Çitalar Hakkında Az Bilinen 9 İlginç Gerçek

1 dakikada okuyabilirsin


Çitalar denilince büyük olasılıkla hemen aklınıza yeryüzünün en hızlı hayvanlarından biri oldukları gelecektir. Hız kelimesiyle özdeşleşmiş olan çitalar günümüzde Güney ve Doğa Afrika’da yaşamaktadırlar. Türkiye’de de 19. yüzyıla kadar yaşadıkları bilinmektedir. Çita ismi, Hint-Avrupa dil ailesinden bir dil olan Sanskirit dilinde benekli anlamına gelmekte olan “Çitraka” kelimesinden gelmektedir. Büyük olasılıkla çitalar hakkında bunları siz de zaten daha önce duymuşsunuzdur. O yüzden hazırsanız çitalar hakkında az bilinen 9 ilginç gerçekten ilkiyle başlayalım.

 1. 9 Çitalar küçük hayvanları avlarlar.


  Çitalar tahmin edilenin ya da bilinen aksine çoğunlukla tavşan, kirpi, kuş gibi küçük hayvanları avlarlar. Çünkü çitalar büyük avları çok uzaklara sürükleyebilecek kadar güçlü değillerdir.Bu nedenle avlamak için tercihleri daha kolay hayvanlardan yana olmaktadır. Çitalar ayrıca diğer kedigillerden farklı olarak 3-4 günde bir su içerler.

 2. 8 Çitalar kendi alanlarını severler.


  Çitalar daha büyük yırtıcı hayvanlarla rekabetten kaçınmayı severler ve kendilerine 3.000 kilometrekarelik geniş bir menzile sahip bir alan oluştururlar. 

 3. 7 Çita başlı kedi tanrıçası Mafdet.


  Eski Mısırlılar, genellikle bir çita başı ile tasvir edilen ve firavunun ruhunu öbür dünyaya götürmeye yardım ettiğine inanılan Mafdet adında bir kedi tanrıçasına inanırlardı.

 4. 6 Çitalar bir zamanlar kutsal kabul edilmekteydi.


  Eski Mısır'da çitalar kutsal hayvanlar olarak kabul edilirlerdi. Çünkü çitalar firavunlar için av arkadaşıydılar.

 5. 5 Çitalar kükreyemezler.


  Çitalar diğer büyük kediler gibi kükreyemezler, çünkü boğazlarında iki parçalı bir kemik eksiktir. Çitalar ancak hırlayabilir, tıslayabilir veya mırıldanabilirler.

 6. 4 Çitaların avlanma zamanı.


  Kedi ailesinin çoğu üyesi gece avlanır. Ama çitalar gündüzleri avlanır. Gözlerinden akan siyah gözyaşı izlerinin güneş ışınlarını yansıttığı söylenir. Bu sayede de çitalar gündüzleri rahatlıkla avlanabilmektedir.

 7. 3 Çitaların farklı sosyal hayatı.


  Çitalar, kedigeller familyasının diğer üyelerine kıyasla sosyal hayatıyla da farklı bir türdür. Dişilerin yalnız kalmayı ve erkeklerin birlikte yaşamayı sevdiği benzersiz bir sosyal hayatları vardır.

 8. 2 Çitalar birçok spor arabadan daha hızlıdır.


  Çitalar hızlandıklarında çoğu spor arabadan daha hızlı olabilirler. Yetişkin bir çita üç saniyede 0'dan 100 km hıza ulaşabilir. Buda çitaların karadaki en hızlı hayvan unvanının sahibi olmasını sağlar. 

 9. 1 Çitaların kovalamacası hızlıdır ama uzun sürmez.


  Bir çita avını yüksek hızla kovalarken, sadece 200-300 metrelik bir mesafeye kat edebildiğinden bir dakikadan fazla avını kovalamayı sürdüremez.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
3
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
2
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
11
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
5
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend