Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Konuşmaya Kaç Yaşında Başlamalısınız?

3 dakikada okuyabilirsin


Cinsellik her yaşta ve dönemde konuşulması oldukça ilgi çekici bir konu gibi gelmektedir. Konu cinsellik olduğunda insanlar her zaman merak ederler, özellikle de çocuklar. Büyüme çağı, çocukların yaşıtlarından, internetten, televizyondan ve çevresinden cinsellik hakkında bilgi sahibi oldukları en önemli dönemdir. Günümüzde cinsel eğitim anlamında eskiye nazaran oldukça iyi bir yol kat etmiş olsakta, hala birçok ebeveyn çocuklarıyla cinsellik hakkında konuşması ya da öğretmesi gerekenler konusunda utangaç davranmakta ve yetersiz kalmaktadır.

Cinsellik, esasından tüm yaşamın temeli olmasına rağmen günümüzde hala birçok kültür ve toplumda bir tabu olarak görülmeye devam etmektedir. Özellikle dizilerde veya filmlerde cinsel içerikli sahneler ekrana geldiğinde, derin bir sessizlik, kanalı değiştirme ya da ekrana bakmama, baktırmama durumu söz konusudur. Artık bu gibi davranışlar sergilemek yerine çocuklarımıza doğru zamanda, doğru bilgiler vererek seks ve cinsellik hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalıyız.

Çünkü bir ebeveyn olarak çocuğunuza yeterli cinsel eğitim vermez veya vermeyi ertelerseniz, çocuğunuz büyük olasılıkla cinselliği sizden önce başkalarından duyacak ve öğrenecektir. Sorunda aslında tam olarak burada başlayacaktır. Çünkü çocuğunuz büyük ölçüde cinsellikle ilgili yanlış bilgilerle karşılacaktır. Cinsellikle ile ilgili yanlış bilgilere sahip olanlar, kendilerini bunu tecrübe etmeye hazırmış gibi hissederek, son derece erken yaşlarda cinsellikle tanışacaklardır. Bu nokta da çocuğunuz cinselliğin olası komplikasyonlarının gerçekten farkında olamayacağı için, istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma olasılığı da daha yüksek olacaktır. Temel cinsel ve cinsel olmayan davranışlar hakkında bilgi sahibi olmak, genç yaştaki gebelikler veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma gibi istenmeyen kazalardan kaçınmak için bu dönemde gerçekten önemlidir.

Büyüme çağında ve genç yaşlarında cinsellik konusunda daha eğitimli olan çocukların cinselliği tecrübe etme konusunda temkinli olma olasılığı daha yüksektir. Bir çocuğun gerek kendi başına gerekse de ebeveynlerinin yardımıyla cinsellik hakkında bilgi edinmesinin en iyi zamanı, ergenliğe yeni girdiği veya girmeden hemen öncesindeki yaşlardır. Özellikle 7 ila 12 yaş aralığı çocukların kendi bedenlerini, cinsel organlarını keşfetmeye başladıkları dönemdir. Bu dönem aynı zamanda aşk, romantizm ve cinsel duyguların ortaya çıkmaya başladığı dönemdir.

Ebeveynler, doğru zaman geldiğinde çocuklarına cinsel eğitimin temellerini öğretme sorumluluğunu mutlaka üstlenmelidir. Eğer bir ebeveyn olarak seksi ve cinselliği bir tabu ve münferit olarak öğrenilmesi gereken bir konu olarak görmeye devam ederseniz, çocuğunuz cinselliği öğrenmek için kendi yöntemlerine başvurmak zorunda kalacaktır. Bu yüzden bir ebeveyn olarak cinselliğin ayıp ya da utunılacak bir kavram olduğu düşüncesinden uzaklaşarak, çocuğunuza cinselliği öğretmede geç kalmamalısınız.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend