Stephen Hawking’e Göre İnsanlığı Tehdit Eden En Önemli Şey Neydi?

2 dakikada okuyabilirsin


Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi, teorisyen ve yazar olan Stephen Hawking 2018 yılında hayata gözlerini yummuş olsa da hayatını kaybetmeden önce yaptığı bir röportaj esnasında insanlığı bekleyen en önemli tehditler konusunda uyarıda bulunmuştur. Peki ama Stephen Hawking’e göre insanlığı tehdit eden en önemli şey ya da şeyler nelerdi?

Stephen Hawking, son on yılda daha hızlı bir artış göstermesiyle birlikte insanoğlunun daha aptal ve daha açgözlü bir canlı haline geldiğini belirtmiştir. Artan nüfusun dünyanın içerisinde bulunduğu olumsuz durumun temel sebeplerinden biri olduğunu ve buna paralel olarak nüfusun giderek artmasının beraberinde çöp ve kirlilik gibi konularda çok daha büyük problemlere yol açacağı konusunda uyarmaktadır.

Artan nüfusun özellikle hava kirliliği konusunda büyük artışa sebep olacağı ve bununda küresel ısınmayı daha da tetikleyerek dönüşü olmayan bir yola girilmesine neden olacağı kanısında. Yani Stephen Hawking’e göre insanlığı bekleyen en önemli iki tehdit nüfus artışı ve kirlilikti. Tabi bunlarında beraberinde sebep olacağı sorunlarında göz ardı edilmesi mümkün değildir. 

Stephen Hawking’e göre ise bir diğer önemli tehdit yapay zeka. Fizikçi insanlığın yapay zekayı daha çok silahlanma amacıyla kullanma arayışı içerisinde olduğu için yakın bir gelecekte hükümetlerin ve devletlerin yapay zekaya sahip askerlere ve araçlara sahip birer süper güç olmalarının çokta uzak olmadığını söylemiştir. Ancak bu noktada en önemli tehditin yapay zekaya sahip askerlerin ve makinelerin bir süre sonra kendilerini kontrol edebilir ve yönlendirebilir bir bilince sahip olduklarında nasıl bir davranış sergileyebileceklerinin hala kestirelemiyor oluşudur.

Stephen Hawking insanlığın yapay zekaya yönelik yatırım ve fonlarının başta sağlık olmak üzere birçok farklı alanlarda değerlendirilmesi mümkünken, insanların bunu silah ve yıkım için kullanmayı tercih etmelerinin hayret verici olduğunu da sözlerine eklemiştir.  


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend