Apple Ürünlerinin Pahalı Olmasının 9 Nedeni

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Apple ürünlerinin neden her zaman rakiplerinden çok daha pahalı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Apple’ın sadece telefon olarakta değil genel olarak tüm ürünleri rakiplerinden çok daha pahalıdır. Apple, rakiplerine göre marka değeri daha yüksek bir şirket gibi görünse de aslında ürünlerinin pahalı olmasının arkasındaki sebep sadece bundan ibaret değildir. Apple’ın kendine has ekosistemi, gizlilik politikası, pazarlama maliyetleri ve yüksek yeniden satış değeri gibi faktörler de bir Apple ürünün fiyatının yüksek olmasına katkıda bulunmaktadır. Yukarıda saydığımız bu 4 faktörle birlikte Apple ürünlerinin neden daha pahalı olduğunu maddeler halinde detaylıca açıklıyor olacağız.

 1. 1 Apple'ın Ekosistemi


  Teknolojide, ekosistem terimi daha büyük, daha kullanışlı bir birim oluşturmak için birbirini tamamlayan ve işlevselliğini artıran cihazların bütünü anlamına gelir. Bu konuda iPhone ve MacBook örneğini ele alacak olursak, her ikisi de birbirinden bağımsız cihazlar olsa da birlikte kullanıldıklarında birbirlerini tamamlayan ve genel kullanıcımı deneyimini kolaylaştıran cihazlardır.

  Apple'ın kendi ekosistemi diğer şirketlerden farklıdır. Çünkü Apple cihazları genellikle yalnızca diğer Apple cihazlarıyla bağlantı kurar ve efektif çalışır. Böyle bir ekosistem otomatikmen Apple ürünlerinin fiyatlarına yansır. Çünkü kullanıcılar daha iyi bir deneyim için sahip oldukları cihazlarla entegre çalışan diğer Apple ürünlerine yönelmektedirler.

 2. 2 Yüksek Kalite ve Uzun Ömür

  Apple ürünleri, yüksek kaliteli donanım ve yazılımları nedeniyle rakiplerinden daha uzun ömürlüdür. Apple ürünleri, alüminyum gibi malzemeler kullanılarak özenle tasarlanmış, üretilmiş ve monte edilmiştir. Yazılımları ise tasarımlarından ve özelliklerinden tam olarak yararlanmak için optimize edilmiştir. 

  Sonuç olarak, ortaya çıkan son ürün tasarımsal olarak beğenilmek ve iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda dayanıklı ve yüksek performanslıdır. Apple'ın donanımı ve yazılımı birlikte, kullanıcılara son derece özel, yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Bu da ister istemez fiyatlara yansımaktadır. 

 3. 3 Yenilik


  Apple'ın teknolojik yeniliği, ürünlerinin daha pahalı olmasının bir başka nedenidir. Apple, Intel'in CPU'sunu kendi ARM tabanlı silikonuyla değiştirerek yalnızca Mac'lerinden ve iPad'lerinden daha iyi performans elde etmekle kalmadı, aynı zamanda CPU endüstrisinde devrim yaratmıştır. Aslında Apple teknoloji anlamında ortaya koyduğu yeniliklerle uzun zamandır dikkatleri üzerine çekmektedir. Örneğin iPod Klasik bunun en bilenenlerindendir. iPod Klasik gibi yeni bir teknoloji ürünü piyasaya ilk çıktığında Apple'ı, Silikon Vadisi'nde bir düşünce lideri konumuna getirmiştir.

  Teknoloji endüstrisinde liderliği sürdürmek için Apple'ın yeni teknolojilerin araştırılmasına ve geliştirilmesine büyük yatırım yapması gerekmektedir. Bunun için Ar-Ge bütçesinin son zamanlarda 20 milyar dolara kadar çıktığı belirtilmektedir.

 4. 4 Gizlilik

  Apple ürünleri evet daha pahalı çünkü birçok şirket gibi kullanıcı verilerini kar amaçlı satmıyor ve ayrıca kullanıcı izleme yazılımı gibi çeşitli yazılımlar önceden yüklenmiş olarak cihazlarında yer almıyor. Apple, kullanıcı verilerini satmak yerine kullanıcılarının gizliliğine önem veriyor ve saygı duyuyor. Apple'da bu anlamda diğerlerinde ayrıştıran en önemli hususlardan biri de bu nedenle gizliliktir. 

  Ancak bu, Apple'ın sizi hiç izlemediği anlamına gelmemektedir. Ama bunu sadece kendi hizmetlerini ve ürünlerini geliştirmek için yapmaktadır. Çünkü Apple gibi bir şirketin bu geri bildirimler olmadan, ürünlerini kullanıcılarına bu kadar iyi uyacak şekilde tasarlamasının başka bir yolu olamaz. 

 5. 5 Ücretsiz İşletim Sistemleri, Uygulamalar ve Güncellemeler


  Apple'ın işletim sistemleri, her yıl büyük bir güncelleme ve yıl boyunca ise irili ufaklı iyileştirme ve güncellemeler almaktadır. Bu güncellemeleri birde birkaç yılda bir gelen ve genellikle ödeme gerektiren Windows sürümleriyle karşılaştırın. Microsoft, eski Windows sürümlerinden Windows 11'e yükseltmeyi ücretsiz yapmış olsa da, bu her zaman için böyle olan bir durum değildi.

  Örneğin Windows işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlarda, çalışma alanı araçlarını edinmek için Office Suite'i satın almanız gerekir ve bunların yeni sürümleri de ücretsiz değildir. Her yeni sürümde onları da tekrar satın almanız gerekir. Oysa macOS ile Pages, Numbers ve Keynote'a ücretsiz olarak sahip olursunuz ve onlar için de gelen yeni güncellemeleri ücretsiz alırsınız.

  Apple'ın kendi yazılımlarını ve daha fazlasını ücretsiz tutmak için büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Apple da bir bakıma müşterilerinden daha fazla ücret alarak bu yatırımlarını yapabilmektedir.

 6. 6 Pazarlama ve Destek Maliyetleri

  Bir ürünün maliyeti kabaca malzeme maliyetleri, işçilik maliyetleri ve genel üretim maliyetlerinin birleşimidir. Gördüğünüz gibi, bir şirketin ürünlerini satmak ve müşterileri elde tutmak için harcaması gereken pazarlama maliyetleri ve satın alma sonrası hizmet maliyetleri ürün maliyeti tanımında yer almamaktadır. Bu yüzden Apple'ın üretim maliyetlerinin yanı sıra pazarlama ve desteğe de çok para harcadığını unutmamak gerekiyor.

  Örneğin tüm Apple mağazaları, Apple ürünlerini pazarlamanın bir yoludur ve şirket için tahmin edebileceğinizden çok daha maliyetlidir. Apple mağazaları alanında uzman kişileri istihdam etmektedir ve genel giderleri oldukça fazladır. Ek olarak cihazlarınızdaki sorunları gidermek ve istediğiniz soruları sormak için teknik servis temsilcileriyle iletişime geçebileceğiniz Apple Destek hizmeti sunmaktadır. 

  Dahası, Apple şimdiye kadar gördüğümüz en etkileyici ve çığır açan reklamlarıyla bilinir. Tüm bunlar ve daha sayamadığımız birçok faktör, Apple'ın neden daha pahalı olduğunu açıklayan ürün maliyeti dışındaki maliyetlerdir. Basitçe diyebiliriz ki bir iPhone telefonu üretmek Apple'a 400 dolara mal oluyorsa, satış fiyatındaki geri kalan 600 doların tamamının kar olduğunu düşünmek yanlış olacaktır.

 7. 7 Markalaşma


  Apple, saatler, telefonlar, bilgisayarlar, kulaklıklar, not defterleri ve hatta koronavirüs maskeleri gibi birçok kategoride ürünler sunarak daha çok bir yaşam tarzı markası haline gelmiştir Başka bir deyişle Apple ürünlerine sahip olmak bir statü ve zenginlik sembolü olarak görülmektedir.

 8. 8 Satış Değeri

  Apple ürünleriyle aynı anda piyasa sürülen ve hemen hemen aynı özelliklere sahip veya daha iyi olan diğer teknolojik cihazlarla kıyaslandığında tekrar satış değeri diğer markalara kıyasla çok daha yüksektir. Daha basit olarak anlatmak gerekirse 2018 yılında piyasaya sürülen iPhone X modeli telefonunuzu bugün satmak istediğinizde kendisiyle eş değer diğer marka telefonlara göre çok daha az değer kaybederek satmanız mümkündür. Her ne kadar yeni bir Apple ürünü alırken diğer markalara kıyasla çok daha yüksek bir ücret ödeseniz de ikinci el bir Apple ürününü hem daha yüksek fiyata hem de daha kısa bir sürede satabilmeniz mümkündür. 

 9. 9 Müşteri Sadakati


  Yukarıda saydığımız gerekçeler haricinde, Apple'ın fiyat politikasını gözden geçirmesine neden olmayan en önemli unsur, fiyatı ne olursa olsun her zaman bu fiyatı ödemeye hazır olan sadık hayran kitlesidir. Son birkaç yılda Apple ürünlerinin fiyatlarında artışlar olsa da, ürün satışlarının, popülaritesinin ve gelirlerinin de bu doğrultu da artıyor oluşu müşteri sadakatinin en önemli göstergesidir.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend