Koronavirüs Küresel Piyasa Ekonomisinin Sonunu mu Getirecek?

4 dakikada okuyabilirsin


İkinci Dünya Savaşı’nın, 19. Yüzyılın düzenlenmemiş piyasa ekonomisi döneminden bugünkü düzene geçişte büyük bir etkisi olmuştur. Şuan ise koranavirüs salgını için aynı İkinci Dünya Savaşı örneğinde olduğu gibi içinde bulunduğumuz 21. Yüzyıl küresel piyasa ekonomisinin sonunu getirip getirmeyeceği tartışılmaktadır. Kimilerine göre küresel piyasa ekonomisi artık sürdürülemez gibi görünüyor kimilerine göre ise salgın bittikten sonra her şey mevcut düzende devam ediyor olacak.

2019 yılında Çin’de başlayan ve çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sağlığın yanı sıra ekonomik ve finansal anlamda tüm ülkeleri oldukça sarstı. Herkes salgınla birlikte nasıl bir dünya düzeninin ortaya çıkacağını merakla bekliyor. Başta büyük ülkelerde baş gösteren finansal sıkıntıların, borsalarda yaşanan büyük kayıpların ve ekonomik anlamda yaşanan değişimlerin nasıl sonuçlarının olacağı belirsizliğini koruyor.

Özellikle de dolar kuru ve altında yaşanan yükselişin ne kadar devam edeceği ve ülkemiz ve Türk Lirası üzerinde nasıl etkileri olacağı bizleri oldukça yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle bugünlerde sağlık haberleri kadar gözümüz ve kulağımız bir yandan da ekonomi haberlerinde. Evlerde ve genellikle bilgisayar ya da akıllı telefonumuz ile vakit geçirdiğimiz şu günlerde ekonomiye ve piyasalara dair merak ettiğiniz ne varsa paramatic.net üzerinden anlık ve güncel olarak ulaşmak mümkün.

Yaşanan gelişmelere paralel olarak günlük piyasa ve döviz kuru yorumları, yatırım önerileri, kısa-orta ve uzun vadeli beklentiler ile ekonominin nabzını oldukça yakından tutuyorlar. Dünya endeksleri, yabancı borsalar ve Avrupa borsalarına dair her şeyi anlık verilerle öğrenmekte mümkün.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasalarını yakından takip edenler için; canlı kripto para verileri, piyasa sermayesi, piyasa kapitalizasyonu, grafikler, fiyatlar, işlemler ve hacimler başta olmak üzere kripto paralara ait gerçek zamanlı bildirim imkanı sunuluyor.

Salgın nedeniyle işini kaybedenlerin, ev hanımlarının veya evde kalmak zorunda olanların şuan en çok aradığı konulardan biri olan ‘’evden para kazandıran işler’’ kapsamlı olarak yine paramatic.net de yer alıyor. Yemek yapmak ve instagram sadece bunlardan ikisi, bu kategoride yer alan haber ve makalelere mutlaka bir göz atın deriz.

Yine kendi işini kurmak isteyenler veya işini büyütmek isteyenler için hangi sektör olursa olsun iş ve yatırım fikirleri, iş modelleri yer almakta. Özellikle sıfır sermaye gerektiren ve Türkiye’de de yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış olan drop shipping; nedir, nasıl para kazanılır, neler yapmak lazım detayları ile birlikte yer alıyor.

Yani görünen o ki değişen ve oluşan yeni dünya düzeninde hem ekonomik hem de finansal anlamda birçok şey farklılaşıyor ve değişiyor. Bu durumda ekonomi haberlerinin artık daha fazla hayatımızın bir parçası haline geleceğini gösteriyor. Ekonomilerdeki ve piyasalardaki değişimler olumsuzluklara sebep olurken beraberinde yeni fırsatlar ortaya çıkarıyor. Tıpkı daha önce hayatımızda sınırlı bir yere sahip olan dezenfektan ve maskelerin bir anda hayatımızın büyük bir parçası olması gibi. Bizde herkes gibi yaşanan ve gelecekte yaşanacak değişimleri merak ediyor, en güncel ve doğru haberler için paramatic.net’i yakından takip etmeye devam ediyor olacağız.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend