YouTube’da Film Satın Alma veya Kiralama Nasıl Yapılır?

6 dakikada okuyabilirsin


YouTube’da satın alabileceğiniz, kiralayabileceğiniz ve hatta ücretsiz olarak izleyebileceğiniz filmler ve şovlar olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız ya da nasıl yapılacağını bilmiyorsanız o halde öğrenmenizin vakti geldi.

YouTube, geçmiş yıllarda hizmetlerini sürekli olarak genişletmeye ve yenilerini eklemeye devam etti. YouTube 2020 yılında Shorts’u TikTok ile rekabet edebilmek için tanıttı ve Shorts’u platformun daha önemli bir parçası haline getirmeye karar verdi.

YouTube ayrıca izleyicilerine özel bir Filmler ve Şovlar bölümü sunmaktadır. Bu bölümde ücretsiz film ve şovlar olduğu gibi satın alabiliceğiniz veya kiralayabileceğiniz film ve şovlar da yer almaktadır. Gelin YouTube’un bu hizmetini biraz daha yakından inceleyelim.

YouTube’da film kiralama ya da satın alma nasıl yapılır?

YouTube yalnızca birkaç tıklamayla online film satın almak ya da kiralamak için en iyi yerlerden biridir. YouTube’un Filmler ve Şovlar bölümüne geldiğinizde, ”Göz Atın” ve ”Satın Alınanlar” olmak üzere iki ayrı sekme yer almaktadır. Göz atın sekmesiyle YouTube’da mevcut olan filmleri ister kiralayın, ister satın alın veya ücretsiz olarak izleyin.

Bir filmi izlemeye karar verdiğinizde veya merak ettiğinizde üzerine tıklayarak fragmanını izleyebilirsiniz. Açıklama kısmına baktığınızda, filme ait tüm ses ve altyazı seçeneklerini görebilirsiniz. Herhangi bir filme karar vermeniz durumunda satın al veya kirala seçeneğiniyle hemen izleyebilirsiniz.

Satın al veya kirala düğmelerinden birine tıkladığınızda filme ait fiyatları ve video kalitesini görürsünüz. Bazı filmler, farklı fiyat seçenekleriyle farklı nitelikler sunarak aralarından seçim yapmanıza olanak tanır. Bu kısımda herhangi bir kupon kodunuz varsa kullabileceğiniz bir alan da bulunmaktadır.

Kirala veya satın al seçeneğinden birine tıkladıktan sonra, YouTube hesabınıza giriş yapmanız ve bir kredi veya banka kartı eklemeniz istenecektir. Hesabınıza mevcutta giriş yaptıysanız ve Google’ın fatura bilgilerinize erişimi varsa, satın alma ya da kiralama işleminiz hemen gerçekleşecektir. 

Bu arada üzülerek söyleyelim YouTube’un bu hizmeti şuan da Türkiye’de maalesef aktif değil. Amerika, İngiltere, Almanya başta olmak üzere 46 ülkeden bu hizmete erişim sağlanabiliyor. Türkiye’nin de en kısa sürede bu listeye ekleneceğini umuyoruz. Ancak YouTube’dan film izleyebilmenin tek yolu sadece bu değil yazımızın devamında bu hizmet harici ücretsiz nasıl film izleyeceğinizden de bahsediyor olacağız.

YouTube’da film kiralama hizmetinin detayları nedir?

İzlemek istediğiniz filmi satın aldığınızda filminiz ”Satın Alınanlar” sekmenizde görünür. Aynı şekilde kiraladığınız filmlerde bu sekmede yer alacaktır.

Bir filmi kiralamak için ödeme yaptığınızda, 24 veya 48 saatlik bir süre için film sizin olacaktır. Oynata basar basmaz verilen süre için geri sayım başlayacaktır. Bu süre sona erdikten sonra filmi bitirmiş olmasanız da film kaybolacaktır ve tekrar izlemek isterseniz filmi tekrar kiralamanız gerekecektir.

Filmi kiraladıktan sonra izlemeye başlamazsanız, filminizi izlemeye başlamak için 30 gününüz bulunuyor. Filmi hiç izlemezseniz filminiz 30 günden sonra yine kaybolacaktır ve tekrar izlemek isterseniz ödeme yapmanız gerekecektir. 

YouTube’da film satın alma ya da kiralama sırasında bir sorunla karşılaşırsanız geri ödeme nasıl alınır?

YouTube’da bir film kiralamak veya satın almak için ödeme yaptıysanız, ancak filminizi izlemenizi engelleyen bir sorun varsa geri ödeme alabilirsiniz.

Ancak şunu en baştan belirtmemizde fayda var, çünkü eğer kiraladığınız filmi size verilen süre içinde izleyemediyseniz hiçbir şekilde geri ödeme almazsınız. Filminizi izlemeye çalıştınız ancak kontrolünüz dışındaki teknik bir sorunla karşılaştığınız için filmi başlatamadınız ya da tamamlayamadınız işte o zaman para iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Geri ödeme süreci oldukça basittir. Satın alınanlar bölümüne gidin ve filmin yanında bulunan geri ödeme iste seçeneği seçin. Ardından filminiz ile ilgili yaşadığınız sorunu kısaca açıklayın ve tercih ettiğiniz geri ödeme seçeneğini belirleyin. Yaşadığınız soruna bağlı olarak geri ödeme talebiniz onaylandığında geri ödemeniz gerçekleşecektir. Sorununuzun kapsamına bağlı olarak teknik inceleme nedeniyle geri ödeme süresi kısa veya biraz daha uzun olabilir. Ya da YouTube yaşadığınız sorunu çözümlemek amacıyla size bazı yönergeler ileterek filminizi sorunsuz bir şekilde izleminizi sağlayabilir.

YouTube’da ücretsiz filmler nasıl izlenir?

YouTube’un Filmler ve Şovlar bölümü yalnızca kiralamak veya satın almak için filmler sunmaz. Bu bölümde YouTube’da yer alan ücretsiz filmleri de izleyebilirsiniz. Göz atma sekmesinden mevcut tüm ücretsiz film ve şovları bulabilir, dilediğinizi seçip izleyebilirsiniz.

Ücretsiz filminizi seçip tıkladığınızda hemen oynamaya başlar. Diğer YouTube videolarında olduğu gibi ücretsiz filmleri izlerken de altyazıları açabilir veya kapatabilir, ses ve altyazı dilini seçebilir ve video kalitesini ayarlayabilirsiniz. Sadece bazı filmler daha düşük video kalitesiyle yer almaktadır.

Ayrıca bir YouTube Premium hesabınız yoksa, filminizi izlerken ara ara reklamlar çıkmaya devam edecektir. Premium hesabınız varsa ise filminizi kesintisiz izleyebilirsiniz. YouTube’da yer alan ücretsiz filmler ilginizi çektiyse ve izlemeye değer buluyorsanız bir YouTube Premium aboneliği sizi bu dertten kurtaracaktır. 

YouTube’daki ücretsiz film kanalları hangileri?

Ayrıca YouTube bünyesinde çok fazla sayıda ücretsiz filmin yer aldığı kanalı barındıran bir video platformudur. Kendi tarzınıza ve beğeninize uygun bir film kanalı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu film kanallarında yer alan tüm filmler ücretsiz olup tamamiyle orjinaldir. YouTube arama çubuğunu kullanarak dilediğiniz tarzda filmi arayabilirsiniz. Ya da Popcornflix, Timeless Classic Movies ve Korean Classic Film gibi popüler YouTube kanallarından yabancı filmleri veya Arzu Film, Avşar Film ve BKM gibi kanallardan da yerli filmleri ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bu kanallar haricinde de birçok farklı film kanalı bulabilmeniz mümkün.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend