Stresli Bir Günün Ardından Oynayabileceğiniz 10 Oyun

1 dakikada okuyabilirsin


Stresli ve yorucu bir günün ardından sonunda eve geldin. Canın oyun oynamak istiyor, ama enerjisi yüksek bir şeyler oynamak istemiyor musun? O zaman stresli bir günün ardından rahatlamana yardımcı olabilecek bu 10 oyundan birine mutlaka bir şans vermelisin.

 1. 1 Abzû


  Abzû, kesinlikle gevşemenize ve stresinizi atmanızı yardımcı olabilecek oyunların başında geliyor. Oyunun hikayesi sizde sadece güzel ve olumlu duygular uyandırmakla kalmıyor, aynı zamanda olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olan mükemmel bir oyun. Siz okyanusun kalbine doğru inerken oyun adeta sizi içerisine çekiyor. Oyunun başarılı yüzme kontrollerini kullanırken, okyanustaki nefes kesici canlıların güzelliği deneyimleyebilirsiniz. Oyunu kesinlikle müziği ile birlikte oynamalısınız çünkü oyundaki atmosferi tamamlayan önemli bir unsur. Abzû oyunun adı iki eski kelimenin birleşimiyle ortaya çıkmıştır. AB "okyanus" ve ZÛ "bilmek" anlamına gelmektedir. Bu yüzden Abzû'ye boşuna "Ocean of Wisdom" yani "Bilgelik Okyanusu" demiyorlar. Abzû'yü; çeşitli konsollarda ve Steam'de bulabilirsiniz.

 2. 2 The Sims 4


  2014 piyasaya sürülen The Sims 4 yaşam simülasyonu oyununu oynamasan bile adını mutlaka duymuşsundur. The Sims ilk oyunuyla 2000'den beri piyasada ve kadın, erkek demeden birçok oyuncunun kalbinde özel bir yere sahip. Sim adı verilen kendi insanlarınızı oluşturup, onları kendi inşa ettiğiniz evlere yerleştirerek, ihtiyaçlarını karşıladığınız ödüllendirici ve eğlenceli bir oyun. The Sims 4 öncesinde farklı bir Sims oyununu tecrübe etme şansınız olduysa hemen söyleyelim, The Sims 4 kendin önceki Sims sürümleriyle aynı mantığa ve konsepte sahip bir oyun. Oyunun konsol sürümü Xbox One ve PlayStation 4 için 2017 yılında çıktı. The Sims 4'ün bilgisayar ve konsol sürümü arasında da hiçbir fark bulunmuyor. The Sims 4 için ilerleyen yıllarda çıkarılan eklenti, oyun ve eşya paketleri oyunun hem güncelliğini hem de popülerliğini korumasına katkı sağladı. The Sims 4'ü; Playstation 4, Xbox One, Steam ve Origin'de bulabilirsiniz.

 3. 3 Unpacking


  Unpacking, 2021 yılında piyasa çıktığı ilk günden itibaren birçok dalda ödüle aday gösterilen ve birçok ödül kazanmış bir oyundur. 2022 BAFTA Oyun Ödülleri'nde Yılın Oyunu ve En İyi Hikaye Anlatımı dalında kazandığı ödüller bunlardan en yenileridir. Ana karakterin hayatının farklı noktalarında farklı odalardaki eşyaları açıp, yerleştirdiğiniz bir zen bulmaca oyunudur. Oyundaki kutuları açarken gerçekten kendinizi farklı bir atmosferde bulacaksınız. Oyundaki hikaye, kutulardaki eşyalar ve taşındığınız evler aracılığıyla anlatılıyor. Hikaye anlatımı sizi gerçekten düşündürüyor, oyunun ses tasarımı olağanüstü eğlenceli ve günün yorgunluğunu atmak için harika bir oyun. Konsept olarak oyun size hitap etmiyecek, sıkılacakmışsınız gibi gelebilir, ancak birkaç kutuyu açtıktan sonra eminiz fikriniz değişecek. Unpacking oyununu Nintendo Switch, Playstation 4, Xbox One ve Steam'de bulabilirsiniz.

 4. 4 Bloons Tower Defense 6


  Bir kule savunma oyununun rahatlatıcı olabileceği kimin aklına gelir? Bloons Tower Defense 6, keyifli vakit geçirebileceğiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir oyundur. Kulağınıza patlamış mısır gibi gelen patlayan balonlarıyla harika bir tek kişilik oyundur. Bloons Tower Defense 6 oynaması ve öğrenmesi oldukça kolay bir oyundur ve oyun içerisinde gereksiz detaylara boğulmadan ilerleyebilirsiniz. Bloons Tower Defense 6'da, balonların üssünüze ulaşmasını önlemek için sevimli maymunlar, yetenekler ve yükseltmeler kullanarak mükemmel savunmanızı yapmaya çalışıyorsunuz. Bize güvenin bu oyun gerçekten eğlenceli ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacak bir oyun.  Bloons Tower Defense 6'yı; Steam'den, Google Play'den ve Apple App Store'dan indirebilirsiniz.

 5. 5 Elite Dangerous


  2014 yılında piyasaya sürülen Elite Dangerous adının daha önce hiç duymadığınız bir oyun olabilir. Elite Dangerous uzay gemisini süren pilot rolünü üstlendiğiniz ve uzayı keşfettiğiniz bir uzay uçuşu simülasyon oyunudur. Kendisine has dünyası ile açık uçlu bir oynanışa sahip, bu rol yapma macera oyununda tek başınıza veya arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Oyunun genel olarak yavaş bir temposu olsa da stresli bir günü unutmanıza fazlasıyla yardımcı olacak özelliklere ve seçeneklere sahip. Elite Dangerous'u; Xbox One, Playstation 4 ve Steam'de bulabilirsiniz.

 6. 6 Stardew Valley


  Stardew Valley bir çiftlik simülasyonu rol yapma video oyunu serisi olan Harvest Moon'dan esinlenmiştir. Kendinize ait bir çiftliğiniz olsun istiyorsanız ve çiftçilikten hoşlanıyorsanız o zaman bu oyun tam size göre demektir. Oyunda büyükbabanızın ölümünün ardında miras kalan bir çiftliğe sahip oluyorsunuz ve şehir hayatını tamamiyle geride bırakıyorsunuz. Stardew Valley'de yeni insanlarla tanışabilir, sebzeler yetiştirebilir, çiftlik hayvanlarınızla ilgilenebilir, balık tutabilir ve kendi ailenizi kurabilirsiniz. Sizde biraz olsun stresli bir günden veya şehir hayatından bir nebze uzaklaşmak isterseniz Stardew Valley kesinlikle bunun için en uygun oyunlardan biri diyebiliriz. Stardew Valley; Steam, Nintendo Switch, Playstation 4 ve Xbox One'da mevcut.

 7. 7 Minecraft


  Minecraft, 2011 yılında Mojang Studios tarafından piyasaya sürülen ve hayatta kalma veya yaratıcı modda oynayabileceğiniz bir video oyunudur. Minecraft'taki yaratıcı mod, oyun mekaniği ile oynamanız ve denemeler yapmanız için size alan sağlar. Hayatta kalma modunda ise oyuncular yiyeceklerini ve malzemelerini bulmalı, yaratıkları ve çeteleri ortadan kaldırmalıdır. Minecraft'taki oyun mantığının ve müziğin sizi huzur dolu daha önce hiç olmadığınız bir dünyaya sokacağından emin olabilirsiniz. Oyun grafikler anlamında ilk gözünüze çekici görünmeyebilir ama Minecraft dünyasına bir kez adım attığınızda bir daha çıkabilmeniz biraz zor. Minecraft; PC, Steam, Nintendo Switch, Xbox ve Playstation'da mevcuttur.

 8. 8 Firewatch


  Firewatch oyun dünyası için aslında tam bir gizli mücevher. Campo Santo tarafından geliştirilen ve 2016 yılında piyasaya sürülen birinci şahıs macera hikayesi odaklı bir oyundur. Oyun birçok yönden güzel sahnelere, harika karakter gelişimine ve diyaloglara sahip bir yürüyüş simülatörüdür. Oyunda Henry adında  kaotik bir yaşantısını geride bırakıp ulusal bir ormanda gönüllü yangın gözütleme personelini yönlendiriyorsunuz. Bolca dağlar, tepeler, akarsular ve yeşilliklerle dolu kendine has dünyasında bir yandan kafanızı dinleyip bir yandan zorlu olmayan görevlerinizi yeterebilirsiniz. Oyundaki konuşmalar oldukça gerçekçi ve sizi düşündürüyor. Bu nedenle sesli olarak oynadığınızdan emin olun. Firewatch'ı; Playstation, Xbox One, Nintendo Switch ve Steam'de bulabilirsiniz.

 9. 9 Journey


  Journey ara sahneleri ve genel oynanışıyla sözsüz inanılmaz bir hikayeye sahip bir oyun. Oyundaki dünyada kum ve rüzgarla çevrilisiniz ve karakterinizle uzakta parıldayan büyük gizemli dağa ulaşmaya çalışıyorsunuz. Oyunun atmosferi dışında en ilgi çekici ve rahatlatıcı unsurlarından birisi kesinlikle müzikleri. Oyunda diğer oyuncularla karşılaşabilir ve karşılıklı olarak yolculuğunuzda ilerlemenize yardımcı olabilirsiniz. Journey hem yaşam hem de ölüm hakkında ve aynı zamanda hem kişisel hem de etkileyici bir hikayeye sahip bir oyun. Journey oyununu Playstation ve Steam'de bulabilirsiniz. 

 10. 10 Animal Crossing


  Stresli bir günün ardından rahatlamana yardımcı olabilecek listemizdeki son oyunumuz Animal Crossing. Nintendo tarafından geliştirilen Animal Crossing, 2001'den beri piyasada olan açık uçlu bir yaşam simülasyonu video oyunu serisidir. Pandemi sırasında herkesin evde olduğu kapanma zamanlarında Animal Crossing: New Horizons en çok satın alınan oyunlardan biri haline gelmiştir. Pandemi öncesinden de büyük bir kitlenin vazgeçilmez oyunlarının başında gelmektedir. Animal Crossing'te bir adaya taşınan ve kendine bir köy oluşturan bir insan karakterini oynuyorsunuz. Oyundaki tek göreviniz Bay Tom Nook'a ipotekinizi ödemek. Ancak bunun dışında oyunda, adanızı kendinizce dekore edebilmek için sayısız imkanınız var. Balık tutmak, böcek yakalamak, fosil avlamak ve yeni köylüleri adanızda yaşamaya ikna etmek yapabileceğiniz diğer aktivitelerden de sadece birkaçı. Animal Crossing kesinlikle bağımlılık yapan bir oyun. Bu nedenle bir süre sonra eve geldiğinizde değil 7/24 oynamaya can atabilirsiniz. Animal Crossing: New Horizons ile ilgili tek handikap yalnızca Nintendo Switch'te mevcut oluşu.

  Listeyi baştan sona okuduğuna göre senin favori oyunun hangisi? Ya da liste de yer almayıp mutlaka bu listede yer almalıydı dediğin bir oyun varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend