Google’ın Mastercard’dan Ekstrelerimizi Satın Aldığı Ortaya Çıktı!

2 dakikada okuyabilirsin


Google, son aylara kadar özel verilerimizin güvenliği konusunda örnek olabilecek sicili temiz şirketler arasında olduğu düşünülüyordu. Ancak son yaşanan skandallardan sonra deyim yerindeyse kasırga çıktı. Konum servislerinin kapalı olsa dahi takip edildiğimizin ortaya çıkması sonrası, şimdi karşımızda daha ciddi bir vaka bulunmakta.

Buna habere göre Mastercard ve Google hiçbir şekilde basına ve müşterilere duyurmadıan yaptıkları gizli bir anlaşma bulunmakta. Google’ın, Mastercard’a kredi kartı müşterilerinin satın alma bilgileri karşılığında milyonlarca dolarlık bir ödeme yaptığı bilgisi ortalıkta geziniyor. Buna göre kredi kartı müşterilerinin ekstre bilgilerini satın alan Google, bu bilgileri kendi reklam gösterimlerinde kullanıyor. Tüketicinin daha önce satın aldıklarına göre reklam gösterimini belirliyor.

Bloomberg’in haber yaptığı raporuna göre sistem şu şekilde çalışıyor: Örneğin, Google’ın reklamlarından birine tıklayarak bir ürüne göz attınız ama bu ürünü satın almadınız. Daha sonrasında MasterCard’ınız aracılığıyla bu ürünü herhangi bir mağazadan satın aldığınızda, MasterCard bizden habersiz olarak direkt olarak Google’ı konudan haberdar ediyor. Google da size ya o ürüne benzer başka ürün reklamları gösteriyor ya da reklam gösterimlerinizi farklı bir alana kaydırıyor..

Hepimiz bilgi gizliliğimiz hakkında son dönemde iyice tedirgin olmaya başladık. Umarız firmalar daha fazla kar edebilmek adına özel hayatlarımız hakkında bu kadar detaylı bilgilere ulaşmaya çalışmayı bırakırlar.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend