Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Kariyeri Hakkında Az Bilenenler

4 dakikada okuyabilirsin


Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika, Pretoria’da dünyaya gelmiştir. Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın üç çocuğundan ikincisidir. Bilgisayarlara ve teknolojiye erken yaşta ilgi duymaya başlamıştır ve 12 yaşında kendi kendine bilgisayar programlamayı öğrenmiştir. Güney Afrika’da Pretoria Erkek Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra 17 yaşında Queen’s Üniversitesi’nde öğrenim görebilmek için Kanada’ya taşınmıştır. Queen’s Üniversitesi’nde geçirdiği iki yılın ardından Pennsylvania Üniversitesi’ne geçiş yapmıştır ve burada ekonomi ve fizik alanlarında çift lisans derecesiyle mezun olmuştur.

1995 yılında Elon Musk, gazetelere internet üzerinden iş rehberleri ve haritalar sağlayan ilk şirketi Zip2’yi kurmuştur. Erkek kardeşiyle birlikte kurdukları bu ilk şirketlerini bir süre sonra yaklaşık 300 milyon dolara Compaq’a satmışlardır. Bu satıştan elde ettiği gelirle Elon Musk, daha sonra PayPal olan ve 2002 yılında eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alınan bir online ödeme şirketi olan X.com’u kurmuştur.

Elon Musk, PayPal’ı satmasından sonra tüm dikkatini uzay araştırmalarına çevirmiştir ve uzay yolculuğunun maliyetini azaltmak ve insanların diğer gezegenlerde yaşamasını mümkün kılabilmek amacıyla 2002 yılında SpaceX adlı bir şirket kurmuştur. SpaceX, gelişmiş roketler ve uzay araçları tasarlamakta, üretmekte ve uzaya fırlatılmalarını sağlamaktadır. 2008 yılında SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı gönderen ilk özel sermayeli şirket olma özelliğine sahiptir. O günden beri SpaceX, uzay aracını Dünya yörüngesinden gönderen ve geri getiren ilk özel sermayeli şirket olmak ve aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı gönderen ilk özel sermayeli şirket olmak gibi birçok önemli başarı ile uzay endüstrisinde önemli ve söz sahibi bir şirket haline gelmiştir.  

2004 yılında Elon Musk, bir elektrikli otomobil şirketi olan Tesla, Inc.’in yönetim kuruluna katılarak, şirketin en büyük yatırımcısı olmuştur. 2008 yılında Tesla’nın CEO’su olarak şirketin dünyanın en değerli otomobil üreticilerinden biri olmasına öncülük etmiştir. Onun liderliğinde Tesla, elektrikli araç pazarında önemli bir pazar payına sahip olmayı başarmıştır. Aynı zamanda elektrikli otomobil algısını niş bir pazardan ana akım bir pazara değiştirmeyi başararak elektrikli otomobillere olan bakış açısını tamamiyle değiştirmiştir. 

Elon Musk, birçok başarısına rağmen kariyerinde başarısızlıklar da yaşamıştır. Bunlardan ilki 2008 yılında SpaceX’in arka arkaya üç fırlatma hatası yaşaması olmuştur. 2016’da ise Tesla, Model X arabası için üretim gecikmeleri yaşamıştır. Ancak Musk hatalarından çok çabuk ders almış ve yaşadığı bu olumsuz tecrübeleri şirketlerini geliştirmek için kullanmıştır.

Elon Musk, SpaceX ve Tesla ile yaptığı çalışmalara ek olarak, yer altı ulaşım sistemleri kurarak trafik sıkışıklığını azaltmayı amaçlayan The Boring Company’yi ve beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i de kurmuştur. Ayrıca Musk, bir yapay zeka araştırma laboratuvarı olan OpenAI’nin kurucu ortaklarından da biridir.

Elon Musk iki evlilik yapmıştır ve toplam on çocuğu vardır. İlk olarak Justine Musk ile sonrasında ise Talulah Riley ile evlilik yapmıştır. İlk karısı Justine Musk’tan altı (ilk çocuklarını on haftalıkken kaybetmişlerdir), eski kız arkadaşı Grimes’tan ise iki çocuğu vardır. Son olarakta Neuralink çalışanı Shivon Zilis’ten bir ikiz bebek sahibi olmuştur. Yoğun iş temposuna rağmen ailesini ihmal etmeyen ve her zaman ilgili bir baba olmayı başarabilen biri olmuştur.

Elon Musk, kariyeri boyunca iddialı hedefleri ve amansız iş ahlakı ile tanınan biri olmuştur. Forbes tarafından 21. yüzyılın en etkili ve yenilikçi girişimcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Musk, hem şirketleri hem de projeleriyle teknoloji ve endüstrinin sınırlarını zorlamaya devam etmektedir ve çalışmaları insanlığın geleceğini büyük ölçüde etkileyecek ve değiştirecek niteliktedir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend