5 Yıl Geforce Now Abonesi Olmak Mı? 5 Yıl Kredi Çekip PC Almak Mı?

Geforce Now fiyatları yayınlandı. Beklentiyi epeyce aşan bu fiyatlar için birçok şey çizildi söylendi. Bana da fikrimi soracak olursanız bu paraya Türkiye’de...5 dakikada okuyabilirsin


Geforce Now fiyatları yayınlandı. Beklentiyi epeyce aşan bu fiyatlar için birçok şey çizildi söylendi. Bana da fikrimi soracak olursanız bu paraya Türkiye’de öküz alınır. Bazılarınız dolara vurursan iyi aslında diyecektir ama işin özü pek de öyle değil. Yakın zaman önce Türkiye’ye 10-11 dolara gelen bu hizmetin ABD’de 5 dolar olduğu da ortaya çıktı. Bunu farkeden bir kullanıcı bunu Geforce’a sorduğunda, Geforce, Türkiye’deki temsilcimiz Turkcell’dir onunla görüşün diyerek pası Turkcell’e attı. Aslında sadece dizi izlenen Netflixte bile fiyatlar 50-55 TL’lere çıkmışken, geforce serverlarındaki bir süper bilgisayarı 1 ay boyunca sınırsız oynamak için bir nevi kiralamak 75 TL gibi bir fiyata bence makul. Tekrar ediyorum 75 TL pahalı, alınabilecek başka online hizmetlerle kıyasladığınızda uygun. Hadi 75 TL ödemeyi kabul ettik iş bununla da bitmiyor bir de oynayacağımız her oyunu “piyasa fiyatına” almak durumundayız. Türkiye’de işinde gücünde maddi sıkıntı çekmeyen birisi değilseniz, özellikle AAA (triple A) oyun alabilmek şu aralar pek mümkün değil. Aylık 75 TL ödeyerek 5-10 yıl öncesinin oyunlarını da oynamazsınız… Çünkü bunlar zaten 2-3 bin TL değerindeki bilgisayarlar da yapılabilir, neden yıllık 900 TL’yi sadece bu hizmeti kiralayasınız ki? Yani 75 TL’yi verdikten sonra bir de her biri minimum 200-300 lira olan oyunlardan almanız gerekir. 

Olayın bir diğer hassas noktası da internet hızı. Özellikle Twitch ve Youtube’un oyun yayıncıları bu geforce hizmetini bizden önce test ettiler. Genellikle beğendiklerini ama donmalar, gecikmeler, takılmalar yaşadıklarını söylediler. Burada tabi ki internetin stabil olmaması etken rol oynuyor. Ben evde Superonline kullanıyorum. 100 mbps ücreti ödüyorum aylık 150 TL olarak ve aldığım hız bu. Geforce’un yaptığı 25 mbps hızınız varsa bu sistemi donmadan FULL HD olarak oynayabilirsiniz açıklamalarına istinaden bile, ben bu sahip olduğum internetle pek de mümkün görmüyorum. Çünkü bu hızlar da stabil değil. Pandemi nedeniyle evden çalıştığım için her gün 10 saat aralıksız interneti kullanıyorum ve kesintileri ve yavaşlamaları sayamıyorum. Günde ortalama 3-5 kez modemi resetlemek zorunda kalıyorum. Neyse bu konular uzar da uzar.

Şimdi gelelim asıl konumuza yıllık 900 TL Geforce’a ödemek mi yoksa sistem mi kurmak daha mantıklı?

Hızlıca hesaplıyoruz hemen.

Her ne kadar 25 mbps üstünde hızınız varsa full hd çözünürlükle ULTRA ayarlarda oyunlar oynayabileceğimiz söylense de çözünürlük FULL HD ‘den yukarı olmayacağı için gerçekten ULTRA çözünürlükler görülemeyecek. Bu yüzden 50 bin liralık kasa ile karşılaştırma yapmayacağım. Çünkü o kasada 4 K çözünürlük ile oyunu oynayacaksınız. Burada ise FULL HD.

Geforce Now hizmetinin aylık ücreti şu anda 75 TL. Bu ücrete yıllık olarak ortalama %10-%20 oranında zam gelecektir. Yani seneye 90 TL, öbür sene 100, sonra 120, 5. Yılın sonuna kadar da aylık ödeme 150 TL ‘den aşağı olmayacaktır. Bu fiyatlardan daha düşük olacağını sanmıyorum. Dolar, Euro gibi döviz kurlarında patlama olursa bu fiyatlar bundan çok daha yüksek olacaktır bence. Neyse bu hesaplamaları yaptığımızda fiyatlar şu şekilde oluyor. 5 yılın sonunda 6360 TL ödüyorsunuz. Üstelik 5 yılın sonunda üyeliği kapatırsanız elinizde hiçbir şeyiniz kalmıyor. Bilgisayarınızı kaldırıp çöpe atmışsınız gibi..Üstelik bu “hayali” bilgisayarınızla yapabileceğiniz tek şey oyun oynamak. Mesela film izleyemeyeceksiniz. İnternette gezinemeyeceksiniz, en basitinden bir müzik dinlemeyeceksiniz.

Peki ya Cyberpunk 2077’i bile düşük-orta ayarlarda ama en azından full HD-60 FPS  açabilecek şu bilgisayarı kaç TL’ye alabilirsiniz? Ortalama 5500-6000 TL’ye. Tamam şimdi rastgele seçtiğim bir banka olan Akbanktan kredi maliyetine bakacak olursak 36 Ay, 246 TL taksitle 6000 TL kredi alabildiğimizi görüyoruz. Peki 5 yıllık maliyeti ne oluyor? 246 TL * 36 ay 8856 TL yapıyor. Böl 5 yıla yani 60 aya, aylık 147 TL yapıyor… 

5 yılın sonunda da elinizde hala bilgisayar kalıyor. Şimdi hal böyle olunca bana kalırsa Geforce Now almak çok da mantıklı olmuyor. Bence acil olarak fiyatın 30-40 TL civarına çekilmesi gerekiyor ki bu üyelik cazip olabilsin.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Geforce now alır mıydınız yoksa bu seviyede bir kasa mı toplardınız?


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend