Alkol Mikropları Öldürür Mü?

3 dakikada okuyabilirsin


Bakteriler, virüsler, mantarlar, protozoalar ve helmintler, enfeksiyonu ve hastalığı yayabilen her tür mikroptur. Bağışıklık sisteminiz sizi çoğu zaman bu mikroplardan koruyabilir, ancak aynı zamanda mikropları öldürmek ve hastalığın yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler de alabilirsiniz.

Alkol, 1888’den beri el dezenfektanı olarak kullanılmaktadır ve etanol ve izopropanolün dezenfekte edici nitelikleri kanıtlanmıştır. Elleri 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak her zaman tercih edilirken, alkol bazlı el dezenfektanı doğru kullanılırsa iyi bir alternatif olabilir. Alkol hakkında işte bilmeniz gerekenler:

Evet, alkol mikropları öldürür

Alkol bazlı el dezenfektanlarının 2020 incelemesi, 25 ila 30 saniye boyunca en az 2,4 mililitre el dezenfektanı uygulandığında,% 60 ila% 95 alkol içeren dezenfektanların mikropları en etkili şekilde öldürdüğünü buldu.

Alkol bazlı el dezenfektanlarının etkili olabilmesi için en az% 60 alkol içermesi gerekir. Alkol, hücre duvarlarını parçalayarak mikropları öldürür. Markaya bağlı olarak, el dezenfektanları, daha nemlendirici olması için aloe vera veya kıvamı değiştirmek için karbomerler gibi katkı maddeleri de içerebilir.

Çoğu el dezenfektanı ve dezenfektanda izopropil veya etil alkol kullanır. Örneğin etanol, herpes ve grip gibi enfeksiyonlara karşı etkili bir virüs öldürücüdür ve izopropil, bakterilere karşı daha da etkilidir.

Mikropları öldürmek için alkol nasıl kullanılır?

Çoğu temizlik ürünü, dezenfekte mendil ve el dezenfektanı mikropları öldürmeye yetecek kadar alkol içerir. Dezenfeksiyon için, en az % 70 alkol içeren dezenfektanlar etkili olmaktadır.  Bu nedenle satın almadan yada kullanmadan önce emin olmak için ürünün etiketini kontrol edin.

Mikropları öldürmek için evde ve işyerlerinde lamba açma kapama düğmeleri, başta kapı kulpları olmak üzere kulplar ve musluklar gibi düzenli olarak dokunulan öğeler düzenli aralıklarla temizlenmelidir. 

Genel olarak evde ise bir ev dezenfektanı ile sık kullanılan yüzeyleri temiz tutun ve özellikle kapı kolları, telefonlar, bilgisayar klavyesi ve fare gibi sık dokunulan alanları.

Aslında, telefonunuz büyük olasılıkla klozet kapağından daha fazla mikrop taşır ve temizlik sırasında genellikle göz ardı edilir. Apple kısa süre önce telefon temizleme talimatlarını güncelledi ve telefonun dışını silmek için %70 izopropil alkollü mendil veya dezenfekte mendil önererek açıklıklara nem girmesini önledi.

Alkol bazlı ürünlerle dezenfekte işlemi yaparkan etiketlerdeki talimatları okumanın yanı sıra şu adımları izlemeniz yararlı olacaktır:

  • Ürünün en az% 70 alkol içerdiğinden emin olun.
  • Alanın iyi havalandırıldığından emin olun.
  • Tercihen tek kullanımlık eldivenler kullanın.
  • Eldivenler çıkarıldıktan sonra ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Yüzeyleri alkol bazlı temizleyicilerle ovalamak mikropları öldürmeye yardımcı olabilirken, ellerinizi yıkamak hala virüslere ve bakterilere karşı en iyi savunmadır.

Temas ettiğimiz her şeyi sterilize etmenin pratik bir yolu yok ve aynı zamanda gerekte yok. Karşılaştığınız mikroplar için rezervuar görevi gören alanları ve nesneleri silmek, hastalığın yayılmasını önlemede etkili olabilir, ancak bu organizmaların tipik olarak ellerimiz tarafından yayıldığını ve taşındığını unutmayın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend