PS5 DualSense Kolu Bilgisayardan Nasıl Güncellenir?

4 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

PS5’in kolu veya bilinen diğer adıyla Sony DualSense, gelmiş geçmiş en iyi kontrol cihazlarından biridir. DualSense’in özellikleri, yeni şekli ve hissi ile birleştiğinde, onu bilgisayar oyuncuları da dahil olmak üzere oyuncuların hemen hemen hepsi için en ideal kontrol cihazı haline getiriyor.

DualSense’ler bilgisayar oyuncularının da fazlasıyla tercih ettikleri bir kol olsa da, onu güncellemek istediklerinde mutlaka bir PS5’e ihtiyaçları vardı. Sony yayınladığı bir uygulama ile artık PS5 sahibi olmadan da DualSense sahibi olanların bilgisayarları aracılığıyla kollarını güncelleyebilmelerine imkan tanıyor. Bu yazımda Dualsense’nizi bir PS5’iniz olmadan nasıl güncelleyebileceğinizi tüm detaylarıyla anlatıyor olacağım. Güncelleme işlemine geçmeden önce neden kolunuzu güncellemelisiniz kısaca ondan bahsedim.

Neden Sony PS5 DualSense Kolumu Güncellemeliyim?

Geliştirilmiş ergonomisi sayesinde DualSense, mevcutta birçok PC oyuncusunun da bir numaralı tercihi olmaya devam etmektedir. DualSense’i bir bilgisayara bağlamak oldukça kolay olsa da küçük bir sorunu vardı, o da DualSense’in donanım yazılımını güncellemek için bir PS5’e ihtiyacınız olmasıydı. PlayStation yaptığı duyuruyla, PC oyuncularını bu dertten kurtardı. Yayınlanan uygulama sayesinde artık Windows 11 ve bazı Windows 10 işletim sistemine sahip PC’leri aracılığıyla PS5 kollarını güncelleyebileceğini duyurdu.

PS5 kolunuzu neden güncellemeniz gerektiğini merak ediyorsanız, en önemli sebeplerinden biri kolunuzun dokunsal geri bildirimini ve uyarlanabilir tetikleyicilerini en yeni oyunlarla uyumlu tutmaktır. Kolunuz her donanım yazılımı güncellemesinde, en son video oyunu sürümlerini kaydeder ve buna göre tepki verebilir hale gelir.

Bu nedenle kolunuzu güncellemeyi tercih etmezseniz PS5 kolunuz temel işlevlerini kaybetmeyecek olsa da, kesinlikle en iyi durumda da olmayacaktır. Dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerin PS5 kollarının en önemli iki ana güncellemesi olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu özelliklerden mahrum kalmayı seçmek pekte mantıklı bir seçim olmayacaktır. 

PS5 DualSense Kolumu Bilgisayardan Nasıl Güncelleyebilirim?

Sony’nin yalnızca bu amaç için geliştirdiği DualSense yazılım güncelleme uygulamasını kullanarak PS5’inizi PC’nizle güncelleyebilirsiniz. Bu uygulama, PS5 DualSense kolunuzu algılayıp güncelleyecektir. Aynı zamanda yeni bir güncelleme mevcut olduğunda da sizi bilgilendirecektir.

Kolunuzu güncellemek için üç şeye ihtiyacınız var. Bunlar kablolu ağ bağlantısı, USB-C kablosu  ve Windows 10 veya 11 işletim sistemine sahip bir bilgisayardır. PlayStation 5 kolunuzdaki USB konnektörü USB-C’dir. Bu nedenle PC’nize bağlamak için bir USB-C kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Mevcutta bir PS5’iniz varsa zaten bir USB-C kablosuna sahipsinizdir demektir. Eğer yoksa mutlaka bu kablodan bir tane edinmelisiniz.

Sony, DualSense yazılım güncelleme uygulamasının sadece belirli Windows 10 PC’lerde çalışacağını duyurmasına rağmen, kullanıcılar tarafından uygulamanın çalışmadığına dair herhangi bir geri bildirimde bulunulmamıştır. Yani eğer Windows 10 işletim sistemine sahip bir PC’niz varsa, uygulamayı kurma ve kullanma konusunda endişelenmenize gerek yok. 

Şimdi PS5 kolunuzu güncellemek için gerekli uygulamayı nasıl kuracağınıza ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini gelelim. Uygulamayı indirmek için sırasıyla şu adımları izleyin:

  1. İlk olarak DualSense donanım yazılımı güncelleme uygulamasını buradan indirin.
  2. Bilgisayarınıza inen .exe dosyasını açın. Dosyayı bulamazsanız indirilenler klasörünüzde FWUpdaterInstaller.exe adı altında olacaktır.
  3. Dil tercihinizi yapıp uygulamayı bilgisayarınıza kurun. Kurulum işlemi oldukça basit ve kısadır. 
  4. Firmware güncelleyici uygulamasını açın.

DualSense donanım yazılımı güncelleme uygulamasını başlattığınızda, PS5 kolunuzu bağlamanızı isteyen bir bilgi ekranıyla karşılanacaksınız. Bu aşamada sırayla şu adımları izlemelisiniz:

  1. PS5 kolunuzu bir USB-C kablosuyla PC’nize bağlayın. Uygulama, kolunuz hakkında bazı bilgiler verecek ve mevcut bir güncelleme olup olmadığı konusunda bildirimde bulunacaktır. 
  2. Ekranda yeni bir güncelleme olduğu belirtiliyorsa, ”Şimdi Güncelle’ye” tıklayarak güncelleme işlemini başlatın.
  3. Güncellemenin tamamlandığını dair bir bildirim aldığınızda uygulamayı kapatabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar! PS5 kolunuzun donanım yazılımı artık en son sürümünde çalışıyor ve kolunuzun üstün özelliklerini destekleyen tüm bilgisayar oyunlarının keyfini artık çıkarabilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend