Almanya, 2038’de Kömür Santrallerini Kapatacak

2 dakikada okuyabilirsin


0
9 paylaşım

Alman hükümeti, ülkenin 2038’de daha temiz enerjiye geçmek amacıyla tüm kömür yakıtlı elektrik santrallerini durduracağını açıkladı. Şu anda, Almanya enerjisinin %40’ını kömürle çalışan tesislerden alıyor.

Bu düşünce, Alman hükümetinin Fukuşima felaketinin ardından nükleer santrallerini kapatmaya karar vermesinden birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Şimdiye kadar, ülkenin 19 nükleer santralinin 12’si kapatıldı. Nükleer enerji olmadan ve kömürle çalışan tesislerden enerji olmadan, Almanya’nın büyük ölçüde yenilenebilir enerjiye güveneceği anlamına geliyor. Enerji yetkilileri önümüzdeki yirmi yıl içerisinde ülkenin enerji ihtiyacının %80’inin yenilenebilir kaynaklardan gelebileceğini söylüyorlar. Şu anda ülkenin enerji ihtiyacının %40’ı yeşil enerji kaynaklarından üretilmektedir. Geçen yıl, yenilenebilir enerji ilk kez kömür gücünü yendi.

Almanya’daki çevreciler duyuruyu memnuniyetle karşıladılar, ancak kömür gücünün sona ermesinin yakın zamanda olmayacağının altını çizdiler. Yeni politikanın Almanya’yı yine iklim değişikliğine karşı mücadelede bir lider yapabileceğini söylüyorlar. Şu anda, Almanya’nın kömür yakıtlı tesisleri, kıtadaki diğer herhangi bir ülkeden daha fazla karbon emisyonu üretiyor.

Tüm kömür santrallerinin kapatılmasının yanı sıra, hükümet, insanların yaşamlarını sürdürmek için yoğun bir şekilde kömür üretimine güvendikleri bölgelere destek verme sözü de verdi.


Paylaşmayı unutma!

0
9 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend