Son Kullanma Tarihi Geçmesine Rağmen Atmamanız Gereken Yiyecekler

Son kullanma tarihi geçtiği için yemek atmaktan sıkıldıysanız, hangi yiyeceklerin asla bozulmayacağını bilmenin zamanı geldi.1 dakikada okuyabilirsin


1
6 paylaşım, 1 puan

Kimi ambalajlarda ve paketlerde birden fazla tarih yer alırken kimilerinde ise bu tarihin nerde olduğunu bulmak oldukça zordur. Gıda sisteminde yer alan son kullanma tarihi oldukça kafa karıştırıcıdır. Tüketiciler onları nasıl okuyacaklarından emin değiller, bu nedenle bu tarihler yüzünden çok fazla yenebilecek yiyecek çöpe atılıyor. Çoğu zaman bu tarihler, en iyi kalite için üreticinin tavsiyeleridir, yiyecekler yemek için güvensiz hale geldiğinden değil. Aslında, bu yiyeceklerden bazıları hiç bozulmuyor. Doğru, bazı yiyecekler bir tarihle gelseler bile süresiz olarak kalacaklardır ve tüketilebileceklerdir.

Hangi yiyeceklerin asla bozulmayacağını bilmenin zamanı geldi. Onları öğren ve sonsuza dek onları sakla. Ya da onları tüketene kadar.

 1. 1 Bal

  bal.gif

  Bal süresiz olarak saklanabilir. Rengi değişebilir veya kristalize olabilir, ancak yemek için güvenli kalacaktır. Balınız kristalleşirse, kavanozu ılık suya yerleştirin ve kristaller çözünene kadar karıştırın.

 2. 2 Pirinç


  Torba veya kutuda çok kalın bir toz tabakası olsa bile, içindeki pirinç aldığınız gün kadar iyidir. Bu beyaz, vahşi, arborio, yasemin ve basmati pirinci için de geçerlidir. Sadece hava geçirmez bir kapta sakladığınızdan emin olmanız yeterli. Kahverengi pirinç aynı iyi servete sahip değil. Daha yüksek yağ içeriği, onu sersemlemiş hale getirir ve bozulmasına sebep olur.

 3. 3 Beyaz Sirke


  Beyaz sirke satın alırken küçükten büyüğe istediğiniz ebat ve boyutlarda olanını endişelenmenize gerek kalmadan satın alabilirsiniz. Sonsuza kadar taze kaldığı için asla bozulmayacaktır. Bu sayede elinizin altında yemeklerde, salatalarda, yiyecekleri marine etmede ve hatta kimi zaman ev ve genel temizlikte kullanabileceğiniz beyaz sirkeniz olacaktır.

 4. 4 Gerçek Vanilya Özü

  vanilya-ozu-1.gif

  Saf vanilya özü, alkolden yapıldığı için hep taze ve lezzetli kalır . Taklit vanilya aynı yaşam süresine sahip değildir. Bu düşünceyle, bir son kullanma tarihi olmayan biraz daha pahalı olan gerçek vanilyayı tercih etmek isteyebilirsiniz.

 5. 5 Tuz

  tuz.gif

  Sofra tuzu, koşer tuzu veya deniz tuzu uygun şartlarda ağzı kapalı ve nem almayacak şekilde saklandığında satın aldığınız gün kadar taze kalacaktır.

 6. 6 Mısır Nişastası


  Mısır nişastasını süresiz tutmak için kuru, sıkı bir şekilde mühürlenmiş ve serin bir yerde saklayın. İşte bu kadar basit.

 7. 7 Şeker

  seker.gif

  Şeker asla bozulmaz çünkü bakteri üremesini desteklemez . Sadece hataları ve nemi dışarıda tutmak için hava geçirmez bir kapta sakladığınızdan emin olun.

 8. 8 Kuru Fasulye


  Kuru fasulye süresiz güvenli kalabilir. Zamanla birlikte besin değerini kaybetmeyecekleri için raf ömürleri belirsiz olarak sınıflandırılır. Sadece bekledikçe yumuşama ve pişme süreleri birazcık uzayacaktır.

 9. 9 Hazır Kahve

  kahve.gif

  Hazır kahveler paketi açılmış olsun ya da olmasın dondurucuda sonsuza kadar saklanabilir.


 10. 10 Akçaağaç Şurubu

  akcaagac-surubu.gif

  Ülkemizde çok yaygın olarak tüketilen bir yiyecek olmasa da Amerika ve Kanada gibi ülkelerde fazlaca tüketilmektedir. Özellikle pankekini bu şurup olmadan yemek istemeyen ve bu lezzetin bağımlısı olanlar azımsanmayacak sayıdadır. Eğer sizinde mutfağınızda yer verdiğiniz bir lezzet ise tıpkı hazır kahvede olduğu gibi dondurucuda saklamanız yeterlidir.


Paylaşmayı unutma!

1
6 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
3
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
15
Bayıldım
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
4
Mikemmel

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend