Bu kafa karıştırıcı ve cevabını bilmediğiniz soru nedeniyle kıymanızla yapacağınız nefis yemeğinizin sizi hasta edeceğinden veya zehirleyeceğinden korkuyor olabilirsiniz. Ancak hiç merak etmeyin, kıymanızı marketten ya da kasaptan daha satın alırken ve yiyeceğiniz ana kadar bozulup bozulmadığını anlamanın birkaç yolu var. Bu yolların neler olduğundan yazımızın devamında detaylıca bahsediyor olacağız.

Kıymanın Dondurucuda Bozulduğu Doğru mu?

Uzmanlara göre kıyma süresiz olarak dondurulabilir. Bununla birlikte, etin kalitesi zamanla düşmeye başlayacağından, kıyma dondurulduktan sonraki dört ay içinde tüketilmelidir. Uzun süre donmuş bir kıymada lezzet bulamayabilirsiniz. Ayrıca etin dokusu ve rengi değişebilir. Kıyma satın alındıktan sonra mümkün olan en kısa sürede soğutulmalı veya dondurulmalıdır. Bu şekilde kıymada tazelik korunur ve mikrobiyal büyüme yavaşlar. Et kısa süre içinde kullanılacaksa, orijinal kabında soğutulabilir veya dondurulabilirsiniz. 

Bir Yıl Sonra Dondurulmuş Kıyma Yenebilir mi?

Güvenlik açısından endişelenecek bir durum yok. Bir yıldır dondurucuda olan kıyma hala yenilebilir. Ancak kalitesi, lezzeti ve dokusunda değişimler olacaktır. Uzmanlara göre – 17 veya daha düşük bir sıcaklıkta dondurulan gıdalar kalıcı olarak güvende kalacaktır.

Kıymanın Rengini Kontrol Edin

Şaşırtıcı bir şekilde birçok tüketici kıyma alırken rengine dikkat etmez ve kıymanın renginin ne anlama geleceğini bilmemektedir. Ette bulunan bir pigment olan miyoglobin, demir ve oksijenin kaslara taşınması için çok önemlidir. Havaya maruz kaldığında bu pigment canlı kırmızı bir renge dönüşür. Çoğu kasap ve market bir miktar oksijenin geçmesini sağlayan özel bir plastik sargı kullanır ve bu da kıymanın üst tabakasında canlı, kırmızı bir renk oluşmasına neden olur.

Üst tabakanın altındaki kıyma, oksijenden yoksun olduğu için hoş olmayan gri bir görüntüye dönüşür. Dondurucuda sakladığınız herhangi bir kıymada aynı akıbete uğrayacaktır. Bu şekilde grimsi bir renk tonu önceden donmuş olduğunu veya bir süredir ambalajlı olduğunu işaret etse de, tüketme konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Grileşmiş veya Gri Renkli Bir Kıymayı Yemek Tehlikeli midir?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Kısaca etteki grileşme miktarı değişse de, gri kıymanın tüketilmesi güvenlidir. Taze et, doğrandığında aslında kırmızımsıdır. Çünkü taze et, oksijene maruz kaldığında kıyma paketleriyle ilişkilendirilmiş karakteristik kırmızı rengi üreten oksimiyoglobin adı verilen bir pigment içerir. Kıyma paketini açtığınızda etin dış kısmı kırmızı iç kısmı gri görünüyorsa, bunun nedeni etin iç kısmının oksijene maruz kalmamasındandır. Bu durumda kıymada başka çürüme belirtisi olmadığı sürece tüketilmesi hala güvenlidir. Ancak kıymanın dış kısmı veya paketin içindekilerin çoğu gri veya özellikle kahverengiyse, etin bozulduğuna ve hemen atılması gerektiğine dair bir işarettir. Böyle bir kıymayı kesinlikle tüketmemelisiniz.

Kıymanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çiğ veya çözülmüş kıyma dokunulduğunda asla sümüksü bir yapıda olmamalıdır. Ayrıca ette koku varsa direkt olarak atılmalıdır. Çünkü taze et, hassas, temiz, ironik bir kokuya sahiptir. Ancak sizinki amonyak veya kükürt gibi balık kokuyorsa veya genel olarak güçlü hoş olmayan bir kokuya sahipse, muhtemelen o kıymayı yemek artık güvenli değildir.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi tazeliğin belirleyeceği unsurlarından biri renk olsa da bu her zaman için belirleyici ve kesin olmayabilir. Donmuş etler oksijen eksikliği nedeniyle kırmızıdan griye dönüşebilir, ancak yine de tüketilmesi güvenlidir. Bununla birlikte taze aldığınız veya dondurucudan çıkardığınız kıyma kahverengileşmişse, pis kokulu ve yapışkan dokunuşa sahipse artık yenilebilir değildir.

Ayrıca kabın içinde buz kristallerinin birikmesi kıymanın nemini kaybettiğini gösterebilir. Böyle bir kıyma taze kıyma kadar lezzetli olmasa da tüketmekte bir sakınca olmayacaktır. Nem kaybı, donmuş kıymanın zamanla lezzetini kaybetmesinin başlıca nedenidir. Ek olarak pişirme işlemi sırasında da bir miktar nem kaybolduğundan, pişmiş kıyma da dondurucuda iki ila üç ay dayanabilir. 

Kıyma Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Marketten veya kasaptan aldığınız kıyma kasap kağıdında iki haftaya kadar dondurulabilir. Daha uzun süre saklamak isterseniz, kıymanızın hava almasını önlemek için folyo ile kaplayabilir veya dondurucu poşetine koyabilirsiniz. Kıymanızı dondurucuya koyduğunuz tarihi not edin, böylece ne kadar süredir dondurucuda olduğunu tahmin etmek zorunda kalmazsınız.

Sonuç olarak buzdolabında -17 derece ve altında tutulan tüm yiyecekler gün, ay, yıl sınırı olmadan çözüldükten sonra yemek için güvenlidir. Tehlikeli mikropları harekete geçiren kimyasallar ve enzimler, çok düşük sıcaklıklarda o kadar yavaş hareket ederler ki, bu da bakterilerin ölmesine veya uykuda kalmasına neden olur. Bu nedenle, eti günler veya on yıllar sonra çözdürseniz bile, çözüldükten sonraki birkaç saat içinde yerseniz mikropların yeniden yüzeye çıkma şansı olmaz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend