QLED ve OLED Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?

3 dakikada okuyabilirsin


Yeni bir TV satın alacaksınız ama QLED ve OLED terimlerinin tam olarak ne oldukları konusunda kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz? Basit olarak bunlar şu anda piyasada bulunan ekran türleridir diyebiliriz. Ama bunların nasıl çalıştığını, avantajlarını ve dezavantajlarını ve hangi ekran türünün sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda tüm detaylarıyla ele alıyor olacağız. 

QLED Nedir?

QLED, Kuantum Noktalı Işık Yayan Diyot (Quantum-dot Light-Emitting Diode) anlamına gelir. QLED ekran, ekranın parlaklığını ve rengini güçlendirmek için kuantum noktaları adı verilen ultra ince parçacıkları kullanması dışında normal bir LED ekran gibidir. QLED teknolojisini kullanan ekranlar çok daha parlak ve canlı renkler sunarlar. 

QLED, 2013 yılında Sony tarafından tanıtılmış bir ekrandır. Günümüzde Sony haricinde Samsung, Vizio, Hisense ve TCL gibi markalar en popüler diğer QLED üreticileridir. 

Kuantum noktaları, TV’nin açılmasıyla birlikte kendi ışığını yayabilen ve parlayan oldukça küçük parçacıklardır. Boyutları çok hassas bir şekilde küçük olduğunda, ortaya çıkan ışık da aynı şekilde hassastır. QLED, LED’e kıyasla çok daha kararlıdır ve LED ekranların aksine zamanla eskimez.

OLED Nedir?

Organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlar, tıpkı ekmek kızartma makinelerindeki ısıtma elemanın içinden akım geçtiğinde yaydığı ışığa benzer şekilde parlayan bir malzeme kullanılarak üretilir.

OLED’ler ekranlar ışık yayan karbon bazlı organik bileşiklerden üretilmiştir. Her renk için farklı bir organik bileşik bileşimi gerektiğinden, birlikte uyum içinde çalışan çok çeşitli organik bileşikler içerirler.

OLED ekranlarda her bir piksel, aldığı elektrik akımının yoğunluğuna bağlı olarak, farklı bir ışık frekansı üretecektir. Güçlü bir akım varsa, OLED pikselleri daha fazla ışık üretecektir veya düşük akımda bunun tam tersi olacaktır. Böylelikle ortaya farklı elektrik akım yoğunluğuna maruz kalan piksellerin oluşturduğu renkli görüntü ortaya çıkacaktır. 

En İyi Ekran Türü QLED mi OLED mi?

QLED ve OLED ekranların teknik özelliklerinden ve çalışma prensiplerinden kısaca bahsettikten sonra avantajları ve dezavantajları bakımından QLED ekran türüne sahip bir TV mi yoksa OLED ekran türüne sahip bir TV mi tercih etmelisiniz bir de onlara bakalım.

OLED ekranlar daha gerçekçi bir siyah renge ve yüksek kontrast oranlarına sahip ekranlardır. QLED’e kıyasla daha az enerji tüketir ve daha iyi görüş açısını sunarlar. Aynı zamanda da QLED’e göre çok daha uzun ömürlü bir ekrandır. OLED ekranlar yanıt süreleri daha hızlı olduğu için oyunlar ve oyuncular için daha çok tercih edilen bir ekrandır.

QLED ekranlar ise daha yüksek parlaklığa, daha geniş ekran boyutlarına ve daha bütçe dostu fiyatlara sahip ekranlardır. Enerji tüketimi OLED’e göre daha fazladır.

QLED ve OLED TV’lerin tüm avantaj ve dezavantajlarına şöyle bir bakacak olursak, artıları bakımından bir OLED TV almak kesinlikle daha iyi bir tercih olacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend