Emekli Olmak İçin Doğru Yaş Nedir?

3 dakikada okuyabilirsin


20’li ve 30’lu yaşlarda çalışma hayatına adım atıp kariyerinize başladığınızda, iş hayatının günlük yoğun programına uyum sağlamanız biraz zaman alır. Çalışma hayatında yeniyseniz her gün daha üretken olmak ve para kazanmak için iş yerinize ve ofisinize son derece dinamik bir şekilde, her gün kendinizi bir önceki günden daha iyi olacağınız konusunda motive ederek giderseniz. Ancak 40’lı ve 50’li yaşların sonlarına geldiğinizde, çalışmak ve işe gitmek adeta yapmaya zorunlu olduğunuz bir alışkanlık haline gelir.

Tecrübelerinizin, emeklerinizin karşılığını almaya başladığınız bir yaşa geldiğinizde veya kariyerinizde hedefinize veya hedefinize yakın bir konuma geldiğinizde ise yine olaylar tersine döner ve bu sefer de emekli olmak istemezsiniz. Kişilerin bu emekli olmama hissiyatına kapıldığı yaşlar ise 60’lı yaşlardır. Aslında çoğu şirkette emeklilik için çalışanların en çok beklediği yaş 60’lardır. Ancak oldukça şaşırtıcı bir şekilde, dünyadaki insanların büyük bir yüzdesi emeklilik yaşı geldikten sonra bile çalışmaya devam etmektedir. Çünkü birçoğu işsiz bir hayatın hiçbir anlam ifade etmeyeceğini ve boşluğa düşeceklerini düşünmektedir. 

Ancak emeklilik düşündüğünüzden çok daha eğlenceli, keyifli ve rahatlatıcı olabilir. Şöyle düşünün tüm hayatınızı iş yerinizde beyin fırtınası yaparak, ağır ve yorucu şartlarda çok çalışarak geçirdikten sonra, gerçekten emekli olmayı hak etmiyor musunuz? Emeklilik aşaması, insanların aileleriyle vakit geçirebilecekleri, seyahatlere çıkabilecekleri ve kendilerine zaman ayıracakları eşsiz bir dönemdir.

Uzmanlar emekli olmak için doğru yaşın 62 olduğunu düşünüyor. 60 veya 61 yaşına gelen birçok kişinin yıllarca süren sıkı çalışma hayatı nedeniyle artık yıprandıklarını söylüyorlar. Bu yaşlarda emekli olmaya karar veren bazıları hayatlarının yeni bir bölümüne başlamanın heyecanını yaşarken, bazıları daha fazla çalışmak istemelerine rağmen emekli olmak durumunda oldukları için hayal kırıklığı yaşıyor. 62 yaş birçok çalışan için gerçekten doğru bir yaştır çünkü hayatınızın geri kalanı için gerekli olabilecek miktarda parayı biriktirebildiğiniz ve aynı zamanda fiziksel olarak hayatınızın geri kalanını sağlıklı ve pozitif bir zihniyetle geçirebileceğiniz zamandır.

Emeklilik için para biriktirmek, emekliliğinizi planlama sürecinin çok yaygın ve önemli bir parçasıdır. Çünkü bazı çalışanlar eğer mali durumlarını kontrol altında tutmazlarsa erken emekli olabilmeleri maddi sebepler nedeniyle pek mümkün olmayacaktır. Kendilerinin ve ailelerinin rahat yaşayabilmeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için çalışmaya devam etmeleri ve para biriktirmeleri gerekecektir. Bu nedenle emekli olmak için doğru yaş biraz da yaşam tarzınıza ve hayattaki hedeflerinize bağlıdır.

Her ne kadar günümüzde tüm dünyada emeklilik yaşı 58 ile 65 yaş arasında olsa da emekli olmak için doğru bir yaş yoktur. Bir çalışanın emeklilik kararı alması onun ihtiyaçlarına, hedeflerine, mali durumuna ve kişisel tatminine bağlıdır.

Peki sizce emekli olmak için doğru yaş nedir? Aşağıdaki yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend