Netflix Hesabınız Hacklenebilir mi?

6 dakikada okuyabilirsin


Netflix dünyada milyonlarca kişinin aboneliğinin olduğu yayın platformudur. Bugün Netflix sayesinde dilediğimiz her yerden ayrı ayrı ödeme yapmak zorunda kalmadan istediğimiz filmi, TV şovunu veya belgeseli izleyebiliyoruz. Ancak Netflix hesabınızın güvenliğiyle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey kolayca saldırıya uğrayabileceğidir.  Bir siber suçlu Netflix hesabımla ne yapabilir, niye hacklemek istesin ki dediğinizi duyar gibiyim? Netflix hesabınızın hacklenmesinin sebeplerini, nasıl hacklendiğini ve hesabınız hacklenirse ne yapmanız gerektiğini detaylıca anlatıyor olacağım.

Netflix Hesapları Nasıl Hacklenmekte?

Bir siber suçlunun Netflix hesabınızı ele geçirmesinin birkaç yolu vardır. En popüler yöntemlerden biri phishing yani oltalamadır. Oltalama yöntemi sahte e-postalar ve web siteleri aracılığıyla kişilerin hassas verilerinin çalındığı yaygın bir dolandırıcılık yöntemi olduğundan, muhtemelen adını siz de daha önce duymuşsunuzdur.

Bir dolandırıcı, oltamala yoluyla Netflix hesap bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyorsa, size Netflix tarafından gönderilmiş gibi görünen bir e-posta göndererek hesabınızla ilişkili işlem yapmanızı isteyebilir. Oltalama niteliğindeki bu tarz e-posta içeriklerinde ”Netflix hesabınıza beklenmeyen bir giriş olmuş olabilir, hemen hesabınızı güvene alın veya Netflix ödeme bilgilerinizi onaylamanız gerekiyor” şeklinde ibareler yer alacaktır. E-posta içeriği bu veya benzer nitelikte de olsa sizden bir bağlantıya tıklanmanız istenecektir. Bağlantıya tıklamanız durumunda açılacak internet sayfası genellikle Netflix’in orijinal giriş sayfasına oldukça benzeyen ama sizin kişisel bilgilerinizi çalma amacıyla oluşturulmuş sahte bir site olacaktır.

Böyle bir siteyi Netflix’in kendisi sitesi sanarak hesap bilgilerinizle giriş yapmanız durumunda bilgileriniz siber suçluların eline geçecektir. E-posta adresinizi ve şifrenizi girip, giriş düğmesine basmasadan sahte bir site olduğunu düşünerek siteyi kapatsanız bile çok geç olabilir. E-posta hesabınıza böyle bir bağlantı alırsanız, gerçek olup olmadığını öğrenmek için önce bir bağlantı kontrol sitesinde kontrol edebilirsiniz. Bu işleme rağmen gerçekliği konusunda endişeleriniz varsa kesinlikle giriş yapmaya çalışmayın.

Netflix hesabınızın hacklenmesinin bir diğer yolu, kullanıcı adı ve şifrenizin olduğu başka bir web sitesinin hacklenmesi sonucu giriş bilgilerinizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesidir. Pek çok kişinin bilmediği şey, kullanıcıların hesap bilgilerinin dark webte kolaylıkla satılabildiği ve bilgisayar korsanlarının da bu hesap bilgilerine sahip olmak için para ödemeye istekli olduklarıdır. Örneğin sık kullandığınız bir alışveriş sitesi siber saldırıya uğradığında kullanıcı bilgilerinizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesi son derece mümkündür. Bu alışveriş sitesinde kullandığınız hesap bilgileriniz ile Netflix hesap bilgileriniz aynı ise bilgisayar korsanlarının Netflix hesabınızı ele geçirmeleri son derece kolay olacaktır. Bu nedenle e-posta ve şifre ile kayıt olduğunuz sitelerdeki şifrelerinizin kendi güvenliğiniz için olabildiğince farklı olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Netflix hesabınızın saldırıya uğramasının belki de en kolay yolu, onu kötü niyetli kişilerin ulaşabileceği şekilde açık bırakmanızdır. İş yerinizde veya konakladığınız bir otelde Netflix’e giriş yaptığınızı ve çıkış yapmayı unuttuğunuzu düşünelim. Bu durum hesabınızın ve bilgilerinizin yanlış kişilerin ellere geçmesini oldukça kolaylaştırır. Size ait olmayan bir cihazda oturum açtığınızda Netflix oturumunuzu kapattığınızdan emin olun.

Netflix Hesabınız Hacklenirse Ne Olur?

Netflix hesabınıza yetkisiz biri tarafında erişildikten veya hesabınız ele geçirildikten sonra yaşayabileceğiniz birkaç farklı senaryo vardır. Bunlarda ilki ve belki de en zararsızı hesap bilgilerinizi ele geçiren kişinin siz fark edene kadar misafir hesabınızda veya profillerinizden herhangi birinde film veya şovları izlemesi olacaktır.

Çoğu zaman, Netflix hesabınızı ele geçirmiş bir kişinin yapacağı ilk şey artık sizin Netflix hesabınıza erişememeniz için giriş bilgilerini değiştirmeye çalışmak olacaktır. Eğer ki Netflix hesap bilgileriniz ile e-posta bilgileriniz şifrelerine kadar aynı ise hesabınızı ele geçiren kişinin bu işlemi yapabilmesi hiçte zor olmayacaktır. E-posta bilgilerinize ulaşabilmiş bir siber suçlu büyük ihtimalle parolanızı değiştirdikten sonra hesabınızın bağlı diğer tüm cihazlarda da oturumları sonlandırarak sizin Netflix hesabınızla olan tüm bağlantınızı kesecektir.

Bu noktada Netflix hesabınızın ele geçirilmiş olmasının yanı sıra bu kişilerin e-postanıza da erişim sağlamış olmaları nedeniyle başınıza daha büyük problemler açılmadan hızlı bir şekilde e-posta hesabınızla ilgili de aksiyon almanız gerekecektir.

Hesabınızı ele geçiren kişi veya kişiler büyük ihtimalle hesabınızı başka kişilerle de paylaşacaktır. Bu da hesabınızda aynı anda birden fazla yetkisiz kullanıcı olabileceği anlamına gelmektedir. Ama hiç endişelenmeyin, Netflix hesabınızdaki izinsiz kullanıcılardan kurtulmanın ve hacklenen hesabınızı kurtarmanın bir yolu var.

Netflix Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmalısınız?

Farklı konumlardan Netflix hesabınıza giriş yapıldığına dair e-postalar alıyorsanız veya izleme listenizde size ait olmayan filmler ve şovlar görüyorsanız, hesabınızda yetkisiz kişi veya kişilerin olma ihtimali oldukça yüksektir.

Bu noktada yapabileceğiniz birkaç şey var. Netflix hesabınızın giriş bilgileri değiştirilmemiş ve hesabınıza hala erişiminiz varsa, giriş bilgilerinizi hemen değiştirmeniz ve değiştirirken de ”Tüm cihazlarda yeni parola ile yenide oturum açmayı gerekli kıl.” kutucuğunun mutlaka işaretli olduğundan emin olmalısınız.

Ancak, Netfix hesap bilgileriniz değiştirildiyse ve hesabınıza erişimi tamamen kaybettiyseniz, Netflix ile iletişime geçmeniz ve durumu bildirmeniz gerekecektir. Netflix hesabınıza tekrar erişim sağlayamama ihtimalinize karşılık Netflix hesabınızın artık kullanılmaması için aylık otomatik ödemesini iptal etmelisiniz.

Netflix hesabınızın her zaman hacklenme ihtimali var ve tanımadığınız birinin kişisel bilgilerinize eriştiğini anlamak endişe verici olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız artık endişelenmenize ve panik yapmanıza hiç gerek yok. Çünkü artık Netflix hesabınızı nasıl güvenli tutacağınızı ve karşılaşacağınız benzeri bir durumda ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Anlattıklarımın haricinde karşılaştığınız veya çözemediğiniz bir durum olursa her zaman yorumlarda sorabilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend