Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

5 dakikada okuyabilirsin


2
2 paylaşım, 2 puan

Sınır komşumuz olan Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayanların 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize çıkarma zorunlulukları bulunmamaktadır. Yunanistan, Avrupa Birliği ve Schengen topluluğu üye ülkesi olduğu için geçerli Schengen vizesi bulunmayan umuma mahsus pasaport sahiplerinin seyahatlerinden önce Yunanistan vizesi çıkarmaları gerekir. Ancak yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip olanlar, 180 gün içerisinde 90 ikame günü süresini aşmayan seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftır.

Yunanistan Vizesi Randevu ve Başvuru İşlemleri

Turizm ve iş amaçlı Yunanistan’a yapacağınız seyahatlerden önce vize işlemlerini tamamlamanız gerekir. Vize işlemlerinin ilk aşaması Yunanistan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasıdır. Resmi bir belge olan formdaki bilgilerin eksik olması halinde vize başvurusu reddedilir.

Vize başvuru işlemleri için vize danışma merkezlerinden yardım almak mümkündür. Çünkü vize başvuru işlemleri bu kurumların yönlendirmesiyle yürütülmektedir. Uzun süreli başvuru işlemleri ise şahsen yapılmaktadır. İlk kez Schengen vizesi alacak olan kişilerin randevu alarak parmak izi vermeleri gerekir. Randevunun, seyahat tarihinden 1 ay önce alınması, randevu talebinde bulunurken resmi tatil dönemlerine dikkate edilmesi gerekir. Yunanistan vize başvuruları seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar gerçekleştirilebilmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Vize başvurusu için ilk önce büyükelçilik veya konsolosluklardan randevu almak gerekir. Randevunun, planlanan seyahat tarihinden en az 2 hafta önce alınması gerekir. Başvurulan vize türüne göre istenen belgeler, eksiksiz ve usulüne uygun olarak hazırlanıp elden teslim edilmelidir. Başvuru için pasaportun en az 3 ay geçerlik süresi olmalıdır. Bunun yanında pasaportun son 10 yılda alınmış olması ve en az 2 boş sayfa olması gerekir. İlk defa vize başvurusu yapılacaksa parmak izi verilmelidir. Parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi almak isteyen kişiler, ikamet ettikleri yerlerde bulunan büyükelçilik veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun için başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle randevu sahibi olmaları gerekmektedir

Yapılacak seyahatin süresine ve amacına bağlı olarak, kısa süreli bir “Schengen vizesi” ya da 90 günden daha uzun seyahatler için “ulusal vize” başvurusunda bulunulmalıdır. Vize almak için kişinin, ikamet ettiği şehre göre Ankara Yunanistan Büyükelçiliği, İstanbul, İzmir ya da Edirne Yunanistan Konsolosluğu’na müracaat etmesi gerekir.

2023 Yılı Yunanistan Vizesi Ücretleri

Yunanistan vizesi ücreti, talep edilecek olan vize türüne ve seyahatin süresine göre değişiklik göstermektedir. Belli kıstaslara göre belirlenen 2023 yılı Yunanistan vizesi ücreti 12 yaşından büyük kişiler için C tipi vize başvuruları 80 Euro iken, D tipi vize başvuruları için 120 Euro’dur. 12 yaş ve altı çocuklardan herhangi bir vize ücreti talep edilmemektedir. Dönemsel olarak güncellenen vize ücreti ile ilgili daha sağlıklı bilgi almak için Yunanistan Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi gerekir.

Yunanistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi almak için lacivert pasaportla yapılan müracaatlar kabul edilmemektedir. Başvuru için aşağıdaki evraklar gerekir:

  • Vize için müracaat başvuru formu,
  • Eskisi ile beraber yeni pasaport,
  • Öğrenci için diploma fotokopisi,
  • Vize talep dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Şahsa ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Belirtilen özellikte 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Ticari vize için şirkete ait vergi levhası beyanı,
  • Son 3 aylık şahsi ve şirkete ait banka hesabı dökümü,
  • Şahsi ve şirkete ait banka hesap dökümü,
  • Konaklama ve otel rezervasyon bilgileridir.

Bu belgeler haricinde vize türü ve süresine göre ek belgeler de istenebilmektedir.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vizesinin kaç günde çıkacağı ile ilgili olarak; konsolosluk yoğunluğu, resmi tatiller, özel günler, başvuru yapacak kişiden ek evrak talep edilmesi ya da kişinin mülakattan geçirilmesi gibi durumlardan dolayı kesin bir tarih söylemek mümkün değildir. Genellikle kısa süreli başvurular 7 ile 15 gün arasında değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Yabancı uyruklu kişiler için bu süre ortalama 15 gündür. Uzun süreli vize başvurularının sonuçlandırma süresi ise 2 ayı bulabilmektedir.

Yunanistan Vize Türleri

Yunanistan vize türleri çeşitlidir. Bunlar:

1. Kısa Vadeli Vizeler (C Tipi)

Kısa vadeli vizeler 90 günü aşmayan süreler için alınan vizelerdir. Bu vizelere; turistik, ticari, aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi, kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi gibi vizeler girmektedir

2. Uzun Vadeli Vizeler (D Tipi)

Diğer adı ile ulusal vize; Yunanistan’a 90 günü aşan uzun ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Uzun vadeli vizeler ise çalışma, aile birleşim, eğitim, staj, yatırım gibi durumlar için alınan vizelerdir.

3. Kapıda Vize

Yunanistan kapıda vize, Yunan topraklarına azami 7 gün süre ile giriş yapmaya olanak tanıyan kısa süreli bir vize türüdür. 

4. Yunanistan Transit Vize

Schengen bölgesinde yer almayan herhangi bir ülkeye Yunanistan üzerinden yapılan aktarmalı girişler için alınması gereken vize türüdür.

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan, başvuru şartlarının yerine getirilmediği, sahte evrak sunulması, seyahat amacının belirtilmemiş olması, belgeler arasında tutarsızlık olması gibi sebeplerden dolayı başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir. Yunanistan vize reddi alan kişiler, ret nedenlerini gidererek tekrar başvuruda bulunabilirler. Bunun için kişinin ıslak imzalı dilekçeyle ilgili konsolosluğa veya büyükelçiliğe başvurması gerekir.


Paylaşmayı unutma!

2
2 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend