Starbucks Berry Hibiscus Gizli Tarifi

4 dakikada okuyabilirsin


Starbucks’a her gidişimde mutlaka yeni bir içecekleri ya da yiyecekleri var mı diye bir bakarım. Aslında her yeni sezonda menülerine yeni içecekler ve yiyecekler de zaten mutlaka ekliyorlar. Berry Hibiscus ile tanışmamız da bu sayede olmuştu. Her ne kadar artık Starbuck Türkiye’nin menüsünde 4 mevsim bulabileceğiniz bir içecek olsada benim için Berry Hibiscus sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmezi demek.

Ancak son zamanlarda artan fiyatlar nedeniyle siz de benim gibi çayınızı kahvenizi artık evde içmeyi tercih ediyorsanız o zaman bu Starbucks Berry Hibiscus tarifi kesinlikle tam senlik. Tarifi denedikten sonra senin de aa bu aynı oldu dediğini şimdiden duyar gibiyim. O zaman Berry Hibiscus sevenleri daha fazla meraklandırmadan ve bekletmeden gerçek tarifimize hemen geçelim.

İlk olarak özellikle belirtmeliyim ki bu tarif tat, lezzet ve içerik anlamında birçok yönden Starbucks’ın Berry Hibiscus içeceği ile aynı olsa da orjinal tarif yeşil kahve çekirdeği özü içeriyorken biz hem daha ekonomik hem de daha kolay bulunabilir oluşu nedeniyle yeşil kahve çekirdeği yerine yeşil çay kullanacağız. Eğer derseniz ki ben illa yeşil kahve çekirdeği olan versiyonu istiyorum tarifte yeşil çay olan kısımları siz yeşil kahve çekirdeği kullanarak hazırlayabilirsiniz. 

Starbucks Berry Hibiscus Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

İçeceğinizin içerisine koyacağınız tatlı şurup için:

 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı su

Berry Hibiscus içeceğinizi hazırlarken kullanacağınız tüm malzemeler:

 • 1 paket yeşil çay poşeti (çay poşeti harici evinizde gram olarak mevcutsa 2 gram kadar)
 • 1 paket hibiskus çay poşeti (çay poşeti harici evinizde gram olarak mevcutsa 2 gram kadar)
 • Yaklaşık 60-70 ml üzüm suyu. Yani 1 su bardağının 3’te 1’i gibi düşünebilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı hazırlayacağınız tatlı şuruptan.
 • Yarım su bardağı kadar dondurulmuş böğürtlen ve ahududu. 

Starbucks Berry Hibiscus Nasıl Yapılır?

Starbucks Berry Hibiscus tarifini hazırlamak için ilk önce içeceği tatlandırmak üzere basit bir şurup hazırlamamız gerekiyor. Sonrasında ise çayların demlenmesi ve tüm malzemelerin karıştırılarak bir araya getirilmesi gerekiyor.

Tatlı Şurup Hazırlanışı

 1. Bir tencereye ya da kaba, 1 su bardağı suyu ve 1 su bardağı şekeri ekleyip kaynatın. Ortalama 2 dakika kadar veya şeker eriyene kadar kaynatın.
 2. Şeker eriyene ve şurubunuz hafif koyulaşana kadar sürekli ve dikkatlice karıştırın.
 3. Şekerin eridiğinden ve şurubunuzun hazır olduğundan emin olduğunuzda şurubunuzu oda sıcaklığına gelene kadar soğuması için bir kenara alın.

Berry Hibiscus Hazırlanışı

 1. Yeşil çayı ve hibiskus çayını 2 ayrı bardak sıcak suda 5 dakika kadar demleyin. Daha yoğun bir çay tadı elde etmek isterseniz  demleme süresini daha uzun tutabilirsiniz. Demleme işlemi bittikten sonra çay poşetlerini bardaklardan çıkarın ve demlenen çayların oda sıcaklığına gelmesi için soğumasını bekleyin.
 2. Soğuyan çayları, 2 yemek kaşığı soğumuş tatlı şurubu ve üzüm suyunu bir sürahi veya benzeri bir kaba alın ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
 3. 2 uzun bardağı buz, dondurulmuş böğürtlen ve ahududu ile doldurun. 
 4. Hazırladığınız içecek karışımını bardaklara bölün. 

İpucu: Zevkinize göre sadece böğürtlen veya sadece ahududu kullanabilirsiniz. Yine dilerseniz dondurulmuş çilekte bu iki meyve yerine tercih edebilirsiniz. Ekleyeceğiniz meyve miktarını yine zevkinize göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz. İçecekleriniz de yine şeker kullanmıyorsunuz tatlı şurubu hiç hazırlamayabilirsiniz veya daha az miktarda koyabilirsiniz.

Starbucks Berry Hibiscus Tarifinin Püf Noktası Nedir?

Eğer Starbucks Berry Hibiscus tarifinin orjinaline sadık kalmak ve illa yeşil kahve çekirdekli olarak hazırlamak isterseniz tarifte yer alan yeşil çay yerine 1 yemek kaşığı yeşil kahve çekirdeği tozu kullanabilirsiniz. Yeşil kahve çekirdeği tozu tıpkı poşet çaylar gibi sıcak suda demlenerek hazırlanmalı ve oda sıcaklığına gelene kadar soğuması beklenerek içecek karışımına dahil edilmelidir. Yeşil kahve çekirdeğini kullanıma hazır, öğütülmüş olarak internette rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hazırladığınız Berry Hibiscus içeceğinizi hemen tüketmeyeceksiniz buzdolabında 8 saate kadar bekleterek tüketebilirsiniz. 8 saat sonrasında tüketimini önermemekteyim. Bu nedenle eğer daha fazla miktarlarda hazırlayacaksınız ancak hemen tüketmeyi planlamıyorsanız bu süreyi göz önünde bulundurmanızda fayda var. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend