Beyninizi ve Hafızanızı Güçlendirmenin 5 Yolu

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

‘Dilimin ucunda’ hepimizin kurduğu bir cümledir. Aslında ha hatırladık ha hatırlayacağızdır ama bir türlü gelmez aklımıza. İşte bu tür durumları sık sık yaşamamak için beyni ve hafızayı güçlendirmek büyük önem taşıyor. Özellikle yaşlılık dönemlerinde Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmamak için beynimize iyi bakmak önemli.

 1. 1 Beden Ne Kadar Aktifse Beyin De O Kadar Aktif


  Beyni güçlendirme aktiviteleri arasında fiziksel egzersizler başı çekmektedir çünkü vücudunuz hareket ettikçe beyniniz yeni kas yeteneklerini öğrenir ve çeşitli hesaplamalar yapar. Özellikle açık havada yapacağınız sporda alacağınız bol miktarda temiz oksijen beyninize ayrıca iyi gelecektir. 

 2. 2 Beslenme Beynin Güçlenmesinde Önemli Bir Etkiye Sahip


  Aşırı şeker tüketiminin beyin üzerinde olumsuz etkili vardır. Buna karşılık olarak ne kadar sağlıklı yiyecek tüketirseniz o kadar berrak bir hafızanız ve kuvvetli bir beyniniz olur. Ayırca ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsakları da sağlıklı tutmakta fayda vardır çümkü bağırsaklar ve beyin arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. 

  Sağlıklı bir beyin için öğünlerinize fındık, fıstık, çekirdek, avokado, balık gibi besinler eklemenizde fayda vardır. 


 3. 3 Yeni Beceriler Beyni Çalıştırır


  Ne kadar çok yeni şeyler yaparsanız beyninizdeki sinir ağları o kadar genişler ve aktif olur. Daha önce hiç satranç oynamadınız mı? Neden hem yeni bir hobi edinip hem de beyninizi ciddi anlamda geliştirecek bu oyunu oynamıyorsunuz?  4. 4 No Stres Yes Beyin!


  Stres'in zararlarını saymaya çalışmak bile başlıca bir stres nedeni çünkü hangi birinden başlasam bilemiyorum. Stresin beyne zararı büyük, bu yüzden stresten mümkün olduğu kadar uzak kalarak beynimizi güvene almamız gerekli. Bunun içinse TV dahil olmak üzere, beynimizi uyuşturan bir çok elektronik cihazı bırakıp, ailemizle vakit geçirip, sevdiğimiz şeyleri yapmakta fayda var. 

 5. 5 Neler O Beyni Çalıştıran Aktiviteler?


  Yeni yapılan bir çok şey beyni geliştirmektedir. Rutin olandan çıkmak, beyni zorlamak, daha fazla çalışmasına neden olur.  Bardağı hep sağ elinizle mi tutuyorsunuz? Biraz da sol elinizle tutmayı deneyin, çayı diğer yöne karıştırın veya işe farklı bir yoldan gidin. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız mantık, kelime oyunları oynayın. 

  Bu tarz aktiviteler ve tabi ki daha fazlası beyninizin ve hafızanızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Püf nokta beyni biraz şaşırtmaktan geçiyor!


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend