Haworthia Bakımı Nasıl Yapılır ve Nasıl Çoğaltılır?

8 dakikada okuyabilirsin


Haworthia, yaklaşık 150 farklı türde küçük sukulentten oluşan bir bitki cinsidir. Aloe, Gasteria ve Astroloba gibi onlar da Asphodelaceae ailesinin üyeleridir. Çoğu Haworthia türü Güney Afrika’ya özgüdür ve bazı türler Esvatini eski adıyla Svaziland(bir Afrika ülkesi), Namibya ve Mozambik ve komşu ülkelere kadar uzanır. Haworthia’nın mevcut birçok türü yeni ayrı iki cins olan Haworthiopsis ve Tulista cinslerine taşınmıştır.

Haworthiaların boyutları, şekilleri, dokuları ve renkleri birbirinden farklılık gösterse de genellikle sapsız, etli yaprak rozetleriyle kümeler oluşturan bitkilerdir. Aynı türden yan yana büyüyen iki Haworthia bile tamamen farklı renk ve desenlere sahip olabilir. Haworthiaların çiçekleri küçük ve çoğunlukla beyazdır. Bitkinin dip kısmından yukarı doğru uzayan odunsu bir ince dal üzerinde dik ve dalsız ince çiçek salkımları şeklindedir.

Haworthia ÇiçeğiHaworthia adını İngiliz botanikçi ve entomolog Adrian Hardy Haworth’tan almıştır.

Adrian Hardy Haworth (1767-1833)

Haworthia yetiştirmek için koşullar nasıl olmalıdır?

Haworthialar genellikle iç mekan bitkileri olarak saksılarda yetiştirilir. Ancak onları yazın dış mekana ya da balkona da koyabilirsiniz. Ayrıca donların seyrek ve havanın ılıman olduğu bölgelerde kış aylarında da açık havada yetiştirilebilirler. 

Işık

Bazı Haworthia türleri tam güneşte büyüyebilse de, çoğu Haworthia türü daha korunaklı yerlerde yaşar ve kısmi gölge gelişimleri için daha uygundur. Kendi habitatlarında, çalıların ve kaya çıkıntılarının altında büyümeye meyillidirler. Bu da Howarthiaları evler ve özellikle ofisler için düşük ışık ihtiyaçları nedeniyle en çok tercih edilen bitkilerden biri haline getirir. Bitkinizi günün en sıcak saatlerinde doğrudan ışık almayacağı kısmi aydınlık bir alana yerleştirin. Beyaz, sarı veya kırmızı renkli yapraklar genellikle Haworthia’nızın çok fazla güneş ışığı aldığını gösterir. Doğrudan güneş ışığı alması uygun olmadığı gibi uzun süre karanlık bir ortamda kalması bitkinizi için uygun olmayacaktır. Haworthialar yapay ışıklar altında da büyüyebilen bitkilerdir. 

Toprak

Tüm Haworthialar köklerinin uzun süre ıslak kalmasını sevmez, bu nedenle toprakları iyi drene edilmelidir. Habitat olarak; kayalık alanlarda, kumlu topraklarda yetişirler. Sukulentler için hazırlanmış özel toprak karışımlarını kullanabilirsiniz. 

Hava Sıcaklığı

Haworthialar çok fazla soğuktan hoşlanmazlar. 24 ila 32 °C arasındaki sıcaklıklar onlar için en ideal sıcaklıklardır. Bazı türler kısa bir süre için hafif bir dondan kurtulabilir, ancak riske atmamak en iyisidir. Çoğu Haworthia -1,1 °C’ye kadar soğuğa dayanıklı olsa da uzun süre bu sıcaklıklarda kalmaları uygun değildir. 

Saksı Boyutu

Sığ saksılar genellikle derin saksılardan daha iyidir. Ancak bazı Haworthiaların daha derin bir saksı isteyen büyük, kalın kökleri vardır. Saksınızın en az bir tahliye deliği olduğundan emin olun.

Haworthia bakımı nasıl yapılır?

Haworthialar, bakımı en kolay sukulentlerden biridir ve bu da onları popüler ev bitkileri yapar. Yeni başlayanlar için harika bitkilerdir.

Sulama

Haworthialar fazla sulunmaya karşı çok toleranslıdır, ancak aşırı sulamanın hızla çürümeye neden olabileceğini unutmamalısınız. Haworthiaların çoğunlukla uykuda olduğu en sıcak yaz aylarında, yaprakların büzülmesini önleyecek kadar su vermeniz yeterlidir. Büyümenin en aktif olduğu sonbahardan ilkbahara kadar, bitkilerinizi iyice sulayın. Tekrar sulamadan önce toprağın üst kısmının kurumasını bekleyin. Haworthianızı büyümelerinin önemli ölçüde yavaşladığı kış aylarında da daha az sulayın. Saksı altlarında tabak kullanıyorsanız, kalan suyu mutlaka boşaltın.

Gübreleme

Haworthialar küçük, yavaş büyüyen sukulentlerdir ve fazla gübre gerektirmezler. Optimum büyüme için gübreleme iyi bir fikirdir. Seyretilmiş bir gübre ile sadece aktif büyüme mevsimi boyunca besleyin. Haworthialar 6 ila 8 haftalık bir dinlenme döneminde olduğu için yaz aylarında gübrelemesinden kaçının. Yeni saksı bitkilerini ilk yıl gübrelemeyin.

Saksı Değiştirme

Haworthialar genellikle yavaş büyürler ve yıllarca aynı saksıda kalabilirler. Haworthianızı sağlıklı ve mutlu tutmak için her iki ila üç yılda bir taze toprağa aktarın. Haworthialar diğer bitkilere kıyasla çok daha büyük kümeler oluşturur. Artık bitki kümesi saksısını aştığında, Haworthianızın saksısını daha büyük bir saksıyla ilkbahar veya sonbaharda değiştirin. Saksı değişimi esnasında ölü veya buruşmuş yaprakları temizleyin.

Haworthia nasıl çoğaltılır?

Özellikle ayırma ve bölmeyle yoluyla vejetatif çoğaltma, Haworthia çoğaltmanın en hızlı ve en yaygın yöntemidir. Howarthia ayrıca yapraktan ve tohumla da çoğaltılabilir.

Ayırma ve Bölme

Ayırma ve bölme, Haworthia çoğaltmanın en kolay yöntemi olmasının yanı sıra, iyi bir bitki şeklinin korunmasına da yardımcı olur. Çoğu Haworthia er ya da geç yavru vermeye ve kümelenmeye başlayacaktır. Ana bitkiye benzerlik anlamında gözle görülebilir bir büyüklüğe ulaştıklarında kendi köklerini geliştirmeye başlayacaklardır. Bu tarz yavrular artık ana bitkiden ayırma ve bölme yöntemiyle rahatlıkla ayrılabilirler. Ayırdığınız bitkileri iyi drene edilmiş bir toprak karışımı ile uygun büyüklükte bir saksıya dikin. Saksınızı ılık, aydınlık bir yere koyun ve toprağı kurudukça sulayın.

Yapraktan

Howarthialar yapraktan çoğaltılabilirler. Ana bitkiden sağlıklı bir yaprağı, hafif bir tutam kök dokusuyla birlikte çıkarın. Yaprağın birkaç gün boyunca nasırlaşmasına izin verin ve ardından iyi drene olan bir toprak karışımı içeren bir saksıya ya da kaba koyun. Toprağın üst kısmı kuruduğunda kabı ya da saksıyı doğrudan güneş ışığı ve su almayan aydınlık bir yerde saklayın. Çoğu durumda, yapraktan yavaş yavaş bir veya daha fazla yeni bitki oluşacaktır. Kökler haftalar içinde ortaya çıkacaktır, ancak Howarthianızın rozet şeklini alması ve gelişmesi genellikle daha uzun zaman alır.

Tohumla

Tohumları ilkbaharda iyi drene olan bir toprak karışımına ekin. Genellikle bir ila iki hafta süren çimlenmeye kadar toprağı nemli tutun. Birinci veya ikinci yıldan sonra büyüyen fidelerinizi ayrı saksılara nakledebilirsiniz. 

Haworthia zararlılar ve hastalıklar karşısında nasıl korunur?

Zararlılar

Haworthialar, sukulentlere saldıran ve zarar veren çoğu zararlılara karşı dirençlidir. Tek istisna un bitidir. Un bitleri sıkça görülen yaygın bir sorundur. Ancak fiziksel olarak un biti bulaşan kısımları ayırma veya standart böcek ilaçları ile kolayca çözülebilirler. Toprak çok nemli tutulduğunda, mantar sivrisinekleri başka bir sorun olabilir.

Hastalıklar

Sürekli ıslak toprak, Haworthialar için ortak bir sorun olan kök çürümesine de yol açabilir. Çürümüş bir kökün belirtileri arasında büyümenin durması, bitki veya yaprak boyutunda azalma ve yaprak büzülmesi bulunur. Bazen bu tür kök çürükleri, bitkinin gövdeye doğru hareket edebilir. Bu da bitkinizin ölümüyle sonuçlanabilir.

Haworthia zehirli midir?

Haworthia türleri genellikle insanlar ve hayvanlar için toksik değildir. Bu nedenle kedi, köpek gibi evcil hayvan sahiplerinin ya da çocuklu evlerin rahatlıkla tercih edebileceği bir sukulent türüdür. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend