Lacoste İkonik Timsah Logosunu Değiştiriyor

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Dünyaca ünlü bir Fransız giyim markası olan Lacoste, ikonik timsah logosunun yerini, nesli tükenmekte olan hayvan resimleriyle değiştirerek, bu türler ve bunların içinde bulunduğu tehlikeler hakkında farkındalık yaratmak istiyor.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği ile işbirliği içinde, Lacoste ikonik polo yaka tişörtlerinin on yeni tasarımını sundu. On yeni tasarımda her biri yok olmanın eşiğinde olan on farklı hayvan yer almaktadır. Her hayvan için üretilen polo sayısı, hayvanların vahşi ortamlarındaki kalan sayıları ile aynıdır. 

İnsanlar bu polo yaka tişörtleri alarak, dünya çapında yaban hayatı koruma mücadelesinde IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) ve Lacoste’a destek olmaktadır. 

Gelelim bu hayvanlar hangileri:

 1. 1 Burmese Roofed Kaplumbağası


  Burma'ya özgü bu muhteşem renkli tatlısu kaplumbağasının geleceği oldukça karanlık görünüyor. Lokal ve uzak tüketim için yumurtalarının toplanması, kolayca tahmin edilebilen yuvalama alanları ve uzun üreme süreleri, onları en tehlikeli yırtıcıları olan insan karşısında nesli tükenmekte olan bir tür haline getirmektedir.

 2. 2 Cava Gergedanı


  Cava gergedanları çok nadir, sessiz ve yalnız hayvanlardır. Onlar sadece Endonezya'da, hem düzlüklerde hem de yağmur ormanlarında Gergedan Koruma Ünitesi'nin koruması altında bulunuyorlar. Düşük üreme oranlarının yanı sıra boynuzları için yoğun bir avlanma nedeniyle tehlike altındadırlar.

 3. 3 Northern Sportive Lemur


  Lemurlar, baştan kuyruğa yaklaşık 50 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 800 gram ağırlığındadır. Kuzey Madagaskar'ın kuru ormanlarında bulunurlar. Yoğun bir şekilde avlanmaları, habitatlarının bozulması, tarım alanları için ormanların yok edilmesi gibi sebepler lemurları kritik tehlike altındaki türler haline getirmektedir.

 4. 4 Kaliforniya Kondoru


  Kaliforniya kondoru, akbabalar familyasından yırtıcı bir kuş türüdür. 3 metreye ulaşabilen bir kanat açıklığıyla Amerika'nın en büyük uçan kuşudur. Büyük gövdesi siyah tüylerle kaplıyken kafası kırımızımsı bir turuncu renkte ve keldir. Kaliforniya kondoru kurşun zehirlenmesi ve doğal ortamını kirleten insan kaynaklı çöp nedeniyle tehdit altındadır.

 5. 5 Kakapo - Baykuş Papağanı


  Sarımsı yosun yeşili ve kahverengi tüyleri olan bu uçamayan papağan Yeni Zelanda'ya özgüdür ve 60 santimetreye kadar büyüyebilirler. Erkek kakapo dişileri çekmek için garip ve güçlü bir “patlama” çağrısı yapar. Çok düşük üreme oranı nedeniyle nesli tükenmek üzeredir.

 6. 6 Vaquita - Körfez Muturu


  Vaquita ya da körfez muturu, sığ sularda hafif bir hızla yüzmeyi seven yalnız deniz memelisidir. Ortalama olarak yaklaşık 48 kilo ağırlığında ve 1.5 metre uzunluğundadır. Kaçak avlanma ve balık ağları nedeniyle kritik tehlike altında olan bir türdür.

 7. 7 Anegada Ground İguanası


  Britanya Virjin Adaları'ndan Anegada'ya özgü bu iguana, 6 kilo ağırlığında, uzunluğu 60 santimetreyi aşan ve tropikal kuru ormanda yaşayan bir otoburdur. Ne yazık ki büyükbaş hayvancılık ve tarım, habitatlarını küçültüyor. Yaşam alanlarının daralmasıyla vahşi kedilerin ve köpeklerin onları oldukça rahat bulabilmeleri nedeniyle besin zincirlerinin ilk sırasına yerleşmiş olmaları nesilleri tükenme noktasına getirmiştir.

 8. 8 Cao-vit Gibonu


  Bu maymun dünyadaki en nadir türlerden biridir. Küçük insansı maymunlar olarak da adlandırılırlar. 5 ila 10 kilo ağırlığında olmasına rağmen, Cao-vit Gibon büyük bir çeviklikle daldan dala rahatlıkla atlayabilir. Cao-vit Gibonu ormansızlaşmanın habitatını azalttığı bir dünyada Çin ve Vietnam sınırında bulunan bir ormanda sayıları oldukça az bir şekilde sıkışıp kalmıştır.

 9. 9 Saola


  Bu utangaç ve yalnız otçullar, Vietnam ve Laos ormanlarında ve  dağlarında sessiz bir yaşam sürüyor. Ancak saola bölgedeki yoğun avlanma nedeniyle tehdit altındadır ve buda onu yok olma tehlikesi altındaki en büyük memeli haline getirmektedir.

 10. 10 Sumatra Kaplanı


  100 kiloya kadar ulaşabilen ve 2 metreye kadar uzayabilen bu etobur, Endonezya'da yaşamaktadır. Diğer bölgesel kaplanlardan genetik olarak farklıdır ve kendi içinde bir alt tür oluşturur. Günümüzde karşı karşıya kaldığı ana tehditler, kaçak avlanma ve orman alanlarının yok olmasıdır. 1

lacoste-gif.gif

Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend