Tesla Otomobillere Uçuk Kaçık Zamlar Geldi

Tesla araçlar sizin de ilginizi oldukça çekmiş olmalı. Yüksek torklu süper akıllı bu canavarları ülkemizde alabilmek zaten hayaldi, artık hayalin de ötesine geçti...2 dakikada okuyabilirsin


Tesla, web sitesindeki fiyatları güncelledi. Neredeyse bütün modellerine uçuk kaçık zamlar yaptı. Bu zamlar ortalama 2500-6000 ABD doları arasında değişiyor. Üstelik Tesla, bazı modelleri tedarik edemeyeceğini, satın alanların 1 yıl beklemek zorunda kalacağını da belirtmiş. 

Geçtiğimiz yıl boyunca Tesla araçların fiyatları kademe kademe yükseltilmişti. Ancak bu bahsettiğimiz zam gerçekten adım adım çıkan fiyatların da üstünde bir uzun atlama rekoru olarak geçti. 2500-6000 dolar size birim bazda düşündüğünüzde pek de bir fark yok aslında dedirtebilir. Ancak oransal olarak araçların fiyatlarına göre %5-%10 civarlarında zam demektir bu ki ABD'de bir otomobil fiyatına anlık olarak bu kadar zam gelmesi gerçekten dikkat çekici bir olay. 

Eğer bir Tesla araç sahibi olmak istiyorsanız en ucuz model, "Model 3" ve artık 57 bin 990 dolar. Birkaç ay önce kişisel olarak fiyatlara baktığımda 30 küsür, 40 küsür binleri görüyordum artık en ucuz araç nereden baksanız 60 bin dolar olmuş durumda. Eğer ben en ucuz modele binemem Tesla alıyorsam en iyisine binerim diyorsan Tesla Model X alman gerekiyor. O da bu son zamlarla beraber 121 bin dolara geldi. 

Bu durumlar Tesla'nın geleceği için çok önemli. Bütün firmalar için, otomobil sektörü olur başka sektörler olur; şu zamanlar en zorlu zamanlar. Çünkü hammadde, tedarik ve ulaştırma alanlarında en yüksek maliyetlerin ödendiği bunun dışında da tedariksel sıkıntıların yaşandığı bir dönem. Bu dönemleri atlatabilen firmalar ayakta kalabilecek. Tesla yaptığı bu zamlarla aslında çok zor bir dönemden geçtiğini bize gösteriyor. Eğer insanlar Tesla'nın fiyat politikasını beğenmezlerse protesto ederek satın almaktan vazgeçebilirler. Bu da Tesla'nın sonunu getirir ne yazık ki. Umarız böyle bir şey olmaz çünkü Tesla inovasyon anlamında sektörüne birçok yenilik getiren öncü bir firma. 

Türkiye'deki Tesla fiyatları hakkında yorum bile yapmıyorum. Türkiye vatandaşları için bu tarz arabalar artık hayalin de ötesinde. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend