Avrupa Birliği de Yaz Saati Uygulamasını Kaldırmak Üzere

2 dakikada okuyabilirsin


Kaldırıldığından beri bir çoğumuz için hava daha zifir karanlıkken evden çıkıp işe, okula gitmemize bu yaz saatinin kaldırması sebep oldu. Ben de dahil bundan bir çoğumuz da memnun değiliz. Bunu en başta twitter olmak üzere birçok sosyal medya kanallarındaki paylaşımlarda görebiliyoruz. Ancak ilgi çekici bir şekilde şu anda bu uygulama yavaş yavaş bütün dünya'nın gündemine taşınmakta.

Özellikle Avrupa Birliği Komisyonu da Avrupa Birliği ülkeleri için yaz saati uygulamasının kaldırılması için oylama yapacak. 

Özellikle Finlandiya'nın bu uygulamanın kaldırılması yönünde ciddi girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Ancak geçtiğimiz aylarda yapılan birçok ankette çalışması yapıldı. Ankete katılanların %80'inin, yaz saati uygulamasının kullanılmasını istemediği ortaya çıktı.

Avrupa Birliği ülkeleri,  AB yasaları gereğince her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alırken, her Ekim ayının son Pazar günü ise saatleri bir saat geri çekiyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: "Bugün toplanarak konuyla ilgili nihai kararı vereceğiz. Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor."

Son olarak bu uygulamanın sadece bizim ülkemizde uygulanmadığını belirterek, Rusya, Beyaz Rusya ve İzlanda gibi ülkelerde de artık yaz saati kullanmak gibi uygulamanın bulunmadığını belirtmekte fayda var. Eğer bugünkü oylamada "uygulama kaldırılsın" kararı çıkarsa Avrupa'daki 28 ülkede de artık yaz saati uygulaması olmayacak. İnsanın içinden madem biz çekiyoruz herkes çeksin de sabahın köründe işe gitsin gibi mazoşist bir düşünce geçmiyor değil. 🙂


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend