Gökbilimciler Dünya Büyüklüğünde Yeni Gezegenler Keşfettiler

2 dakikada okuyabilirsin


NASA, Samanyolu’nda bir yıldızın etrafında dönen dünyanın büyüklüğünde yedi kayalık gezegen keşfetti. Gezegenler, dünyadan yaklaşık 40 ışık yılı uzakta olan Trappist-1 adında bir cüce yıldıza aittir. Gökbilimciler, gezegenlerin yaşamı desteklemek için gerekli koşullara sahip olabileceğini düşünerek keşiflerden heyecanlandılar.

Bizimki gibi bir güneş sisteminin etrafında dönen pek çok gezegenin bulunduğu ilk keşif oldu. Gezegenler yıldızlarına o kadar yakındır ki etrafta hareket etmesi sadece 1 ila 20 gün sürmektedir. Buna karşılık, güneşimizin en yakın gezegeni olan Merkür’ün bir kez dolaşması için 88 güne ihtiyacı vardır. Bilim adamları ayrıca, dünyanın ayla olduğu gibi gezegenlerin aynı tarafının her zaman yıldızla karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Trappist-1 güneşten binlerce kez daha az parlak olan küçük bir yıldızdır. Hidrojeni o kadar yavaş yakar ki, trilyonlarca yıl var olabilecektir. Gezegenler bizden daha az ışık alsalar da, üçü onları ılıman yapmak için yeterince yakın. Yüzeylerinde su bulunabilir, ancak bilim adamları atmosferleri hakkında henüz hiçbir şey bilmemektedir.

Trappist-1 sistemi bize çok yakın olduğu için, NASA gelecek yıl güçlü yeni James Webb Uzay Teleskobu başlatıldığında yeni bilgiler almak için sabırsızlanıyor. Güneş sistemimizin dışındaki ilk gezegenler 1990’larda keşfedildi. O zamandan beri yaklaşık 3500 Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegen bulundu.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend