Bu Kurukafalar Aynı Renk! Munker illüzyonu

Bu resme baktığınızda sol tarafta mor, sağ tarafta da turuncu bir kurukafa görüyorsanız, doğru görüyorsunuz. Yanlış gören insanlara göre tabiki ?.. 3 dakikada okuyabilirsin


Bu resme baktığınızda sol tarafta mor, sağ tarafta da turuncu bir kurukafa görüyorsanız, doğru görüyorsunuz. Yanlış gören insanlara göre tabiki.. Asıl doğrusu bütün dikey çizgiler sırasıyla sarı ve lacivert ve iki tarafta gördüğünüz kurukafalar da kırmızı. Hem de aynı tonda! Peki neden böyle oldu? Bilimsel anlamda sebebini hızlıca konuşalım.

1979 yılında Michael White tarafından ortaya konulan White İllüzyonu, aynı rengin farklı bağlamlarda farklı tonlar ortaya çıkarabileceğini gösteren optik bir yanılsamadır. White İllüzyonu bazen Munker illüzyonuyla birleştirilir ve Munker-White illüzyonu olarak adlandırılır.

Birbirinin aynısı iki renk tonunun etrafına farklı renkler konulduğunda, algımız değişmeye başlıyor. Beynimizin böylesine bir tamamlamaya neden ihtiyaç duymaya giriştiğini bilim insanları henüz bulamadı. Ancak beynin bu renk tamamlama gücü, bir görüntünün etrafındaki nesnelerin rengine benzemesine yol açıyor. Eğer siyah beyaz bir görüntüde gri renkli bir nesnenin etrafına beyaz çizgiler konursa, nesne daha açık renkli görünür. Siyah çizgiler konduğu zaman ise daha koyu görünür.

*Bu topların tamamı aynı renk.

Pek çok sinirbilimci; Sinirsel sinyallerimizin bu görüntüleri ortalayan ek bir rengi ortaya çıkardığını düşünüyor.

İnternette ara sıra karşımıza çıkan “sizce bu ne renk” temalı paylaşımların çoğu aslında bu Munker-White illüzyonu ile alakalı. Size gösterilen nesnenin etrafında olan farklı bir renk, size o nesneyi olduğundan farklı bir renkte gösterebiliyor. Zaman zaman bu biraz da yorgunluğunuzla alakalı aslında. Bazı bilimsel çalışmalar, yorulmuş bir çift gözün bazen hatalı renkler, şekiller görebileceğini ortaya koyuyor.

Açıklamaları da dinledikten sonra hala kurukafaları mor ve turuncu görüyor musunuz? Ben hala mor ve turuncu görüyorum çünkü.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend