Özgürlük Anıtı Aslında Osmanlı’nın Mıydı? İşte Özgürlük Anıtının Tarihi

Özgürlük Anıtı namı diğer "Asya'nın Işığı"nın Osmanlı topraklarından New York'a uzanan hikayesi.3 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Birçoğumuzun görülecek yerler listesinde yer alıyor Özgürlük Anıtı. Amerikanın en önemli simgelerinden birisi. Tabi ki Osmanlı’nın bu heykele burun kıvırdığına özellikle günümüz dünyasında inanması güç bir gerçek, ama tarihte neler yaşanmış bir bakalım.

1954 yılında, Sultan Abdülmecit döneminde Mısır iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Osmanlı’ya bağlıydı. Bu dönemin Mısır Valisi olan Said Paşa’nın bizzat sipariş ettiği ve parası Osmanlı hazinesinden çıkan Özgürlük Anıtı, Osmanlı Sultanını temsil eden 7 kıta ve 7 denizi simgeleyen 7 sivri uçlu bir taç takan ve elinde bir meşale olan bir heykel olacaktı. Mısır’ı temsilen de firavunlar gibi giyinen kadın heykelin yüzünün doğuya dönük olmasını özellikle istenmişti çünkü elindeki ışığı doğudan batıya götürdüğünü, ışığın ise medeniyeti simgelediği belirtilmişti.

Heykelin siparişi Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi’ye verilmişti. Heykele Isabelle Eugenie Boyer modellik yapmıştı ve Bartholdi heykeli Eiffel Kulesi’ni de yapan Gustave Eiffel ile birlikte yapmıştı.

Her şey iyi hoş iken  ilerleyen süreçte yeni vali olarak atanan İsmail Paşa Müslüman bir ülkede kadın heykelinin huzursuzluk yaratacağını düşündüğü için heykeli istememişti. Bunun sonucunda heykel Fransa’da kalmıştı. İlerleyen günlerde ise Fransız hükümeti, Amerika’ya bir heykel hediye edilmesi için Bartholdi’yi görevlendirmişti ve hali hazırda elinde böyle bir heykel olan Bartholdi Özgürlük Anıtında bazı değişiklikler yaparak kuruluşunun 100. yılı sebebiyle heykeli Amerika’ya hediye etmişti.

Yapılan değişiklikler arasında, Bartholdi heykelin yüzünü değiştirerek annesinin yüzünü işlemiş ve heykelin sol eline Amerika’nın bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 1776 yazılı bir kitabe eklemişti. Heykel, büyüklüğü sebebiyle 350 parçaya bölünerek Amerika’ya taşınmış, montesi tam 4 ay sürmüş ve 28 Ekim 1886 yılında açılmıştı.


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
2
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend