Fransa Eyfel Kulesi’ni Erken Karartacak

2 dakikada okuyabilirsin


24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan ve hala devam savaş nedenyie, Avrupa ülkeleri Rusya’ya yaptırım uyguladı. Diğer Avrupa ülkeleri gibi, Fransa’da Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Rusya’da kendisine uygulanan bu yaptırımlara karşı cevap olarak Fransa’nın da dahil olduğu birçok Avrupa ülkesine doğal gaz sevkiyatını durdurdu.

Havaların soğumasıyla ve kış ayının da yaklaşmasıyla Avrupa’da enerji krizi yoğunlaşıyor. Zaten mevcutta birçok ülkede savaş ve doğal gaz krizi kaynaklı elektrik fiyatları önemli ölçüde artmış durumda. Çünkü sadece başkent Paris’te artan fiyatlar nedeniyle elektrik maliyetinin 1 milyon avro arttığı belirtiliyor. Bu artış eğilimi de gelecekte de bir süre devam edeceğe benziyor. 

Fransız hükümeti de, ortaya çıkan durumu kontrol altına almak için elektrik tüketimini azaltmaya yönelik planlar yapıyor. Bu bağlamda ilk olarak enerji krizini çözmeye yönelik ülke genelinde elektrik tüketimini yüzde 10 azaltmaya karar verdiler. Alınan bu karardan Fransa’nın dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’de etkileniyor olacak. Alınan tasarruf kararı nedeniyle Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’nin ışıklarıda 1,5 saat önce kapatılacak.

Alınan bu karar öncesinde Eyfel Kulesi ışıkları çoğunlukla gece 1’e kadar açık kalmaktaydı. Hatta özel gün ve etkinliklerde ışıklar daha da uzun açık kalabilmekteydi. Şimdi ise saat 23:45 civarlarında kapanacak. Sadece Eyfel Kulesi’ndeki tüm ışıkların daha erken kapatılmasıyla %4’lük bir elektrik tasarrufu sağlanacak.

Eyfel Kulesi haricinde alınan tasarruf kararları doğrultusunda yüzme havuzlarındaki sıcaklık 1 derece düşürülecek. Daha önce 26 derece olan havuz suyu sıcaklıkları yeni kararla 25 derece olacak. Ayrıca hükümet evlerin ısısının da düşürülerek 18 derecede muhafaza edileceğini belirtiyor. Alınan tüm bu kararlar 23 Eylül’den itibaren tamamen yürürlüğe giriyor olacak. Güvenlik nedeniyle sokak lambaları bu tasarruf kararlarından etkilenmiyor ve şimdilik kapatılmıyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
2
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend