Kediler Salatalıktan Neden Korkar? İşte Sebebi

2 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Salatalıktan korkan kedilerin komik videoları izleyen herkesi gülmekten kırıp geçiriyor. Ama bu yeşil meyvelerin kedileri korkutmasının bir nedeni var ve bunu neden kendi kediniz üzerinde denememelisiniz işte sebebi.

Salatalıktan korkan kedilerin oynadığı videolarda genellikle kediler bir şeyle meşgulken, sahipleri tarafından arkalarına sinsice bir salatalık yerleştiriliyor. Kediler dönünce, daha önce orada olmayan salatalığı görünce dehşete düşerek, sıçarayak yada kaçarak ordan uzaklaşıyorlar. Her ne kadar videolar ve kedi tepkileri şok edici olsa da asıl soru kedilerin neden salatalıktan korktuğu?

Bununla ilgili birkaç teori var, ama kesin bir cevap yok. Çoğu uzman, kedileri korkutan şeyin salatalık olmadığını, başka bir cisimlede aynı şekilde tepki verebileceklerini söylüyor. En popüler açıklamalardan bir diğeri salatalıkların kedilere, yılanı hatırlatmasıdır. Kediler, yılanlardan kaçınmak için içgüdüsel olarak şartlanmış hayvanlardır. Hayvan davranışçısı ve yazar Con Slobodchikoff: “Salatalık, kedinin içgüdüsel yılan korkusunu harekete geçirmek için yılan gibi yeterli bir görüntüye sahiptir.” diyor.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de doktora öğrencisi olan Mikel Delgado hayvan davranışları ve insan-hayvan ilişkileri üzerine çalışmalar yapıyor. Onun çalışmalarından ortaya çıkan fikir ise, kedilerinin korkmasını, aynı bir insanın arkasından sinsice yaklaşmaya benzetiyor. Yani onları korkutan şeyin salatalık olmadığını arkalarından aynı birini korkutmaya çalışır gibi sinsice yaklaşılmasından kaynaklandığını söylüyor. İnternette kedilerin diğer meyve sebzelerden korktukları (elma ve muz gibi) videolarda onun bu teorisini pekiştiriyor.

Güney Kaliforniya’da uzman bir hayvan davranışçı olan Jill Goldman, salatalıkların kedilerin hassas duyularının içgüdüleri doğrultusunda tepkilerini tetiklediğini açıklıyor. “Kediler kendilerini tehlikede hissettiklerinde mümkün olduğu kadar çabuk oradan uzaklaşmaya çalışır ve yeterince uzak bir mesafeden ne olup bittiğini yeniden değerlendirir” diyor.

Salatalık ve diğer meyvelerden korkan kedileri gösteren videolar eğlenceli olsa da, uzmanlar evde herhangi bir benzeri şakayı evcil hayvanınızda denememenizi tavsiye ediyor. Çünkü bunu yapmak onların sağlığı için iyi değildir. Bu tür şakalar kedilerin kendilerini yaralamasına, bir şeyi kırmasına veya uzun süreli strese yol açabilir.

İşte sahipleri tarafından salatalık şakasına maruz kalan kedilerin yer aldığı ve viral haline gelmiş videoların olduğu bir derleme:


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
4
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend