Fırtına Öncesi Yaşanan Esrarengiz Olaylar

1 dakikada okuyabilirsin


Fırtına öncesi sessizlik diye bir deyim vardır işte tamda birazdan duyacağınız olayları doğrular niteliktedir bu deyim. Hava durumunda, bir fırtınanın yaklaştığını öğrendiğinizde aslında doğa çoktan bir fırtınanın yaklaştığının sinyallerini hava durumunda önce size vermektedir. İşte bir fırtınanın yaklaştığını anlayabileceğiniz esrarengiz olaylar:

 1. 1 Ağaç yaprakları ters döner


  Her ne kadar kulağa eski ve masal ürünüymüş gibi gelsede doğrudur. Bir fırtına vurmadan önce özellikle sonbaharda yapraklarını döken ağaçların sonbahar mevsimi dışı yapraklarının üzerinde kalmasını sağlayan nem, genellikle fırtınaya dönüşür. Nem kaybeden ağaçlar  her zamanki sertlikleri olmadığından rüzgarında etkisiyle yaprakları ters döner.

 2. 2 Böcekler daha az görünürler ve hareketsizdir


  Yapılan bir araştırmaya göre barometrik basınç yağmurdan önce düştüğünde böcekler çiftleşmeye olan ilgisini kaybeder. Araştırmacılar farklı böcek türlerinin (cucurbit böcekleri, şeftali yaprak bitleri ve güz tırtılları) çiftleşme davranışlarına baktılar ve her üç tür de benzer reaksiyonlara sahipti. Yağmur yağacak gibi hissettiğinde dişiler daha az çiftleşme sinyali çıkardı ve erkekler feromonlarına kuvvetli tepki göstermedi. Böcekler birbirlerinin yanına konurlarsa yine de çiftleşmektelerdi ama tam çiftleşme ritüellerini gerçekleştirmek yerine daha çabucak ve kısa bir çiftleşme gerçekleştirmektelerdi.

 3. 3 Kuşlar bölgeden uzaklaşır


  2013 yılında  altın kanatlı ötleğen göçlerini izleyen bilim adamları kuşların aniden bir sürüden ziyade yalnız seyahat ederek Tennessee Dağları'na kaçtığını gözlemledi. Yaklaşık 750 km ötede bölgeye yaklaşan bir fırtına vardı. Ama henüz fırtınanın habercisi olan rüzgar hızı ve basınç değişmemişti hem de yağmur yağmuyordu. Fırtınanın hemen ardından kuşların geri geldiğini gördüler. Araştırmacılar bu durumu kuşların insanların duyması mümkün olmayan sesleri algılayabilmeleri nedeniyle fırtınayı önceden sezebildiklerini düşünmektedirler.

 4. 4 Havanın kokusu değişir


  Sadece zihninizde değil fırtına öncesi havada gerçekten farklı bir koku vardır. İşte o taze koku ozondan gelmektedir. Bir fırtına yaklaştıkça, havadaki aşağı doğru hava akımı ozon moleküllerini yere yaklaştırır ve bu kokuda burnunuza ulaşır.

 5. 5 Arılar ekstra sıkı çalışır


  Jiangxi Ziraat Üniversitesinden yapılan araştırmalar, arıların ne zaman yağmur yağacaklarını tahmin edebileceklerini ve fırtınaya hazırlanmak için daha fazla yiyecek topladıklarını ileri sürüyor. Bilim adamları bir aydan fazla bir süre 300 bal arısını izlediler ve ilginç bir şey buldular: Yağmur yağmadan bir gün önce, arıların her zamankinden çok daha sıkı çalışarak fırtınaya hazırlık yaptıklarını gözlemlediler.

 6. 6 Köpekler gergin ve endişeli olurlar


  Köpekler gök gürültülü fırtınalardan korkarlar ve hoşlanmazlar. Köpekler fırtına vurmadan öncede gergin ve endişeli tavırlar gösterebilirler. Veterinerler, köpeklerin kötü hava şartlarını tahmin edebildiklerinden kuşku duyuyorlar. Çünkü atmosfer basıncındaki değişiklikleri hissedebiliyorlar, düşük frekanslı gök gürültüsü seslerini insanlar duymadan önce duyabiliyorlar ve statik elektriği hissedebiliyorlar. Bu değişiklikleri köpeğiniz hissettiğinde korkabilir, saklanma veya gizlenme eğilimi içerisine girebilir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend