Mutsuz İnsanların 7 Ortak Alışkanlığı

12 dakikada okuyabilirsin


Hayatınızdaki koşullar kesinlikle sizi mutsuz edebilir ve hayatı yaşanmaz kılabilir. Ancak mutsuzluğumuzun genellikle büyük bir kısmı kendi düşünce, davranış ve alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır.

Bu yazımızda kendi dünyamızda mutsuzluk yaratan en yıkıcı günlük alışkanlıklardan 7’sini sizinle paylaşıyor olacağız. Aynı zamanda hayatınızda bu alışkanlıkları en aza indirme ve üstesinden gelme konusunda da nelerin yardımcı olacağından bahsediyor olacağız. 

1. Daima Mükemmelliği Hedeflemek

Sizce hayatta mutlu olmak için hayatın mükemmel olması mı gerekiyor? Ya da mutlu olabilmek için daima mükemmel bir şekilde davranmak ve mükemmel sonuçlar almak zorunda mıyız? Eğer cevabınız evet ise o zaman şimdiden söyleyelim mutluluğu bulabilmeniz hiç mi hiç kolay olmayacak. Mutlu olmak için çıtanızı hep yukarılarda tutmak, düşük benlik saygısına ve hep yeterince iyi olmadığınız hissine kapılmanıza yol açar. Bu da mükemmele yakın bir şey bile yapsanız kendinizi yeterli göremeyeceğiniz ve mutlu olamayacağınız anlamına gelecektir. 

Bu mükemmelliyetçi düşünceden nasıl kurtulursunuz?

Mükemmeliyetçilik düşüncesinden kurtulmanızı sağlıyacak ve daha rahat olmanıza yardımcı olabilecek iki şey:

Mükemmeli değil de yeterliliği arayın

Mükemmelliyetçilik çoğunlukla yapmak ve bitirmek istediğimiz ama nedense asla bitmeyen işlerde en çok karşımıza çıkar. Çoğunlukla da işin bitmemesinin sebebi, tembel olmamız veya gevşememizken biz mükemelliyetçiliği bahane olarak kullanırız. Aslında tek yapmamız gereken işi yeterince iyi ve yeterli bir seviye ulaştırdıktan sonra bitirmektir. Bu şekilde mükemelliyetçi bir yaklaşımla bitirmediğiniz işin sonucunun da gayet tatmin edici olduğunu bir süre sonra sizde göreceksiniz.

Yaptığınız her iş için son teslim tarihiniz olsun

Hangi işiyi yapıyor olursanız olun mutlaka kendinize bir son tarih belirleyin. Çünkü bir işi yaparken kendinizce bir bitiş tarihi belirlemezseniz her zaman ekleyebilecek yeni şeyler bulabilirsiniz. Bu yüzden kendinize mutlaka bir son tarih belirleyin ve o tarih geldiğinde yaptığınız işi yapmayı bırakın. Bu sizi gereksiz detaylardan, fazlalıklardan ve zaman kaybından kurtacarak basit ama etkili bir yoldur. 

2. Negatif Seslerle Dolu Bir Dünyada Yaşamak

Kimlerle sosyalleştiğimiz, neler okuduğumuz, neler izlediğimiz ve neler dinlediğimiz, nasıl hissettiğimiz ve düşündüğümüz üzerinde önemli etkiye sahiptir. 

Size hayatın büyük ölçüde her zaman hüzün, tehlike, korku, endişe ve sınırlarla dolu olacağını söyleyen sesler, hayata olumsuz bir açıdan bakan seslerdir Kendinizi bu olumsuz seslerin aşağı çekmesine izin verirseniz, mutlu olabilmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Negatif seslerden nasıl kurtulursunuz?

Bu olumsuz sesleri daha olumlularıyla değiştirmek gerekir. Böylelikle kendinizi yeniden doğmuş veya yeni bir dünyanın kapılarını aralamış gibi hissetmeniz içten bile değildir.

Bunun içinde sizi güldüren ve hayata yeni bir bakış açısı getiren pozitif insanlarla, ilham veren müzik ve kitaplar, filmler ve TV şovları ile daha fazla zaman geçirin. Küçük adımlar ve değişimlerle başlayabilirsiniz. Örneğin, bu hafta bir gün sabah kahvaltınızı yaparken gazete okumak veya televizyonda sabah haberlerini izlemek yerine moralinizi yükselten bir müzik dinleyin veya kitap okumayı veya sesli kitap dinlemeyi deneyin.

3. Geçmişte ve Gelecekte Çok Fazla Takılıp Kalmak

Zamanınızın çoğunu geçmişte geçirmek ve eski acı dolu hatıraları, çatışmaları, kaçırılan fırsatları ve benzerlerini yeniden yaşamak size çok fazla zarar verebilir.

Çalışma hayatınızın, ilişkinizin ve sağlığınızın ters gidebileceğini hayal etmek ve sürekli olarak gelecek ile ilgili olumsuz düşüncelere kapılmak, bir süre sonra kendinizden şüphe duymanıza ve kafanızda korkunç kabus senaryolarının oluşmasına neden olacaktır. Bu senaryolar bir süre sonra devamlı olarak tekrarlanacak ve aklınıza gelecektir. Hayatta anın tadını çıkaramamak, birçok harika deneyimi kaçırmanıza neden olabilir.

Nasıl geçmişte ve gelecekte takılıp kalmazsınız?

Geçmişi veya geleceği düşünmemek biz insanlar için neredeyse imkansızdır. Elbette gelecek için plan yapmak ve geçmişinizden ders almaya çalışmak önemlidir. Ancak sürekli olarak geçmişte ya da gelecekte takılmanızın bir faydası olmayacaktır. Bu yüzden şu anda ne yapıyorsunuz o yaptığınız işe odaklanın, geçmişi ve geleceği düşünmeyi bir kenara bırakın.

4. Kendinizi ve Hayatınızı Başkaları ve Onların Hayatlarıyla Kıyaslamak

Oldukça yaygın ve kendinizi mutsuz edecek bir günlük alışkanlık, yaşamınızı ve kendinizi sürekli olarak diğer insanlarla ve onların arabaları, evleri, işleri, kıyafetleri, paraları, ilişkileri, sosyal popülerliği gibi yaşamlarıyla kıyaslamaktır. Bu kıyaslamayı yapmayı sürdürdükçe benlik saygınızı kaybedersiniz ve günü sonunda mutsuz olan taraf siz olursunuz. 

Kendinizi ve hayatınızı başkalarıyla kıyaslamaktan nasıl vazgeçersiniz?

Sizi mutsuz eden bu alışkanlığı şu iki alışkanlıkla değiştirerek kurtulabilirsiniz:

Kendinizi kendinizle kıyaslayın

İlk olarak, kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine, kendinizi kendinizle kıyaslamayı alışkanlık haline getirin. Bunu da ne kadar büyüdüğünüzü, neler başardığınızı ve hedeflerinize doğru ne kadar ilerleme kaydettiğinizi ölçümleyerek rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu alışkanlıkla aynı zamanda ne kadar ilerlediğinizi, üstesinden geldiğiniz engelleri ve yaptığınız işleri gözlemlerken kendinize karşı şükran, takdir ve nezaket yaratma imkanına da sahip olursunuz. Böylelikle de başkaları hakkında düşünmeden kendinize odaklanarak kendinizi daha iyi hissedersiniz. 

Nazik olun

Başka insanlara karşı nasıl davrandığınız ve düşündüğünüz, kendinize nasıl davrandığınız ve kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. 

Başka insanları daha çok yargılayan ve eleştiren kişiler yine kendi kendini de daha çok yargılamakta ve eleştirmektedir. Bunun tam tersi olara diğer insanlara karşı daha nazik olan ve onlara yardım edenler ise kendine karşı daha kibar ve yardımsever olma eğilimindedir. 

Kendinizde ve çevrenizdeki insanlarda olumlu şeylere odaklanın. Kendinizde ve başkalarında olumlu olanı takdir edin. Bu şekilde, onları ve kendinizi sıralamak ve zihninizde farklılıklar yaratmak yerine, kendiniz ve dünyanızdaki insanlarla daha mutlu olursunuz. Kıyas yapmaya devam ettiğiniz sürece hiçbir zaman mutlu olamayacağınızı unutmayın. Çünkü ne yaparsanız yapın, dünyada her zaman sizden daha fazlasına sahip olan veya bir şeyde sizden daha başarılı olan başka birini bulabilirsiniz.

5. Hayattaki Olumsuz Detaylara Odanmak

Hayatınızdaki olumsuz yönleri görmek ve bu detaylar üzerinde durmak, kendinizi mutsuz etmenin en kolay ve kesin bir yoludur.

Hayatınızdaki olumsuz detaylara odaklanmaktan nasıl kurtulursunuz?

Diğerlerinin aksine bu alışkanlığın üstesinden gelmek biraz daha zor olabilir. Bunun içinde öncelikle daha önce bahsettiğimiz gibi mükemmelliyetçilik düşüncenizi bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Hayatınızdaki tüm detayların olumlu ve mükemmel olması gerektiğini düşünmek yerine, hayattaki bazı şeylerin ve durumların iniş ve çıkışları olacağını kabul etmelisiniz. Yani bir nevi her şeyi olduğu gibi kabul etmeniz gerektiği düşüncesini benimsemeniz gerekiyor.

Üzerinde durmanız ve odaklanmanız gereken başka bir konuda olumsuzluklar hakkında sızlanmak ve şikayet etmek yerine yapıcı olmaktır. Kendinize şu gibi daha olumlu sorular sorarak yapıcı olabilirsiniz:

  • Bu olumsuz şeyi nasıl yararlı veya olumlu bir şeye dönüştürebilirim?
  • Bu sorunu nasıl çözebilirim?
  • Bir sorun olduğunu düşünmeye başladığım şeyle karşı karşıya kalırsam, ancak çözüme ulaştıramazsam kimin umurunda dünyanın sonu mu?

Çoğu zaman o an sorun gibi görenen şeylerin uzun vadede gerçekten bir sorun olmadığını anlamanız da mümkün olabilir. Bu nedenle hemen her olayı olumsuz olarak değerlendirmekten vazgeçin.

6. Dünyanın Kendi Etrafında Döndüğüne İnanıp Hayatı Sınırlamak

Dünyanın kendi etrafınızda döndüğünü düşünüyorsanız ve farklı veya yeni bir şeyler yaptığınızda insanların ne düşüneceğinden veya ne söyleyeceğinden korktuğunuz için kendinizi geri tutuyorsanız, o zaman hayatınıza büyük sınırlar koyuyorsunuz demektir.

Karşılaştığınız eleştiri ve olumsuzlukların sizinle ilgili olduğunu veya her zaman sizin suçunuz olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer sırf bu yüzden yeni şeyler denemekten korkarak yaşıyorsanız dünyanın kendi etrafınızda döndüğünü düşünerek hayatınızı sınırladığınız anlamına gelmektedir.

Dünyanın kendi etrafınızda döndüğü düşüncesinden nasıl kurtulursunuz?

Çevrenizdeki ve hayatınızdaki insanların ne yaptığınızı çok fazla umursamadığının farkına varmanız gerekiyor. Çünkü çevrenizdeki birçok kişi kendi hayatları ve tıpkı sizin gibi insanların onlar hakkında ne düşünebileceği konusunda endişe duymakla meşguller. Sadece bunu bilmek bile etrafınızdaki kişileri daha az önemsemenizi sağlayacaktır. 

Bir diğer yolu da kendinizi ve insanların sizi her zaman nasıl algılayacağını düşünmek yerine, etrafınızdaki insanlara odaklanmak olacaktır.  Bunun yerine çevrenizdeki insaları dinleyip, onlara yardım etmeyi deneyin. Bu şekilde bir yaklaşım benlik saygınızı artırmanıza ve ben merkezli odağı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

7. Karmaşık Bir Hayat

Hayat kimi zaman anlamlandıramayacağımız şekilde karmaşık olabilir. Bu durum da stres ve mutsuzluğa neden olabilir. Ancak hayatımızdaki karmaşıklığın çoğu genellikle bizim tarafımızdan yaratılır. Evet dünya git gide daha da karmaşık bir hal alıyor olabilir ama bu durum kendi yaşamlarımızı biraz daha basitleştiren yeni alışkanlıklar yaratamayacağımız anlamına gelmemektedir. 

Karmaşık bir hayattan nasıl kurtulursunuz?

Aşırı karmaşık bir hayat birçok alışkanlığı içerebilir. Bu karmaşık alışkanlıkların neler olduğu ve onlar yerine ne tarz bir alışkanlığa sahip olmanız gerektiği konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Odağınızı bölmek ve günlük yaşamınızda dikkatinizin birçok şey üzerinde olması

Hayatınızı karmaşık hale getiren bu alışkanlığınızdan, gün içinde her seferinde sadece bir şey yapmaya odaklanaraktan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bunun için de günlük, haftalık veya aylık olarak hazırlayacağınız bir yapılacaklar listesi fazlasıyla yardımcı olacaktır. 

Gereğinden fazla eşyaya sahip olmak

Evinizde veya ofisinizde uzun zamandır atıl bir şekilde duran ve aldıktan sonra neredeyse dokunmadığınız ya da lazım olur diye aldığınız her şey gereğinden fazla eşya statüsündedir. Bu nedenle hayatınızı karmaşık bir hale getiren gereksiz tüm eşyalarınızdan bir an önce kurtulun. 

İlişkilerinizle ilgili kafanızda kurduğunuz şeyler

Henüz insanlar birbirlerinin zihnini okuyamadığı için biriyle olan ilişkinizde kafanıza takılan veya merak ettiğiniz şeyler varsa bunlarla ilgili kafanızda bir şeyler kurmak yerine kendisine sorular sorun ve iletişim kurun. Bu da ilişkilerinizde gereksiz çatışmaları, yanlış anlamaları, olumsuzlukları, harcadığınız zaman ve enerjiyi en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Gelen epostalar arasında kaybolmak

Gereksiz gördüğünüz eposta aboneliklerinden ve marka bültenlerinden ayrılarak günlük aldığınız eposta sayısını azaltın. Böylelikle kişisel eposta hesabınızı günün belirli bir saatinde günde bir veya iki kere kontrol etmek yeterli olacaktır. 

Stres ve bunalım anında ne yapacağını bilememek

Stresli olduğunuzda, bir problemle karşılaştığınızla, geçmişinizde veya geleceğinizde kaybolduğunuzda, karnınızla iki dakika nefes alın ve sadece nefes alışverişinize odaklanın. Bu basit yöntem vücudunuzu sakinleştirecek ve zihninizi tekrar şimdiki ana getirecektir. Böylelikle tekrar yapmakta olduğunuz işe ya da konuya odaklanabilirsiniz. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend