Tesla Pili Değiştirilmeden Ne Kadar Kullanılabilir?

3 dakikada okuyabilirsin


Elektrikli bir araba kullanmak, yeşil ve sürdürülebilir bir geleceği benimsemenin en iyi yollarından biridir. Elektrik araç denilince eminiz sizin de aklınıza ilk Tesla geliyordur. Tesla’nın 2022 yılı içerisinde resmi olarak faaliyetlerine başlamasıyla birlikte daha fazla elektrikli aracı yollarda görüyor olacağız. Tesla’nın Türkiye’ye gelecek olmasıyla birlikte araba meraklıları elektrikli araç modellerini ve özelliklerini araştırmaya çoktan başladılar. Tesla araçlarla ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de pillerinin ne kadar süre dayanabildiği. Tesla’nın pilleri genellikle aracın kendisinin ömrü kadar dayanmaz ve bir süre sonra değiştirmeniz gerekir. Peki bir Tesla pili değiştirilmeden ne kadar kullanılabilir? Cevabı yazımızda.

Tesla Pili Tam Şarjla Ne Kadar Yol Gidebilir?

Tesla pilini değiştirmeden ne kadar süre kullanabileceğinizi anlayabilmeniz için öncesinde pilinizle ne kadar yol gidebileceğinizden bahsediyor olacağız. Bir şarj istasyonunu tekrar ziyaret etmeniz gerekmeden önce Tesla’nızın pilinin tam şarjla ne kadar yol gidebileceği, arabanızın modeline bağlıdır.

Çoğu Tesla modelinin pilleri, tekrar şarj edilmeleri gerekmeden önce yaklaşık 300 mil yani yaklaşık 480 km dayanabilmektedir. Modeller arasında pil anlamında en az yol gidebileni 260 milin yani 418 kilometrenin biraz üzerinde bir mesafeyle Tesla Model 3 Standart Range’dir.

Tesla Model S ise yeniden şarj etmenize gerek kalmadan 375 mile kadar yani ortalama 600 km’ye kadar sürebilmenize imkan tanır. Yine de pilinizle ne kadar yol gidebileceğiniz konusunda sürüş alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Agresif sürüş düzenleri ve yüksek hızlar, pilinizin gücünü orta hızda bir sürüşten daha hızlı tüketecektir.

Ortalama bir otomobil kullanıcısının haftada yaklaşık 415 km araba kullandığını göz önünde bulunduracak olursak, Tesla’nızı haftada bir kere şarj etmeniz yeterli olacaktır. 

Tesla Pili Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tesla pillerini değiştirmeniz aslında zamana göre değil, aracınızı ne kadar kullandığınıza bağlıdır. Elon Musk’ın Tweet’ine göre, Tesla pilleri 300.000 ila 500.000 mil yani ortalama 480.000 km ile 800.000 km arasında yenisiyle değiştirilmeden kullanılabiliyor.

Haftada 415 km ortalama sürüş mesafesine dayanarak, bir Tesla pili 22 ila 37 yıl arasında rahatlıkla kullanılabilir. Elbette, pilin tıpkı cep telefonlarında ya da laptoplarda olduğu gibi yıllarca ilk günkü performansını göstermesini bekleyemezsiniz.

Ama piliniz 100.000 ila 150.000 mil yani 160.000 ile 240.000 km arasında yaklaşık sekiz yıl boyunca ilk günkü performansını gösterecektir. Tesla pilinizi değiştirme zamanı geldiğinde ise Tesla pillerinin pek ucuz olmadığını söyleyebiliriz. Tek bir pilin değişimi şuan Amerika’da ortalama 5.000 ila 7.000 ABD Doları arasında bir fiyata mal olmaktadır. Türkiye fiyatlarının ne seviyelerde olacağını ise hep birlikte göreceğiz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend