Yeni Yılı Gerçekten Neden Kutlarız?

4 dakikada okuyabilirsin


Sevin ya da nefret edin, her yıl aynı baskılarla karşı karşıyayız: özel bir şeyler organize etmek, en iyi kıyafetlerimizi giymek veya bir parti yapmak. Ama kesinlikle takvimde sadece bir gün, keyfi bir gün. Her yıl gerçekleşen bir tarih. Öyleyse neden bu kadar heyecanlanıyoruz?

Farklı kutlamalar, ortak temalar

31 Aralık, eskinin sonunu, yeni bir şeyin başlangıcını işaret ediyor ve geçen yıl doğru ve yanlış yaptığımızı yansıtmak için bize duraklama veriyor. Üstesinden geldiğimiz değişiklikleri ve zorlukları kutlama zamanı. Aynı zamanda hayatta kalmanın bir kutlamasıdır. Biz insanlar olarak hayatın dalgalı sularında sürekli yolumuza çıkmaya hazırız ve yeni yıl arifesinde, bir yılın sonuna kadar başarılı bir şekilde yaşadığımız gerçeğini kutlamaktan daha iyi bir şey olamaz.

Yeni yıl o kadar çok kişi için o kadar önemlidir ki, dünya çapında çok çeşitli gelenek ve kutlamalara hükmeder. Ancak ortak temalar, tüm bu kültürel varyasyonlardan geçer:

  • Kötü şanstan kurtulmak: İskoçya’daki köylüler, başlarının üzerinde sallanan dev alev toplarıyla dolaşırlar ve Danimarka sakinleri, kötü ruhları kovmak için aile ve arkadaşlarının kapılarına eski tabaklar ve bardaklar atarlar.
  • İyi şans getirme gelenekleri: Örneğin İspanya’da saat gece yarısını vururken, insanlar yılın 12 ayını temsil etmesi amaçlanan 12 üzüm yerler.
  • Yenileme ve yeniden başlama eylemleri: Örneğin donmuş göllerin ve nehirlerin altına ağaçların dikildiği Sibirya’da ve insanların yeni bir başlangıcı simgelemek için pencereden mobilya fırlattığı Johannesburg, Güney Afrika’da olduğu gibi.
  • Önümüzdeki yılı tahmin etmek: Erimiş kurşunu suya damlatan ve kurşun damlalarının şekline göre önümüzdeki yıl büyük olayları tahmin eden birçok kültür arasında Almanların da favorisi bu. Dünya çapında bu kadar dikkat ve çeşitliliğe sahip bir tatil, insan ruhunda derinden anlamlı ve önemli bir şeye bağlanmalıdır.

Daha iyisini yapmaya karar vermek

Yeni yıl, değişimi düşünme veya direk düşünme zamanıdır, bu nedenle yeni yıl kararlarını almanın her zamanki gibi popüler olmaya devam etmesi şaşırtıcı değildir. Çalışmak ve daha az sigara içmek, aileyle daha fazla zaman geçirmek, notlarımızı yükseltmek ya da daha fazla para biriktirmek istesek de, zihnimizi, kendimizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimize odaklamak için yeni yıl gibisi yoktur.

Kararlar aynı zamanda evrensel insan arzusunun ileride ne olacağı üzerinde bir miktar kontrole sahip olma arzusunun örnekleridir. Gelecek rahatsız edici bir şekilde bilinemez, bu yüzden kendimizi güvende tutmak için neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz. Bu endişe verici güçsüzlüğe karşı koymak için kontrolü ele almak için şeyler yapıyoruz.

Yeni yıl kararları alma ve uygulama

Ne yazık ki, çoğu yeni yıl kararları herkesin bildiği gibi başarısız olur. 

Mümkün olan ve aynı zamanda anlamlı bir hedefle başarıya ulaşmak için en iyi vuruşunuzu yapın. Önceki kararlar, başka birinin (veya toplumun) değiştirmenizi söylediği şeye dayalı olarak oluşturuldukları için başarısız olmuş olabilir, belki çok belirsizdirler veya çözüme ulaşmak için gerçekçi bir planınız olmayabilir.

Başarı bir gecede olmaz

Olumlu ama gerçekçi olmaya çalışın. Bir plan belirleyin, ancak hayat sizi engelliyorsa esnek olun. Bunu tek başınıza yapmanıza gerek yok: yeni yılda bir karar almanın yararı, hayatınızı değiştirmeye çalışırken bol bol arkadaşınızın olacağıdır.

Son olarak, en önemli şey: Kendinize karşı nazik olmak. İç sesimiz bazen çok sert bir eleştirmen olabilir ve çoğu zaman, kendinizi uyarırken bir çocuğu cesaretlendirdiğinizi hayal etmek işe yarayabilir. Değişiklik yapmaya yönelik ilk 20 girişiminiz başarısız oldu. Unutmayın her zaman 21’inci vardır, ya da bir sonraki yılbaşı gecesi…


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend