Yunanistan Türkiye’nin Yardım Teklifini Reddetti

4 dakikada okuyabilirsin


1
14 paylaşım, 1 puan

23 Temmuz günü Yunanistan’ın başkenti Atina’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki Mati, Penteli Rafina, Yeni Voutza ve Agia Marina bölgelerinde 15 farklı noktada başlayan orman yangını kısa sürede ilerleyerek yerleşim yerlerine sıçradı. Ülkede bazı köy ve beldeler haritadan silinirken hükümet OHAL ilan etti. Yangının yerleşim yerlerini sıçramasından kaynaklı ölü sayısı 80’e yaklaşırken hala 100’den fazla kişi kayıp ve çok sayıda yaralı bulunuyor. İnsanlar alevler, yangından kaynaklı duman veya duman ve yangından kaçmak isterken denizde boğularak hayatını kaybetmiştir. Ölü ve kayıp sayısının giderek artmasından korkulmaktadır. Yaşanan bu facia nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras yangınların arkasında kundaklama olabileceğini söyledi. Yunanistan Yüksek Mahkemesi de yangınlar için soruşturma açılması emri verirken, ölenlerin kimlik tespit çalışmalarına da başlandı.

1999’da yılında yaşanan İstanbul depreminde Türkiye’ye ilk yardım elini uzatan ülke Yunanistan olmuştu. Şuanda iki komşu ülke arasında her ne kadar siyasi bir kriz olsada bu gibi insani bir durum karşısında Türkiye’de kayıtsız kalmadı ve yardım teklifinde bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı telefonla arayarak başsağlığı diledi. Aynı zamanda Erdoğan, Türkiye olarak Yunanistan’a yardıma hazır olduklarını belirtti.

Erdoğan’ın ardından da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ı aradı. Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı Kocias ile telefon görüşmesinde Türkiye’nin her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti. Twitter’da Türkiye’nin Yunanistan’a yardım etmediği dair tweetler de atıldı. Ancak resmi birimler tarafından yapılan açıklamayla bu durum reddedildi.

Bu sırada 5 uçak, 24 helikopter Türkiye’den Yunanistan’a yardıma gitmek için hazırlandı. Aynı zamanda AFAD ve Kızılay da Yunanistan’ın acılarını sarmak için hazır bulunuyordu. Ancak Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye’nin yardım teklifini reddetti. Türkiye’nin yardım teklifini reddeden Yunanistan Avrupa Birliği’nden destek istedi. Avrupa Birliği, Yunanistan’a henüz yardım gönderemedi. Bölgeye ilk destek Rumlardan gitti.

Yunan basını ise yangınla ilgili olarak itfaiyenin zamanında ve yeterli müdahalede bulunamadığını, böyle bir durumda Türkiye’nin yardımının reddedilmemesi gerektiğini belirtti.

Yangın öncesi ve sonrası kareler


Paylaşmayı unutma!

1
14 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend